Grudzień 02 2023 17:18:41
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Fara p.w. Św. Mateusza w Nowem

Parafia istniała już zapewne w końcu XIII w. , zachowany jednak budynek kościelny pochodzi z czasów póĄniejszych. Kościół ten usytuowany jest w północno-zachodniej części miasta, w sąsiedztwie dawnej linii murów miejskich.

Bryłę tego budynku tworzy prostokątnie zamknięte prezbiterium, do którego przytyka wyższy, halowy korpus nawowy. Pierwotny jego plan miał formę zbliżoną do kwadratu. Wieża kościoła, nakryta namiotowym, otoczonym krenelażem dachem, wbudowana jest asymetrycznie w rzucie zachodniego przęsła południowej nawy bocznej. Ściany zewnętrzne rozczłonowane są schodkowymi przyporami i wysmukłymi, ostrołukowymi oknami. Główną jednak ozdobę zewnętrzną kościoła stanowią trzy- bogato członowane szczyty: prezbiterialny, pierwotnie schodkowy, podzielony wspartymi na zdwojonych półkolumnach fryzami arkadowymi na trzy kondygnacje i zwieńczony krenelażem; wschodni korpusu nawowego, schodkowy, zdobiony ostrołukowymi wnękami i zwieńczony sygnaturką; zachodni, również schodkowy, którego zasadniczy element zdobniczy tworzą ustawione ukośnie pilastry, zwieńczone nad krawędzią szczytu sterczynami; oraz trzy strefy ostrołucznych blend.

Do historii kościoła nie zachowały się żadne wiadomości Ąródłowe. skreślenie czasu i etapów jego budowy możliwe jest tylko na podstawie analizy stylistycznej. Jak na to wskazują jej wyniki , obiekt powstał w dwóch, czasowo niezbyt ad siebie odległych etapach, około połowy XIV w. 1. Najpierw wzniesione zostało prezbiterium, z dawną kruchtą i zakrystią i znajdującą się obecnie wewnątrz kościoła wieżyczką schodową, następnie zaś korpus nawowy i wieża zachodnia. Kampanię budowlaną zakończyło wzniesienie szczytów, stanowiących jedno z lepszych osiągnięć architektury gotyckiej na terenie Polski północnej. Dodać tu należy, że szczyt wschodni prezbiterium, pierwotnie również schodkowy, przebudowany został prawdopodobnie w drugiej połowie XV w., a następnie już w. XIX, poddany daleko idącej restauracji, zniekształcającej nieco jego cechy stylowe. Do zasklepiania kościoła przystąpiono dopiero póĄniej, na przełomie XIV i XV w., i to jedynie w części wschodniej. Prezbiterium otrzymało wówczas czteroprzęsłowe, ozdobne sklepienie gwiaĄdziste. Zasklepione zostały także zakrystia i kruchta. Natomiast sklepienie zamierzone w korpusie nawowym pod które przygotowano już ośmioboczne filary, nie zostało wykonane, i kryć stropem.

rzut faryFara w Nowem, ze swoją bocznie ustawioną wieżą nie znajduje analogii w najbliższej okolicy. Być może, że mamy tu do czynienia z wpływem pewnych rozwiązań formalnych, stosowaną w architekturze kościelnej sąsiedniej diecezji pomezańskiej . Mimo dość szeroko zakrojonych, lecz bliżej niesprecyzowanych prac wykonywanych w 1733 r. kościół zachował w całej pełni swój średniowieczny charakter. Dość zasadniczym pracom restauratorskim, utrzymanym w duchu neogotyckim, poddano kościół w T. 1862, kiedy to zmieniony został dość mocno wygląd szczytu prezbiterium . Najpoważniejsza jednak ingerencja w substancję zabytku nastąpiła w latach 1911-1914, kiedy to ze względu na wzrost liczby wiernych powstała rzekomo konieczność zwiększenia jego powierzchni użytkowej. W czasie przeprowadzonych wówczas prac przedłużono korpus nawowy na zachód i rozszerzono w kierunku północnym, a w powstałym w ten sposób nowym wnętrzu założono jednolite, neogotyckie sklepienia, usuwając z tej okazji stare stropy, pokrywające dawniej nawy kościoła. Nadto wykonano jeszcze sporo drobniejszych prac m. in. położono nową posadzkę na znacznie wyższym niż poprzednia poziomi~. W wyniku tych przedsięwzięć budowlanych nastąpiła wewnątrz kościoła dość znaczna strata wartości zabytkowych. Jeśli chodzi natomiast o stronę zewnętrzną, to biorąc pod uwagę skalę robót, należy chyba w sumie pozytywnie ocenić wysiłki projektanta, zmierzające do zachowania ważnej w panoramie miasta sylwety kościoła w możliwie nie naruszonym stanie.

Fragment pochodzi z następującej publikacji: Dzieje Świecia nad Wisłą i jego regionu pod redakcją Kazimierza Jasińskiego, Warszawa-Poznań-Toruń-1979,
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.52 - 28 zapytań MySQL 15,786,318 unikalnych wizyt