Grudzień 04 2023 14:34:26
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
85 lat temu - Hallerczycy na Pomorzu.
Właśnie mija 85 lat od chwili, gdy dzień po dniu pomorskie wioski i miasta wracały do Macierzy. Po ponad 120 latach zaborów przejmowała je Błękitna Armia gen. Józefa Hallera.

Właśnie ukazała się książka Czesława Skonki:" Na szlakach Błękitnego Generała". Nie czytałem jej jeszcze. Ale przypuszczam, że uzupełni ona bibliografię Nowego, bo zawiera kalendarium. Wynika z niego, że 18 stycznia 1920 r. polscy żołnierze pojawili się w Toruniu - stolicy przyszłego, przedwojennego województwa pomorskiego. Potem pomaszerowali - jak legia gen. Dąbrowskiego - dalej, na pólnoc.

Po przejęciu 25 stycznia 1920 r. Swiecia, Laskowic,Nowego - patrz Galeria = Dawniej - Błękitna Armia dnia następnego pojawiła się w rejonie Morzeszczyna na Kociewiu w miejscowości Dzierżążno, następnie żołnierzy gen Hallera gościnnie przyjęli mieszkańćy Piaseczna.

To chwila refleksji: na naszym portalu historia miasteczka jest wielką wrtością. Od dnia pierwszego jego istnienia - twórca Ceo i późniejszy admin Sat - postawili na dzieje, które są nauczycielką życia.

sat dnia styczeń 26 2005 12:42:37

Komentarze
dnia styczeń 26 2005 14:15:01
Kapa! Ty masz pamięć do tych dat. Nikt tak nie zapamiętuje tego dnia jak ty. A to tak ważny dzień!
dnia styczeń 26 2005 14:48:21
Taki sprawdzian - ciekawe czy włodarze miasta na najbliższym posiedzeniu Rady 31 stycznia pamiętać będą o tym zdarzeniu? Czy w jakikolwiek sposób oddadzą hołd tamtym ludziom, żołnierzom - wyzwolicielom?
dnia styczeń 26 2005 17:19:18
Jeśli ktoś z nich zagląda to sobie przypomni i zabłyśnie na sesji :P heh...to tylko 85 lat, a jak mało pamiętamy, jak w nas wytrzebiono z pamięci ( w latach komuny) takie zdarzenia...czuję się wciąż niedouczony... Jako, że zacząłem sie uczyć na nowo, ta data mi nie umknie z pamięci....Kiedyś zapamiętywałem Wyzwolenie Nowego -19 lutego...baa...nawet obchody były tego dnia...Myślę, że portal zwraca mi uwagę na inne szczegóły historii...... smutne takie oszustwo...nigdy tego nie pojmę jako nowianin z krwi i kości, jak można było robić takie mistyfikacje...jak można zapominac o tym dniu...dla młodych osób może się to wydać historią nie z tyj ziemi...ale zwróćcie uwagę na to, że Nowe ma swoją wspaniałą histori.ę...tyle, że potarganą przez dzieje....
dnia styczeń 26 2005 17:32:34
Fakt - może tu nie zagladają; ale maja dzieci i wnuki. A nuż podpowiedzą ojcu, dziadkowi i jaje okaże się mądrzejsze od kury... O linku: okazuje się, że kiedyś, przed wojną nie tylko pamiętano ale i obchodzono uroczyście takie jubileusze.
Bies dnia styczeń 26 2005 18:01:40
Dla najmłodszych W galerii są jeszcze dwa inne zdjęcia pokazujące hallerczyków w Nowem sławetnego roku 1920. Przez moment sie wahałem - czy to rok 1920 - czy może obchody 10-lecia. Nie ma wątpliwości - tak witano Armię Błękitną gen, Józefa Hallera. Swoją drogą czemu nie jeszcze jego ulicy w naszym miasteczku? To ważne jak zauważył anonim z 17-tej z minutami.
dnia styczeń 26 2005 18:56:30
Ktoś się zamartwia czy radni i burmistrze pamietac beda o tej rocznicy. Zajrzałem pod link i co znalazłem wklejam: Nadmienić tu wypada, iż z okazji tej uroczystości miasto wypłaciło każdemu ubogiemu 5,00 zł. To były władza miasta. Sporo grosza dostali najubożsi z okazji 10 - lecia odzyskania Niepodległości.
maciek dnia styczeń 28 2005 10:13:49
Może za mało ulic się w miescie buduje.Przestawianie nazw ulic, co modne było bardzo ,nie jest dobrym rozwiązaniem, bo także może fałszować historię.Ulica nie musi być duża ważniejsze jest by była i przypominała o historii miasta.Myślę że jak miasto będzie się rozwijać w takim tempie jak w 10 rocznicę powrotu do macierzy to rajców będzie stać na różne pokazowe gesty.A może już czas zacząć na spokojnie planować i powolutku przygotowywać się do obchodów 90 rocznicy. To wcale nie takie glupie jak się może na pierwszy rzut oka wydawać ale odtworzenie informacji o wkroczeniu wojsk Błękitnej Armi i dokładne ich uszczegółowienie tak aby rozpocząć imprezę dokładnie w tym samym momęcie co 90lat wczesniej itd itp może sporo potrwać.
dunder dnia styczeń 28 2005 11:43:14
niech to dunder...oj Maćku nad Maćkami; sprowokowałęś mnie. To będzie wyglądać na numer kabaretowy bardzo zgrany. A będzie o placu przed obecnym urzędem miejski. Dawno, dawno temu nosił imię św. Rocha - tak ja obecnie; w XX-leciu międzywojennym. Po 1939 r. przemianowano go na AdolfHitlerplatz. Po wyzwoleniu - nazwano go Plac Józefa Stalina. Następnie pamiętam Plac XX-lecia ( w domyśle PRLu). PóĄniej był plac Rocha (bez świętego) a teraz jest jak pierwej bywało. Kilka pokoleń rajców przyłożyło łapkę do manipulowania HISTORIˇ. Niech to dunder świśnie....
maciek dnia styczeń 28 2005 12:46:13
A nie byłoby zafałszowaniem histori zmienienie nadanej na uczczenie wyzwlenia po drugiej wijnie na wyzwolenie po zaborach?, bądĄ usunięcie nazwy ulicu nazywającej się jakośtam od niepamiętnych czasów aby uczcić coś co nam się w tej chwili wydaje ważnym.Byłby to postępek na miarę tego co zrobili nasi poprzednicy skazując na zapomnienie cmentarz ewangielicki i kirkut.Historia może boleć ale zapominać jej nie należy.Jestem zdecydowanym przeciwnikiem pochopnych zmian nazw tylko dla tego iż się komuś wydają w tej chwili nie poprawne.Uważam że na placu św.Rocha pod jedną z tabic powinien się znaleść spis nazw placu z datami w jakich one obowiązywały.A jak byłem młody to na obecny skwerek w wczesniejsze wysypisko śmieci mawiało się Adolfhitlerplac
dnia luty 03 2005 13:43:05
Duży art. na ten temat w ostatnim numerze Głosu Nowego. Interesujący bo opowiadający o uroczystościach powitania hallerczyków w Nowem. Tam fotki jakich nie ma na portalu.
sat dnia luty 03 2005 14:00:36
Widać, że Głos Nowego nie zapomniał o rocznicy i w porę ukazał się ciekawy artykulik p.Marka Śliwy. Szkoda tylko, że zakradł się tam chochlik i pomylono tłumaczenie Westpreussen - Prusy Wschodnie,
dnia luty 03 2005 14:08:32
moze przedruk i umieszczenie w dziale Glos Nowego ?
dnia luty 03 2005 14:09:56
dobry pomysł. Lepszy gdyby dotarto do zdjęć i je umieszczono na portalu
dnia luty 03 2005 14:11:45
jakies zdjecia w glosie nowego byly wiec p. marek sliwa je ma...
dnia luty 03 2005 15:18:24
Nie wiadomo co autor artykułu powiedziałby na przedruk...Wszystkie artykuły dziale Głos Nowego są umieszczone za przyzwoleniem autora.
dnia luty 04 2005 18:32:14
Dzieki za fotkę. Ale te z Głosu Nowego są cenniejsze bo pokazują hallerczycow u nas - na Rynku wśród mieszkańców. Thanks za link.
dunder dnia luty 12 2005 21:14:14
niech to dunder....czy ktoś napisze jak rajcy uczcili rocznicę????????????? W Pucku to nawet Haller był!!!!!!!hehehehehe
dnia luty 13 2005 20:14:19
no własnie czy coś wiadomo?
arek dnia listopad 08 2005 18:42:13
w galerii dawniej umiescilem fotke z mszy sw. na rynku w ktorej brali udzial hallerczycy Fotka
kapa dnia listopad 08 2005 20:14:39
Coś pozytywnego zaczyna się na portalu - materiały są linkowane i grupowene co ułatwia śledzenie opowieści. Tak trzymać.
kapa dnia listopad 08 2005 20:31:37
Ówczesny proboszcz świadek tamtych zdarzeń tak zapisał tamte wydarzenia w księgach parafialnych: W sobotę 24 I 1920 r. oddano o godz. 15;30 władzę miejską Polsce. Na domach urzędowych zawisła ukochana, polska biało-czerwona chorągiew. Następnego dnia 25 stycznia wkroczenie wojsk polskich do miasta naszego o 14;30. Była to niedziela. Przywitani na Rynku przez miejscowego proboszcza ks. Bartkowskiego. O 17;00 roschód(sic!), o 18;00 nabożeństwo dziękczynne w farze. Na drugi dzień o 10;30 msza św. polowa na Rynku. Wspaniałość tych dni uroczystych będzie dla parafian nowskich pamiątką. Bogu niech będą dzięki, że i ja jako proboszcz parafii tych dni doczekał.r1; Zapisał ks. Bartkowski w Liber mortuorum 1920.
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.31 - 28 zapytań MySQL 15,789,417 unikalnych wizyt