Grudzień 04 2023 14:26:41
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Czy wiecie jakie ....
oblicze prezentowali niektórzy
przedstawiciele władzy ludowej

Dla wielu mieszkańców powiatu świeckiego książka „Dzieje Świecia nad Wisłą i jego regionu” opracowana pod redakcją Kazimierza Jasińskiego i wydana przez  Państwowe Wydawnictwo Naukowe w 1980 roku, stanowi źródło historycznej wiedzy o tej części Kociewia. W opracowaniu tym nie są jednak zawarte pełne dane faktograficzne, a przykładowo wybrane fragmenty życiorysów  powojennych działaczy społecznych odzwierciedlają tylko ich pozytywne strony.

Tak ma się „stara” sprawa Tomasza Pielaka, ówczesnego sekretarza Komitetu Miejskiego PPR w Nowem. W drugim tomie Ryszard Kozłowski - autor opracowania tak przedstawia organizowanie się władzy ludowej.
Nieco inaczej potoczyły się wypadki na terenie powiatu świeckiego, gdzie wcześniej ukonstytuowały się władze administracyjne, a dopiero później dotarli przedstawiciele grupy operacyjnej KC PPR. Przed ich przybyciem do Świecia powstał w Bydgoszczy już 20.II. 1945 r. Tymczasowy Wojewódzki Komitet PPR, który oprócz wspomnianego J. Szymczyka skierował na teren powiatu świeckiego ośmiu oficerów i podoficerów WP, którzy mieli pomóc mu w organizowaniu partii i władzy. W końcu lutego lub w początkach marca 1945 r. jako pierwsi przybyli do Świecia: chorąży T. Pielak, por. Bożek, Kobyłko i Skrzypek ( str. 83 i 84).
Pielak był bardzo aktywnym działaczem. Wraz z ówczesnymi władzami uczestniczył i przemawiał na pierwszym powojennym wiecu (4.III.1945) w Świeciu, docierał do wielu miejscowości w powiecie, pisał sprawozdania do KW PPR, a następnie został przydzielony do Nowego. Autor opracowania tak podsumował jego postawę:
Już tych kilka faktów z działalności Pielaka stanowi wymowne świadectwo jego aktywności i roli, jaką odegrał w życiu powiatu świeckiego. Podobnej aktywności życie wymagało także od jego współtowarzyszy z grupy operacyjnej KC PPR. ( str. 94).
Wielu czytelników mogłoby w tym miejscu, na podstawie niniejszego opracowania powiedzieć, że to już wszystko. Zniknięcie Pielaka z Nowego w drugim kwartale 1946 roku nadal pozostawałoby bez publicznego wyjaśnienia i by stanowiło swoistą tajemnicę, gdyby nie książka Marii Turlejskiej „Te pokolenia żałobami czarne...” (Podtytuł: „Skazani na śmierć i ich sędziowie 1944 – 1954) wydana przez „Aneks” w 1989 roku w Londynie. Na str. 315 podaje:
Tomasz Pielak, ur. 29.XII.1900 roku, robotnik, ppor. WP, sekretarz Kom. Miejskiego PPR w Nowem, pow. Świecie ... został oskarżony o nakłanianie ( w nocy z 27 na 28.III.1946) Kordysa i Bigusa (oboje członkowie PPR) do napadu rabunkowego w pow. Świecie, potem do innych napadów... o dokonanie napadów w pow. Świecie i na Tracza we Frączu, podczas których byli umundurowani i podawali się za funkcjonariuszy MO i UB, po napadach – za członków AK z Borów Tucholskich, oraz za przechowywanie broni bez zezwolenia.
25.X.1946 Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w trybie doraźnym skazał ich na kary śmierci na mocy art. 259 kk 9 art. 4 §1 mkk.
W aktach zachowały się podania 3 więźniów.... Pielak obiecywał, że będzie walczyć z niedopitkami reakcji, „aby zetrzeć czarną plamę. Od 1924 do 1942 byłem konduktorem tramwajów w Warszawie i należałem do KPP aż do rozwiązania w 1937 r. Byłem łącznikiem dzielnicowym, co stwierdzić może gen. Stanisław Zawadzki, Buczyński, Orzechowski, Skibniewski, byłem dwukrotnie aresztowany w 1927 i w 1932 r. Celem moim była walka o Polskę Ludową, miałem kontakt z gen. Witoldem, PPR i AL miała w moim mieszkaniu zebrania. Wielu z nich Niemcy powiesili. Jestem chorążym WP, członkiem KW PPR, sekretarzem miejskim PPR w m. Nowe, pow. Świecie, nie pobierając przez 13 mies. poborów dopuściłem się przestępstwa, czego żałuję”.
B. Bierut (9.XI.1946) nie skorzystał z prawa łaski wobec Pielaka i Bigusa, Kordysowi zamienił karę śmierci na 15 lat więzienia.
Tyle dokumenty, które – jak sądzę – starszym mieszkańcom Nowego wyjaśniają ten fragment historii, a wszystkim pozostałym przybliżają prawdę o tym działaczu przybyłym z Warszawy dla sprawowania władzy. Przykre, że ta działalność miała drugie oblicze – rabunek dla zaspokojenia swoich potrzeb materialnych kosztem społeczeństwa i z pominięciem obowiązujących zasad moralnych.

Zenon Gurbada
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.27 - 28 zapytań MySQL 15,789,404 unikalnych wizyt