Kwiecień 01 2023 00:22:27
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Czy wiecie co działo się 60 lat temu w Nowem
W dniach od 31 maja do 2 czerwca 1947 roku  przebywał w Nowem z wizytacją duszpasterską biskup chełmiński ks. dr Kazimierz Kowalski. Miasto przybrało odświętny wygląd. Bogaty był program wizytacji. Przewidywał m.in. poświęcenie figury Matki Boskiej, wzniesionej przy ul. Kolejowej (przy boisku) oraz spotkanie z dziećmi w szkole. Były to pracowite i ciekawe dni.

Kronikarz Szkoły Powszechnej w Nowem zapisał to w następującej notatce:
W dniach 31 maja, 1 i 2 czerwca 1947 r. odbyła się wizytacja tut. parafii przez biskupa chełmińskiego ks. dr. Kazimierz Kowalskiego. Przyjazd nastąpił 31.V. po godzinie 16-tej. Na granicy miasta powitał ks. biskupa przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej ob. Leon Czapiewski i wiceburmistrz ob. Wojciechowski. Przy ratuszu powitał ks. biskupa burmistrz Zygmunt Ochimowski i dziewczynka szkolna z klasy IIIa, wygłaszając wiersz i wręczając kwiaty. W uroczystej procesji wprowadzono ks. biskupa do kościoła, gdzie powitał go miejscowy proboszcz ks. Wacław Henryk Pruszak. Po uroczystym nabożeństwie majowym odbyło się bierzmowanie. W niedzielę, w czasie sumy ks. biskup wygłosił kazanie, po południu odbyła się akademia w ogrodzie ob. Borkowskiego a następnie poświęcenie figury Matki Boskiej przy ulicy Kolejowej ufundowanej przez cech piekarski.
Następnego dnia przybył ks. biskup do szkoły, serdecznie witany przez dziatwę szkolną w sali gimnastyczne; dzieci wygłosiły kilka wierszy i odtańczyły „Krakowiaka”, chór szkolny odśpiewał kilka pieśni po polski i łacinie. Dzieci udały się do klas. Ks. biskup sam obchodził wszystkie klasy i stwierdzał wyniki nauki religii.
Ks. Henry Mross w spisanej kronice parafii p.w. św. Mateusza w Nowem, dostępnej w maszynopisie z 1962 roku na stronie 196 przedstawił to zdarzenie następująco:
1.VI. 1947 – ks. Kazimierz Józef Kowalski bp. chełmiński.
Parafianie nowscy 1.VI. 1947 witali swojego arcypasterza bardzo radośnie. Zebrali się licznie na szosie pod Bochlinem, gdzie Ks. Biskupa powitał p. Leon Czapiewski. Następnie harcerze wyprzęgli konie i sami ciągnęli bryczkę do Nowego. Na ul. Marchlewskiego (obok dawnego „Domu Polskiego” czekało duchowieństwo i radni z baldachimem. Udano się do kościoła, pięknie udekorowanego (na ulicy bram triumfalnych nie było), gdzie przemówił ks. prob. Pruszak. Serdecznie dziękował ks. bp. Kowalski dziękując za przyjęcie i owacje. Po nabożeństwie odbyło się przyjęcie, gdzie wobec kapłanów i radnych, witał ks. bpa burmistrz Wiśniewski.
Po południu ks. bp. zwiedzał stolarnie nowskie (stolarze nowscy ofiarowali wówczas ks. bpowi bibliotekę, biurko, krzesła) i poświęcił Bożą Mękę koło cmentarza. Wieczorem odbyła się akademia w ogrodzie poklasztornym. W przemówieniu p. Leon Czapiewski omówił historię miasta, chór szkoły (pod dyr. p. Marii Boruckiej) śpiewał pieśni („Przeżyj mile życia chwile” i inne).

Zebrał: Zenon Gurbada

P.S. Stwierdzam rozbieżność co osoby burmistrza. W tekście ks. Mrossa jest inne nazwisko. Mając do wglądu inne dokumenty potwierdzam prawidłowość zapisu kronikarskiego Szkoły Powszechnej.

Komentarze
dunder dnia czerwiec 05 2007 09:33:19
niech dunder świśnie, nie wiedziałem, że będę pisał uzupełnienie. Primo: wtedy /w 1947r/ tam nie było stadionu. Używany był ten sprzed wojny budowany przez p. Zajączkowkiego a cudnej urody fotka z tamtego okresu w Galerii.
Secundo: W latach 60-tych, gdy przystąpiono do budowy obecnego stadionu przy Kolejowej / w czasach przewodniczącego Prez. Rady Miejskie: Gracjana Weinera/ rozgorzała debata czy kapliczka /Boża Męka/ wówczas poświęcana ma zostać czy też będzie przeszkadzać ?
Tertio: Stwierdzam, że głośno wówczas o tym było Pamiętam płomienne kazanie w obronie tejże. I niech was dunder świśnie - dobrze się stało, że ona stoi. Przynajmniej mamy rondo w miasteczku.
barbaros dnia czerwiec 05 2007 14:03:18
http://miasto-nowe.com/photogallery.php?photo_id=1809 - może właśnie ta fotka przedstawia podobne wydarzeniesmileyoburzaliśmy sie oglądając ją,że dzieciaki ciągną ciężki wóz..A może na nim siedział biskup albo inna ważna persona..?smiley
barbaros dnia czerwiec 05 2007 14:05:53
ale chyba nie mam racji..bo tam widać jednak"inny towar" na wozachsmileysmiley
nimius dnia czerwiec 05 2007 14:51:46
dunder masz rację z tym stadionem, nie jest tak jak pisze p.Gurbada "....Przewidywał m.in. poświęcenie figury Matki Boskiej, wzniesionej przy ul. Kolejowej (przy boisku)" - bo boiska wtedy tam nie było- to tylko tak sobie dopowiedział w artykule:-).
To wszystko co opisujesz dalej - było raczej związane z budową fabryki mebli a nie stadionu...związane z drogą dojazdową do fabryki, byc może budowa stadionu zahaczała się z budowa fabryki..znam człowiek w Nowem, który mi o tym opowaidał, że miał zburzyć młotem Bożą Mękę...
zegano dnia czerwiec 05 2007 14:55:10
Żadnej nieścisłości nie ma, gdyż we wstępie określiłem usytuowanie Figury przy stadionie, co wynika z obecnej sytuacji. Natomiast Kronikarz szkolne napisał, że znajduje przy ul. Kolejowej, a ks. Mross napisał iż chodzi o Bożą Mękę koło cmentarza. Bardzo istotne są póżniejsze dzieje, co warto przypomnieć.
nimius dnia czerwiec 05 2007 15:14:44
" Natomiast Kronikarz szkolne napisał, że znajduje przy ul. Kolejowej, a ks. Mross napisał iż chodzi o Bożą Mękę koło cmentarza " - to chyba to samo co Zegano?
dunder dnia czerwiec 05 2007 20:16:47
niech cię dunder świsnienimius - ja będę upierał się przy swoim. Na własnoręczne uszy słyszałem, że chodziło o stadion/ co nie wyklucza możliwości, że to była zasłona dla fabryki/. Pamiętam jak proboszcz z ambony wołał, że może i sportowcy przyjeżdżając na mecz się pomodlą albo chociaż powiedzą niech będzie pochwalony. Tego jestem pewien.
Ale na marginesie tej sprawy: jaka jest nasza pamięć autobiograficzna??? Kończę cytatem znawcy tematyki pamięci i zapominania: Pamięć autobiograficzna to jednocześnie pamiętnik i księga spraw zapomnianych. Gdyby p. Gurbada nie przypomniał tej wizytacji nie napisałbym com zapamiętał z lat 60-tych.
Bies dnia czerwiec 05 2007 20:57:45
masz rację dunder zdjęcie starego stadionu jest w galerii:
http://www.miasto-nowe.com/photogallery.php?photo_id=659 zdjęcie zamieściła IKA. Jednocześnie można przeczytać na temat tegoż stadionu w dziale artykuły, co kapa napisał w maju 2005r.http://www.miasto-nowe.com/readarticle.php?article_id=91
sat dnia czerwiec 05 2007 21:08:14
Kiedy chcecie podpiąc linka ...to UWAGA : nacisnijcie na formatkę z napisem url otworza się [url] ....[/url] tam gdzie wstawiłem kropki wstawicie linkasmiley i to wszystko. Jesli chcecie coś pogrubić kliknijcie b otworza się nawiasy .... pomiędzy to musicie wstawić to co chcecie pogrubićsmiley Popróbujcie ludzie, juz od dzisiaj nie poprawiam podlinkowańsmiley Pozdrawiam. sat
barbaros dnia czerwiec 05 2007 21:20:47
jeśli musiałeś coś za mnie poprawiać, sat, to sorki, ale nie jestem najmocniejsza w te klocki..dzięki za pomocsmiley
kines dnia czerwiec 05 2007 21:24:23
Nie przejmuj sie barbaros, nie ty jedyna. Dla mnie to też czarna magia, cieszę się kiedy uda mi sie coś nauczyć smiley
zimmek dnia czerwiec 06 2007 15:16:05
dzieki sat za szkolenie jednak życie jest proste :-)
Bies dnia czerwiec 06 2007 16:33:45
Wszyscy dziękują za przeszkolenie - a to ja byłem kroplą, która się przelała. Jednak życie jest skomplikowane...
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.20 - 28 zapytań MySQL 15,001,435 unikalnych wizyt