zaczęło się w listopadzie 2013 r. http://miasto-now...5#comments
Teraz trzeba chętnych do spotkania i pracy. Możemy wspólnie zmienić krajobraz naszych nekropolii. Przyjdź, przedstaw swoje pomysły. Razem możemy zrobić coś pożytecznego. niech to dunder świśnie
Do debaty dochodzi dzięki wielkiego zaangażowania się w tej sprawie KAPY. Gdyby nie On - Zapomniane cmentarze - w niedługim czasie poszły by w niebyt lub zmieniły się w dzikie wysypisko. Dzięki Ci KAPA za wolę walki i czas poświęcony tej słusznej sprawie. Teraz potrzeba do pomocy dużo ludzi dobrej woli, by dalej prowadzić to dzieło do końca, a nie jednorazowego zrywu. Tak jak pisze dunder - przyjdźcie i pomóżcie, potrzebna każda para rąk i każda głowa, by się DOKONAŁO!
Lepiej później niż wcale... Ale nie tak, jak liczy dunder w miesiącach ( od pomysłu do realizacji), ale w latach, czy nawet w dziesiątkach lat, gdy odniemczano kraj. Ciekawe, czy żyją, wśród albo obok nas, krewni tych z zapomnianych cmentarzy? Może zachowały się fotografie, wspomnienia, anegdoty? Ciekawe....
Na cmentarzu ewangelickim przy ul. Owocowej spoczywa między innymi Henrietta Knarr protoplastka rodziny Rietzke (Ryckich) poprzez córkę Bertę - patrz komentarz pod zdjęciem Kaplicy ewangelickiej.
Informacja o spotkaniu
W spotkaniu uczestniczyło ponad 20 osób, w tym gospodarze gminy: pp. Czesław Woliński i Zbigniew Lorkowski. Odnotować należy udział członków takich stowarzyszeń czy grup jak Fotonowiacy, portal miasto-nowe.com, CK Zamek, uczennice II LO im Jana Sobieskiego w Grudziądzu, mieszkańcy Nowego, Rychławy, Milewka i in.
Dla wielu zgromadzonych wielkim zaskoczeniem była liczba; dziewiętnastu, zapomnianych nekropolii w gminie. O nich mówili: piszący te słowa, Marek Śliwa, uczennice II LO, Zbigniew Lorkowski. W debacie oprócz tych referentów wypowiedziało się kilka osób.
W dyskusji wskazywano, że wszystkie nekropolie (ewangelickie i żydowska na Garbuzach) uległy takiej degradacji, że nie wiadomo czy będzie można cokolwiek ratować. Wypowiadający różnili się co do przyczyn takiego stanu cmentarzy, dominowało jednak przekonanie, że należy podjąć działania. Ustalono, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowany dla chętnych zbiorowy objazd wszystkich nekropolii gminnych. Burmistrzowie, gospodarze spotkania; obiecali, w możliwie krótkim czasie zorganizować taką eskapadę dla uczestników debaty i nie tylko.
Toruń, 3 marca 2014 r. (kapa)
Dzięki za wiadomość. Mam jednak dziwne przeświadczenie , że na objeździe (wycieczce dla niektórych) nekropolii się skończy. Wiem, że uporządkowany zostanie cmentarz ewangelicki przy ulicy Owocowej, najbardziej zaniedbany ze wszystkich, choć w środku miasta. Zdaję sobie sprawę, że niemożliwe jest odrestaurowanie wszystkich dawniej istniejących cmentarzy, ale z uporem maniaka powtarzam, by pomyśleć choćby o jednym kamieniu z tablicą zawierającą nazwy wszystkich nekropolii i umieścić go w dogodnym i widocznym dla wszystkich mieszkańców Nowego miejscu. By wróciła pamięć i przypominała o obowiązku pieczy nad tym co jeszcze zostało, by wiedza o nich nie była tylko wzmianką w starych kronikach, by nie umarła razem z nami.
Całkowicie popieram stanowisko slom. Niemiłym zaskoczeniem był dla mnie brak przedstawiciela parafii rzymsko - katolickiej (wikary, proboszcz), którzy powinni być najbardziej tym tematem zainteresowani.
Warum? Dlaczego?
Dla mnie nieobecność księży nie była <zaskoczeniem>. Dlaczego oni mieliby interesować <zapomnianymi cmentarzami>? Lista tych cmentarzy obejmuje 19 pozycji, z tego 18 cmentarzy ewangelickich i jeden żydowski, dlaczego miałyby one interesować proboszcza lub wikarych?
Dla mnie <zaskoczeniem> jest dyskusja na portalu, w której uczestniczy pięć osób. Z tego cztery spoza Nowego i jedna z miasteczka. To jest dramat. Znowu sprawdza się prawda: z daleka widać lepiej.
http://miasto-now...5#comments
Teraz trzeba chętnych do spotkania i pracy. Możemy wspólnie zmienić krajobraz naszych nekropolii. Przyjdź, przedstaw swoje pomysły. Razem możemy zrobić coś pożytecznego. niech to dunder świśnie