Grudzień 15 2018 22:56:46
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Fara p.w. Św. Mateusza w Nowem

Parafia istniała już zapewne w końcu XIII w. , zachowany jednak budynek kościelny pochodzi z czasów póĄniejszych. Kościół ten usytuowany jest w północno-zachodniej części miasta, w sąsiedztwie dawnej linii murów miejskich.

Bryłę tego budynku tworzy prostokątnie zamknięte prezbiterium, do którego przytyka wyższy, halowy korpus nawowy. Pierwotny jego plan miał formę zbliżoną do kwadratu. Wieża kościoła, nakryta namiotowym, otoczonym krenelażem dachem, wbudowana jest asymetrycznie w rzucie zachodniego przęsła południowej nawy bocznej. Ściany zewnętrzne rozczłonowane są schodkowymi przyporami i wysmukłymi, ostrołukowymi oknami. Główną jednak ozdobę zewnętrzną kościoła stanowią trzy- bogato członowane szczyty: prezbiterialny, pierwotnie schodkowy, podzielony wspartymi na zdwojonych półkolumnach fryzami arkadowymi na trzy kondygnacje i zwieńczony krenelażem; wschodni korpusu nawowego, schodkowy, zdobiony ostrołukowymi wnękami i zwieńczony sygnaturką; zachodni, również schodkowy, którego zasadniczy element zdobniczy tworzą ustawione ukośnie pilastry, zwieńczone nad krawędzią szczytu sterczynami; oraz trzy strefy ostrołucznych blend.

Do historii kościoła nie zachowały się żadne wiadomości Ąródłowe. skreślenie czasu i etapów jego budowy możliwe jest tylko na podstawie analizy stylistycznej. Jak na to wskazują jej wyniki , obiekt powstał w dwóch, czasowo niezbyt ad siebie odległych etapach, około połowy XIV w. 1. Najpierw wzniesione zostało prezbiterium, z dawną kruchtą i zakrystią i znajdującą się obecnie wewnątrz kościoła wieżyczką schodową, następnie zaś korpus nawowy i wieża zachodnia. Kampanię budowlaną zakończyło wzniesienie szczytów, stanowiących jedno z lepszych osiągnięć architektury gotyckiej na terenie Polski północnej. Dodać tu należy, że szczyt wschodni prezbiterium, pierwotnie również schodkowy, przebudowany został prawdopodobnie w drugiej połowie XV w., a następnie już w. XIX, poddany daleko idącej restauracji, zniekształcającej nieco jego cechy stylowe. Do zasklepiania kościoła przystąpiono dopiero póĄniej, na przełomie XIV i XV w., i to jedynie w części wschodniej. Prezbiterium otrzymało wówczas czteroprzęsłowe, ozdobne sklepienie gwiaĄdziste. Zasklepione zostały także zakrystia i kruchta. Natomiast sklepienie zamierzone w korpusie nawowym pod które przygotowano już ośmioboczne filary, nie zostało wykonane, i kryć stropem.

rzut faryFara w Nowem, ze swoją bocznie ustawioną wieżą nie znajduje analogii w najbliższej okolicy. Być może, że mamy tu do czynienia z wpływem pewnych rozwiązań formalnych, stosowaną w architekturze kościelnej sąsiedniej diecezji pomezańskiej . Mimo dość szeroko zakrojonych, lecz bliżej niesprecyzowanych prac wykonywanych w 1733 r. kościół zachował w całej pełni swój średniowieczny charakter. Dość zasadniczym pracom restauratorskim, utrzymanym w duchu neogotyckim, poddano kościół w T. 1862, kiedy to zmieniony został dość mocno wygląd szczytu prezbiterium . Najpoważniejsza jednak ingerencja w substancję zabytku nastąpiła w latach 1911-1914, kiedy to ze względu na wzrost liczby wiernych powstała rzekomo konieczność zwiększenia jego powierzchni użytkowej. W czasie przeprowadzonych wówczas prac przedłużono korpus nawowy na zachód i rozszerzono w kierunku północnym, a w powstałym w ten sposób nowym wnętrzu założono jednolite, neogotyckie sklepienia, usuwając z tej okazji stare stropy, pokrywające dawniej nawy kościoła. Nadto wykonano jeszcze sporo drobniejszych prac m. in. położono nową posadzkę na znacznie wyższym niż poprzednia poziomi~. W wyniku tych przedsięwzięć budowlanych nastąpiła wewnątrz kościoła dość znaczna strata wartości zabytkowych. Jeśli chodzi natomiast o stronę zewnętrzną, to biorąc pod uwagę skalę robót, należy chyba w sumie pozytywnie ocenić wysiłki projektanta, zmierzające do zachowania ważnej w panoramie miasta sylwety kościoła w możliwie nie naruszonym stanie.

Fragment pochodzi z następującej publikacji: Dzieje Świecia nad Wisłą i jego regionu pod redakcją Kazimierza Jasińskiego, Warszawa-Poznań-Toruń-1979,
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
W miesiąc ponad 600 we...
Była tą jedną, jedyną,...
Od dziś do dyspozycji ...
Przeglądając Gazetę No...
Przed chwilą sprawdzał...
Artykuły
Odnośnie informacji z ...
[b]ks. Edmund Kamrowsk...
...moi rodzice również...
"Każda historia ma swó...
Janek nie żyje. Zmarł ...
Jakież to ma znaczenie...
Mój tata o tym miejscu...
W ogrodzie moich dziad...
A gdzie plata, trygiel...
Z ciekawością przeczyt...
Fotogaleria
chyba tak ;)
Dzięki, czyli wszystko...
Ika, w latach 60 tych,...
To już drugie zdjęcie ...
biografia Ks. Dr Jana ...
Fajnie, ze BN udostepn...
Jeszcze jedna "perełka...
dawnych fotografii cza...
Ważne znalezisko - fot...
Świetne. Mam zamiar zo...
fajna fotografia ludzi...
Społeczność Tryla świe...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
P. Ewa Kania, a nie No...
Smutna wiadomość. Prze...
Pan Ewaryst Bączek prz...
dzięki za potwierdzeni...
Pan J. Rzóska, ja jest...
Ostatnie artykuły
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
· Przyjaciel 1892 - 1895
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Co z tym Neuenburgie...
· Biografia Ks. Dr Jan...
· "Urok papieroska."
· Jan Sikorski ps. Orl...
· Niemieckie meldunki ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Fara remont dachu

Widok na klasztor po...

Kaffee Koeber

Pocztówka Warlubie

Kościół parafialny

Panorama na farę

Rynek

Kościół pofranciszka...

Kościół parafialny

Przystań Żeglugi Rze...

Cmentarz menonicko-e...

Wisła czerwiec 2017

Malowanie muralu

Mural

rok szkolny 1959/60

Koło pszczelarzy w N...

Auguste Lange Tryl

Gustav Jackel 1877 -...

Gerber geboren Berhe...

Tryl jesień 2016

Tryl jesień 2016

Tryl

Gajewo Zawada

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień
Wygenerowano w sekund: 0.13 - 28 zapytań MySQL 9,074,091 unikalnych wizyt