Marzec 25 2019 19:48:42
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Komentarz do fotografii pn. Kościół katolicki.

W galerii w katalogu Dawniej nimius zamieścił 27 lipca br. zamieścił kolejne zdjęcie fary. W komentarzach pod zdjęciem do tej pory wypowiedzieli się: maciek,nimius,coe-bot, IKA, dumbledore, rudy_ment – głównie w sprawie datowania tej fotografii.

Ważny szczegół – na wieży kościelnej nie ma zegara. IKA podaje, że znalazł się on tam po raz pierwszy w 1912r.

Rudy_ment błądzi widząc na zdjęciu wikariatkę. Rzeczywiście mieściła się ona w pobliżu bramy, ale nie tej prowadzącej od Rynku, ale tej od Gdańskiej – /przy Biskupiej 2 i pojawia się ona dopiero w 1932r. W lutym 1945r. budynek wikariatki się spalił i pozostały gruzy usunięte w czerwcu 1946r, za ich usunięcie ks. proboszcz Wacław Pruszak zapłacił 1890zł./ (Mross s. 187)

Nie da odpowiedzi również szukanie jej w czasach budowy muru - powstał w latach 30-tych XX w. W Kronice Mrossa czytamy: /Budowę muru kościelnego uchwalono na posiedzeniu Rady Parafialnej 19 V 1930 r. Przyjęto ofertę Pawła Rastube, murarza z Nowego, na 6231,19 zł. Opłatę postanowiła uregulować p. Kurkowa. Cegłę w ilości 21600 sztuk (po 85 zł za 1000 sztuk) zamówiono w Pomorskich Zakładach Ceramicznych w Grudziądzu. Na budowę muru kościelnego w linii prostej Magistrat wyraził zgodę (24 VI 1930).

W r.1954 w miejsce zniszczonej „wikariatki”, pobudowano parkan murowany (prace wykonał R. Zajączkowski za 5310,80 zł), a żelazną bramę wykonali 1954 r. Franciszek Karasiewicz i Jan Szczepiński. / (Mross s. 42)

No jeszcze słów kilka o fundatorce muru kościelnego:/ Wielkim dobrodziejem kościoła była Aleksandra Kurkowa z Nowego (ur. 1856 – zm. 1941): ofiarowała ona dzwon, jej fundacji jest obraz św. Mikołaja, oparkanienie kościoła oraz dywan./ (Mross s. 179)

A teraz do sedna. Z którego roku jest prezentowana fotografia? Zarówno IKA, jak i ceo-bot intuicyjnie są bardzo blisko prawdy. Tej należy szukać w dokumentacji remontów kościoła. Zerknijmy znowu do Kroniki ks. Mrossa:/ Wnętrze kościoła, odnowione nieudolną ręką, zostało bardzo szpecone w XVII i XVIII w. (1733/34). Renowacja wnętrza fary dokonana była 1862, podobnie i 1878 r. W 1910/12 kościół powiększono,wg planów architekta Baeckera z Berlina. Usunięto wówczas drewniany strop w nawach (wraz z chórem muzycznym), zastępując go sklepieniem gwiaździstym. W czasie renowacji kościoła odkryto pod tynkiem fragmenty polichromii gotyckiej./(s. 40/41)

Tak więc to, co widzimy owe belki to dawny strop, może chór muzyczny? Wszak jak pisze ks. Mross:/ Chór muzyczny pochodzi z 1913 r.; dawniej był w nawach bocznych i sięgał aż do prezbiterium. W czasie renowacji fary został usunięty./ (s. 54)

Myślę, że te fragmenty z Kroniki parafii św. Mateusza wyjaśniają większość wątpliwości związanych z tym zdjęciem. Mamy przed sobą fotograficzną dokumentację ostatniej wielkiej przebudowy kościoła z lat 1910 – 1912.

UWAGA: tekst ujęty /....../ - to cytaty z Kroniki ks. Mrossa .

Pozdrawiam - kapa

Komentarze

kapa dnia sierpień 11 2005 07:52:59
ANEKS Życie jest bogatsze niż zdaje się nam. Ten komentarz kilkanaście dni przeleżał a archiwum z powodu przerwy wakacyjnej. Ale nic to. Ukazał się lipcowy numer Głosu Nowego (nr 7/76/2005) w którym p. Marek Śliwa kontynuuje swój artykuł na temat rozbudowy fary w okresie, którego dotyczy zdjęcie. Napisał rzecz najważniejszą z tego punktu widzenia datowania fotografii. IKA chyba nie przeoczyłaś? Cytuję:" Tym samym część wieży znalazła się w środku kościoła(...) W jej górnej części umieszczono zegar o 3 zewnętrznych tarczach. Tarcze owe są niejako wyróżnikiem umożliwiającym datowanie zdjęć, rysunków, pocztówek. . Myślę, że to wyjaśnia bardzo wiele. Mamy drogowskaz żeby nie błądzić we mgle wątpliwych przypuszczeń: widokówki z 3 lub 4 tarczami pochodzą z okresu po 1912r. Z jedną tarczą lub bez niej sprzed tej daty. To tłumaczyło by również remonty zegara z czasów gdy nie było widać tarczy. Ale to jeszcze trzeba dokładniej wyświetlić. Liczę na dociekliwość IKI i dokumenty.
IKA dnia sierpień 11 2005 08:22:31
We wszystkich dokumentach znalazłam datę zamontowania zegara 1912. Na ebay, przy pocztówce, którą zamieściłam na portalu przed nimiusem, był napisany rok 1911. Czyli albo ta pocztówka była z tą datą, albo ktoś wysyłał ją w tym roku....I bądź tu mądry ....A może tarcze były zawieszone wcześniej,a rok 1912 to data uruchomienia zegara?
kapa dnia sierpień 11 2005 08:31:05
wedle różnych źródeł remont trwał kilka lat. Ja spotkałem się z następującymi:1910 -12 i 1910 -14. Więc w tym okresie wieże ujrzały światło dzienne. Bez zajrzenia do dokumentacji (w biurze parafialnym?) remontu nie ustalimy ścisłej daty. Nie kruszyłbym kopii o rok 1911 czy 1912!!!!!!!
 
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
R.I.P. {*} {*} {*}
Dziś właśnie obchodził...
W miesiąc ponad 600 we...
Była tą jedną, jedyną,...
Od dziś do dyspozycji ...
Artykuły
Odnośnie informacji z ...
[b]ks. Edmund Kamrowsk...
...moi rodzice również...
"Każda historia ma swó...
Janek nie żyje. Zmarł ...
Jakież to ma znaczenie...
Mój tata o tym miejscu...
W ogrodzie moich dziad...
A gdzie plata, trygiel...
Z ciekawością przeczyt...
Fotogaleria
chyba tak ;)
Dzięki, czyli wszystko...
Ika, w latach 60 tych,...
To już drugie zdjęcie ...
biografia Ks. Dr Jana ...
Fajnie, ze BN udostepn...
Jeszcze jedna "perełka...
dawnych fotografii cza...
Ważne znalezisko - fot...
Świetne. Mam zamiar zo...
fajna fotografia ludzi...
Społeczność Tryla świe...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
P. Ewa Kania, a nie No...
Smutna wiadomość. Prze...
Pan Ewaryst Bączek prz...
dzięki za potwierdzeni...
Pan J. Rzóska, ja jest...
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Co z tym Neuenburgie...
· Biografia Ks. Dr Jan...
· "Urok papieroska."
· Jan Sikorski ps. Orl...
· Niemieckie meldunki ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nekrolog Fitcermann

Fara remont dachu

Widok na klasztor po...

Kaffee Koeber

Pocztówka Warlubie

Kościół parafialny

Panorama na farę

Rynek

Kościół pofranciszka...

Kościół parafialny

Przystań Żeglugi Rze...

Cmentarz menonicko-e...

Wisła czerwiec 2017

Malowanie muralu

Mural

rok szkolny 1959/60

Koło pszczelarzy w N...

Auguste Lange Tryl

Gustav Jackel 1877 -...

Gerber geboren Berhe...

Tryl jesień 2016

Tryl jesień 2016

Tryl

Gajewo Zawada

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Wieża ciśnień
Wygenerowano w sekund: 0.22 - 28 zapytań MySQL 9,209,459 unikalnych wizyt