Grudzień 04 2023 15:02:59
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
Zapomniane cmentarze - zapomniani ludzie
slom
Tylko przyklasnąć takiej mobilizacji w dobrej sprawie!!!!. Oby Nowiakom chciało się jeszcze chcieć!!!, by nie patrzyli na innych, że zrobią to za nich, wszak czyny społeczne są już takie "passe". A może się mylę, oby!!!!!!
 
night
Witam wszystkich

Tak, w tamtą sobotę rozpoczęliśmy prace na jednym z cmentarzy ewangelickich na toruńskim Podgórzu i w następny tydzień prace będą kontynuowane.

Bardzo cieszę się, że temat zapomnianych cmentarzy jest interesujący zarówno dla części mieszkańców, jak i dla władz gminy. Było nie było, ale takiej debata zdarzyła się chyba jako pierwsza w województwie.

Chylę czoła przed Kapą i podziwiam jego ogromne zaangażowanie. Mam nadzieję, że pewne informacje dotyczące ratowania takich cmentarzy, które Tobie przekazałem okazały się przydatne. Dziękuję także za korzystanie z mojej strony internetowej poświęconej zapomnianym cmentarzom Pomorza i Kujaw.

Z tego co się orientuję to w Nowem w grę wchodzi jedynie stawianie tablic informacyjnych. W innych miejscowościach może być tak, że w krzakach będzie widać tylko kilka nagrobków ,a potem podczas porządkowania okazuje się, że mogił jest znacznie więcej, a i tablice z danymi zmarłych wychodzą spod warstwy mchu, piachu i ziemi.

Nie chcę nic obiecywać, ale nasza grupa renowacyjna Tak Trzeba jest otwarta na współpracę z różnymi stowarzyszeniami i inicjatywami mającymi na celu porządkowanie cmentarzy. Wystarczy nas nakarmić, dać gdzie spać i umyć się. Resztę zapewniamy, tj, wiedzę, dużą część narzędzi i materiałów eksploatacyjnych, no i siłę roboczą - oczywiście ze strony partnera liczymy także na kilku wolontariuszy.

Pozdrawiam
 
http://lapidaria.wikidot.com
dunder
niech to dunder świśnie, dziękinight za dobre słowo i podpowiedzi. Na pewno będziemy chcieli korzystać z waszych doświadczeń, może również, po przeglądzie cmentarzy, z usług?Smile
 
dunder
dla fanów i niedowiarków wklejam linki do Facebooka tam naocznie można przekonać się jak działać, ratować cmentarze (i nie tylko);
Tak Trzeba: https://www.faceb...8609783670
La_p_idaria: https://www.faceb...**iakujpom
niech to dunder świśnie polubiłem te strony i zaglądam tam, gdy jestem zdołowany. niech żywi nie tracą nadziei.
 
arek
brawo, milo sie czyta takie nowiny! Night czy macie jakis baner do Waszej strony? Z checia podkleje na gorze :-)
 
miasto-nowe.com
night
Link do profilu FB la*****iów chyba został ocenzurowany, ale ja w innej sprawie.

W "Głosie Nowego" nr 10-12 z 1999 r. jest artykuł Stanisława Podrazy, "Stare cmentarze Nowego" (s. 19), w którym czytamy: Krótko należy też wspomnieć tzw. freimaurerów - wolnomyślicieli. Znajdował się za majątkiem Nowe w miejscu starej cegielni. Liczył ok. 150-200 grobów. Czy ktoś wie cokolwiek więcej na ten temat. Interesuje mnie przede wszystkim lokalizacja.

lh6.googleusercontent.com/-w-Ac2ON3UWo/UyC40CaN4rI/AAAAAAAAR5Q/knyJWIdruRs/s912/Przechwytywanie.JPG

Jedyny cmentarz w pobliżu majątku na mapie z 1909 r. zaznaczyłem czerwonym okręgiem, cegielnia była jak widać bardziej na prawo. A zatem czy w artykule jest błąd i chodziło o ten cmentarz obok dworu, czy mowa o kolejnym zapomnianym cmentarzu, który na tej mapie nie jest zaznaczony?

Co do banerów to odezwę się na PW.
Edytowane przez night dnia 12-03-2014 22:29
 
http://lapidaria.wikidot.com
arek
ponizej wklejam short linka do waszego profilu na FB. modul cenzury wcina czesc adresu.

http://goo.gl/hXKZBY
 
miasto-nowe.com
sat
night . cmentarz zaznaczony na mapie małym kółkiem ( zarośnięty cmentarz ), pamiętam z końca lat 60-tych, dzisiaj pewno cieżko będzie znaleźć to miejsce. Myślę, że błąd zakradł się w artykule, autor sprowadził cmentarz i cegielnie w to samo miejsce.
 
kapa
Warto obejrzeć Poniżej zamieszczam link do filmu Pawła Łozińskiego zamieszczonego na NINATECE. Zobaczmy jak inni gdzie indziej to robią. Może spotkamy się na naszych nekropoliach?
http://ninateka.p...l-lozinski
P.S. W swoim laptopie musiałem ustawić niższą rozdzielczość (kontrast)
 
night
Sat, również jestem tego zdania. Do tzw. freimauerów, czyli masonów należy podchodzić ostrożnie. Często było bowiem tak, że jeżeli właściciel dworu nie chodził do kościoła albo wolał byc pochowany na swoim cmentarzu prywatnym - rodowym, to od razu rozchodziła się wieść, że pewnie jest masonem - co nie musi być prawdą.

Kapa, inwentaryzacja na cmentarzu żydowskim w Warszawie jest o wiele bardziej skomplikowana niż dokumentowanie cmentarzy ewangelickich. To, co znajdziecie podczas objazdu będzie tylko niewielką częścią tego co można odkryć w wyniku porządkowania.

Przy okazji, nasze działania na toruńskim Podgórzu cały czas są kontynuowane. W tą sobotę, jak zwykle w godz. 10-14. Jeśli ktoś ma blisko, zapraszamy.
 
http://lapidaria.wikidot.com
dunder
Komunikat: zapowiadany objazd odbędzie się w sobotę 29 marca, wyjazd o 10:00 z podwórka UG w Nowem. Czas objazdu szacuję na kilka godzin (4-5)
 
night
Zazdroszczę Wam tego objazdu. Akurat wtedy zaplanowano dalszą część prac na Podgórzu. Przy okazji pozdrawiam Kapę, z którym spotkałem się podczas dzisiejszego odkrzaczania cmentarza. Dziękujemy za wizytę.
 
http://lapidaria.wikidot.com
dunder
Wiosenne porządki
Zaglądamy na nekropolie, aby je porządkować, w naszych ogródkach palimy ubiegłoroczne śmieci, czas zrobić porządek (dla przyszłego historyka, wnuka) porządek z akcją Zapomnianych cmentarzy.
Pierwszy link:http://miasto-now...dmore=2675 tak to się zaczęło od fotografii kaplicy.
Później było spotkanie, którego afisz Arek umocował na stronie głównej. Natomiast tu jest agora na wszystkie pomysły, tych którzy chcą się uaktywnić w ramach tej akcji. Tyle wiosennych refleksji.
 
sat
to wiele pracy jest,,,,Faktycznie trzeba do tego wielu rąk...
 
dunder
cisza tu jak na zapomnianych cmentarzach
 
rudy_ment
mie cisza mnie martwi, ale to, że mijają tygodnie a na cmentarzach nic się nie dzieje. Jeszcze jedna spalona inicjatywa?
rudy_ment
 
night
Kryminalna historia z Nowego z cmentarzem ewangelickim w tle.
lh6.googleusercontent.com/-wVSWlhX4SSA/U00hcwC1q9I/AAAAAAAASNo/Lz3c_z2FpZE/s512/SP1937-06-01-122-7.JPG
Źródło: Słowo Pomorskie z 1 czerwca 1937 r., nr 122, s. 7.

Co do działań na cmentarzach to również chciałbym poznać jakiś termin, by ewentualnie to pogodzić z pracami na cmentarzach toruńskich.
 
http://lapidaria.wikidot.com
kapa
APEL
Biorąc pod uwagę, że akcja Zapomniane cmentarze, sama odchodzi w niepamięć, zwracam się do osób, które brały udział w dotychczasowych spotkaniach z pytaniem:
Czy pan/pani nadal chcą uczestniczyć w podjętych działaniach pn. Zapomniane cmentarze, tym razem w czynnym sprzątaniu cmentarzy, czyszczeniu, ew. stawianiu nagrobków ?
W celu zapewnienia profesjonalizmu działań w pierwszym spotkaniu na wybranym cmentarzu uczestniczyć będą mający duże doświadczenie w takich działaniach przedstawiciele- wolontariusze z Tak Trzeba, którzy tak siebie określają na Facebooku:. Nie jesteśmy stowarzyszeniem, ani żadną sformalizowaną organizacją. Jesteśmy po prostu lotną otwartą i ciągle zmieniającą się grupą cmentarnych wolontariuszy.
Poznałem ich osobiście podczas sprzątania cmentarzy na Podgórzu, Rudaku i w Słońsku-Ciechocinku
Jeżeli odpowiedź na powyższe pytanie będzie pozytywna proszę o potwierdzenie na adres:
kapa6@tlen.pl Drogą e-mailową ustalimy termin pierwszej akcji w terenie.
Zachęcam do rozmów z bliskimi, którzy chcieliby dołączyć do nas. Jednocześnie podaję linki do stron/portali zaprzyjaźnionych osób, które takie lub podobne akcje prowadzą.
https://www.faceb...8609783670
http://goo.gl/hXKZBY
http://goo.gl/j2wfN0Toruń, 3 czerwca 2014 r.

Pozdrawiam /kapa/
Edytowane przez arek dnia 03-06-2014 14:27
 
night
W samym Nowem już coś się podobno dzieje. Zaczęto wycinać zbędną roślinność na cmentarzu, przy ul. Owocowej. Pozytywny zwiastun.
Tak jak napisano, przyjedziemy gdy będzie wiadomo konkretnie, który cmentarz w gminie ma być objęty działaniami porządkowo-renowacyjnymi.

Przy okazji dziękuję Kapie za kolejne uczestnictwo, tym razem w Ciechocinku. Jak sam widziałeś, zainteresowanie kuracjuszy jest duże, ale to oznacza, że istnieje ogromne zapotrzebowanie zarówno na tablicę informacyjną, jak na wytyczenie szlaku turystycznego przez to miejsce.
 
http://lapidaria.wikidot.com
rudy_ment
Dziś Bronek Malinowski miałby 63 urodziny. Wklejam dzisiejszy komunikat PAP: W Nowem koło Grudziądza urodził się Bronisław Malinowski, lekkoatleta, mistrz olimpijski na 3 km z przeszkodami
rudy_ment
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.18 - 28 zapytań MySQL 15,789,457 unikalnych wizyt