Styczeń 18 2018 21:47:56
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Czy wiecie jakie ....
oblicze prezentowali niektórzy
przedstawiciele władzy ludowej

Dla wielu mieszkańców powiatu świeckiego książka „Dzieje Świecia nad Wisłą i jego regionu” opracowana pod redakcją Kazimierza Jasińskiego i wydana przez  Państwowe Wydawnictwo Naukowe w 1980 roku, stanowi źródło historycznej wiedzy o tej części Kociewia. W opracowaniu tym nie są jednak zawarte pełne dane faktograficzne, a przykładowo wybrane fragmenty życiorysów  powojennych działaczy społecznych odzwierciedlają tylko ich pozytywne strony.

Tak ma się „stara” sprawa Tomasza Pielaka, ówczesnego sekretarza Komitetu Miejskiego PPR w Nowem. W drugim tomie Ryszard Kozłowski - autor opracowania tak przedstawia organizowanie się władzy ludowej.
Nieco inaczej potoczyły się wypadki na terenie powiatu świeckiego, gdzie wcześniej ukonstytuowały się władze administracyjne, a dopiero później dotarli przedstawiciele grupy operacyjnej KC PPR. Przed ich przybyciem do Świecia powstał w Bydgoszczy już 20.II. 1945 r. Tymczasowy Wojewódzki Komitet PPR, który oprócz wspomnianego J. Szymczyka skierował na teren powiatu świeckiego ośmiu oficerów i podoficerów WP, którzy mieli pomóc mu w organizowaniu partii i władzy. W końcu lutego lub w początkach marca 1945 r. jako pierwsi przybyli do Świecia: chorąży T. Pielak, por. Bożek, Kobyłko i Skrzypek ( str. 83 i 84).
Pielak był bardzo aktywnym działaczem. Wraz z ówczesnymi władzami uczestniczył i przemawiał na pierwszym powojennym wiecu (4.III.1945) w Świeciu, docierał do wielu miejscowości w powiecie, pisał sprawozdania do KW PPR, a następnie został przydzielony do Nowego. Autor opracowania tak podsumował jego postawę:
Już tych kilka faktów z działalności Pielaka stanowi wymowne świadectwo jego aktywności i roli, jaką odegrał w życiu powiatu świeckiego. Podobnej aktywności życie wymagało także od jego współtowarzyszy z grupy operacyjnej KC PPR. ( str. 94).
Wielu czytelników mogłoby w tym miejscu, na podstawie niniejszego opracowania powiedzieć, że to już wszystko. Zniknięcie Pielaka z Nowego w drugim kwartale 1946 roku nadal pozostawałoby bez publicznego wyjaśnienia i by stanowiło swoistą tajemnicę, gdyby nie książka Marii Turlejskiej „Te pokolenia żałobami czarne...” (Podtytuł: „Skazani na śmierć i ich sędziowie 1944 – 1954) wydana przez „Aneks” w 1989 roku w Londynie. Na str. 315 podaje:
Tomasz Pielak, ur. 29.XII.1900 roku, robotnik, ppor. WP, sekretarz Kom. Miejskiego PPR w Nowem, pow. Świecie ... został oskarżony o nakłanianie ( w nocy z 27 na 28.III.1946) Kordysa i Bigusa (oboje członkowie PPR) do napadu rabunkowego w pow. Świecie, potem do innych napadów... o dokonanie napadów w pow. Świecie i na Tracza we Frączu, podczas których byli umundurowani i podawali się za funkcjonariuszy MO i UB, po napadach – za członków AK z Borów Tucholskich, oraz za przechowywanie broni bez zezwolenia.
25.X.1946 Wojskowy Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w trybie doraźnym skazał ich na kary śmierci na mocy art. 259 kk 9 art. 4 §1 mkk.
W aktach zachowały się podania 3 więźniów.... Pielak obiecywał, że będzie walczyć z niedopitkami reakcji, „aby zetrzeć czarną plamę. Od 1924 do 1942 byłem konduktorem tramwajów w Warszawie i należałem do KPP aż do rozwiązania w 1937 r. Byłem łącznikiem dzielnicowym, co stwierdzić może gen. Stanisław Zawadzki, Buczyński, Orzechowski, Skibniewski, byłem dwukrotnie aresztowany w 1927 i w 1932 r. Celem moim była walka o Polskę Ludową, miałem kontakt z gen. Witoldem, PPR i AL miała w moim mieszkaniu zebrania. Wielu z nich Niemcy powiesili. Jestem chorążym WP, członkiem KW PPR, sekretarzem miejskim PPR w m. Nowe, pow. Świecie, nie pobierając przez 13 mies. poborów dopuściłem się przestępstwa, czego żałuję”.
B. Bierut (9.XI.1946) nie skorzystał z prawa łaski wobec Pielaka i Bigusa, Kordysowi zamienił karę śmierci na 15 lat więzienia.
Tyle dokumenty, które – jak sądzę – starszym mieszkańcom Nowego wyjaśniają ten fragment historii, a wszystkim pozostałym przybliżają prawdę o tym działaczu przybyłym z Warszawy dla sprawowania władzy. Przykre, że ta działalność miała drugie oblicze – rabunek dla zaspokojenia swoich potrzeb materialnych kosztem społeczeństwa i z pominięciem obowiązujących zasad moralnych.

Zenon Gurbada
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Ciekawa inicjatywa. Św...
Żelaznego zdrowia, nie...
Radosnych Świąt i szcz...
Obydwie informacje byl...
Świetne. Zawsze byłem ...
Artykuły
[b]ks. Edmund Kamrowsk...
...moi rodzice również...
"Każda historia ma swó...
Janek nie żyje. Zmarł ...
Jakież to ma znaczenie...
Mój tata o tym miejscu...
W ogrodzie moich dziad...
A gdzie plata, trygiel...
Z ciekawością przeczyt...
Dziękuję za informacje...
Fotogaleria
Fajnie, ze BN udostepn...
Jeszcze jedna "perełka...
dawnych fotografii cza...
Ważne znalezisko - fot...
Świetne. Mam zamiar zo...
fajna fotografia ludzi...
Społeczność Tryla świe...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
P. Ewa Kania, a nie No...
Smutna wiadomość. Prze...
Pan Ewaryst Bączek prz...
dzięki za potwierdzeni...
Pan J. Rzóska, ja jest...
Nie wiem czy mam rację...
Drugi od lewej to pan ...
NN to p. Markowska, ob...
pośrodku najwyższa śp....
nasi kochani jacy tu m...
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1896
· Przyjaciel 1892 - 1895
· Przyjaciel 1878 - 1888
· Wywoływanie duchów -...
· Konstanty Kościński ...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· "Urok papieroska."
· Jan Sikorski ps. Orl...
· Niemieckie meldunki ...
· Zapomniane cmentarze...
· Nowe w sieci
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Kościół parafialny

Panorama na farę

Rynek

Kościół pofranciszka...

Kościół parafialny

Przystań Żeglugi Rze...

Cmentarz menonicko-e...

Wisła czerwiec 2017

Malowanie muralu

Mural

rok szkolny 1959/60

Koło pszczelarzy w N...

Auguste Lange Tryl

Gustav Jackel 1877 -...

Gerber geboren Berhe...

Tryl jesień 2016

Tryl jesień 2016

Tryl

Gajewo Zawada

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień

Serdeczne świąteczne...

Wisła

Wisła

Prezydium MRN (1960)
Wygenerowano w sekund: 0.14 - 28 zapytań MySQL 8,576,263 unikalnych wizyt