Pa¼dziernik 04 2024 08:36:47
Nawigacja
· Strona G³ówna
· Artyku³y
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Fara p.w. ¦w. Mateusza w Nowem

Parafia istnia³a ju¿ zapewne w koñcu XIII w. , zachowany jednak budynek ko¶cielny pochodzi z czasów pó¡niejszych. Ko¶ció³ ten usytuowany jest w pó³nocno-zachodniej czê¶ci miasta, w s±siedztwie dawnej linii murów miejskich.

Bry³ê tego budynku tworzy prostok±tnie zamkniête prezbiterium, do którego przytyka wy¿szy, halowy korpus nawowy. Pierwotny jego plan mia³ formê zbli¿on± do kwadratu. Wie¿a ko¶cio³a, nakryta namiotowym, otoczonym krenela¿em dachem, wbudowana jest asymetrycznie w rzucie zachodniego przês³a po³udniowej nawy bocznej. ¦ciany zewnêtrzne rozcz³onowane s± schodkowymi przyporami i wysmuk³ymi, ostro³ukowymi oknami. G³ówn± jednak ozdobê zewnêtrzn± ko¶cio³a stanowi± trzy- bogato cz³onowane szczyty: prezbiterialny, pierwotnie schodkowy, podzielony wspartymi na zdwojonych pó³kolumnach fryzami arkadowymi na trzy kondygnacje i zwieñczony krenela¿em; wschodni korpusu nawowego, schodkowy, zdobiony ostro³ukowymi wnêkami i zwieñczony sygnaturk±; zachodni, równie¿ schodkowy, którego zasadniczy element zdobniczy tworz± ustawione uko¶nie pilastry, zwieñczone nad krawêdzi± szczytu sterczynami; oraz trzy strefy ostro³ucznych blend.

Do historii ko¶cio³a nie zachowa³y siê ¿adne wiadomo¶ci ¡ród³owe. skre¶lenie czasu i etapów jego budowy mo¿liwe jest tylko na podstawie analizy stylistycznej. Jak na to wskazuj± jej wyniki , obiekt powsta³ w dwóch, czasowo niezbyt ad siebie odleg³ych etapach, oko³o po³owy XIV w. 1. Najpierw wzniesione zosta³o prezbiterium, z dawn± krucht± i zakrysti± i znajduj±c± siê obecnie wewn±trz ko¶cio³a wie¿yczk± schodow±, nastêpnie za¶ korpus nawowy i wie¿a zachodnia. Kampaniê budowlan± zakoñczy³o wzniesienie szczytów, stanowi±cych jedno z lepszych osi±gniêæ architektury gotyckiej na terenie Polski pó³nocnej. Dodaæ tu nale¿y, ¿e szczyt wschodni prezbiterium, pierwotnie równie¿ schodkowy, przebudowany zosta³ prawdopodobnie w drugiej po³owie XV w., a nastêpnie ju¿ w. XIX, poddany daleko id±cej restauracji, zniekszta³caj±cej nieco jego cechy stylowe. Do zasklepiania ko¶cio³a przyst±piono dopiero pó¡niej, na prze³omie XIV i XV w., i to jedynie w czê¶ci wschodniej. Prezbiterium otrzyma³o wówczas czteroprzês³owe, ozdobne sklepienie gwia¡dziste. Zasklepione zosta³y tak¿e zakrystia i kruchta. Natomiast sklepienie zamierzone w korpusie nawowym pod które przygotowano ju¿ o¶mioboczne filary, nie zosta³o wykonane, i kryæ stropem.

rzut faryFara w Nowem, ze swoj± bocznie ustawion± wie¿± nie znajduje analogii w najbli¿szej okolicy. Byæ mo¿e, ¿e mamy tu do czynienia z wp³ywem pewnych rozwi±zañ formalnych, stosowan± w architekturze ko¶cielnej s±siedniej diecezji pomezañskiej . Mimo do¶æ szeroko zakrojonych, lecz bli¿ej niesprecyzowanych prac wykonywanych w 1733 r. ko¶ció³ zachowa³ w ca³ej pe³ni swój ¶redniowieczny charakter. Do¶æ zasadniczym pracom restauratorskim, utrzymanym w duchu neogotyckim, poddano ko¶ció³ w T. 1862, kiedy to zmieniony zosta³ do¶æ mocno wygl±d szczytu prezbiterium . Najpowa¿niejsza jednak ingerencja w substancjê zabytku nast±pi³a w latach 1911-1914, kiedy to ze wzglêdu na wzrost liczby wiernych powsta³a rzekomo konieczno¶æ zwiêkszenia jego powierzchni u¿ytkowej. W czasie przeprowadzonych wówczas prac przed³u¿ono korpus nawowy na zachód i rozszerzono w kierunku pó³nocnym, a w powsta³ym w ten sposób nowym wnêtrzu za³o¿ono jednolite, neogotyckie sklepienia, usuwaj±c z tej okazji stare stropy, pokrywaj±ce dawniej nawy ko¶cio³a. Nadto wykonano jeszcze sporo drobniejszych prac m. in. po³o¿ono now± posadzkê na znacznie wy¿szym ni¿ poprzednia poziomi~. W wyniku tych przedsiêwziêæ budowlanych nast±pi³a wewn±trz ko¶cio³a do¶æ znaczna strata warto¶ci zabytkowych. Je¶li chodzi natomiast o stronê zewnêtrzn±, to bior±c pod uwagê skalê robót, nale¿y chyba w sumie pozytywnie oceniæ wysi³ki projektanta, zmierzaj±ce do zachowania wa¿nej w panoramie miasta sylwety ko¶cio³a w mo¿liwie nie naruszonym stanie.

Fragment pochodzi z nastêpuj±cej publikacji: Dzieje ¦wiecia nad Wis³± i jego regionu pod redakcj± Kazimierza Jasiñskiego, Warszawa-Poznañ-Toruñ-1979,
Komentarze
Brak komentarzy. Mo¿e czas dodaæ swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj siê, aby móc dodaæ komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani u¿ytkownicy mog± oceniaæ zawarto¶æ strony

Zaloguj siê, ¿eby móc zag³osowaæ.

Brak ocen. Mo¿e czas dodaæ swoj±?
Logowanie
Nazwa u¿ytkownika

Has³o



Nie mo¿esz siê zalogowaæ lub nie masz konta?
Skontaktuj siê z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziêkujê i wzajemnie ¿...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 pa¼dziernika uka¿e ...
Dziesiêæ lat... A¿ tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artyku³y
Uzype³nienie, [url]htt...
ciekawy materia³ dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jaki¶ link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz mo¿e zdjêci...
Tak, zosta³a czê¶æ bud...
Super, dziêkujê. Co¶ n...
Fotogaleria
Poni¿ej link do wspomn...
Wystawa zosta³a zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziêkujê za informacjê.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zosta³o...
Piêkne czasy, piêkne m...
Portal ma siê dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zak³ada siê park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew ros³o w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piêkny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artyku³y
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty ksi±¿ki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· M³ynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjêcia

Dom przy ul. Bydgosk...

Dzieci

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górê i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - o¶rodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczysto¶ci 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zim±

Piêkna niedziela w N...

Piêkna uroczysto¶æ n...

W przysz³ym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zas³u¿oneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa cz³onków Stron...

Sambor I gdañski

Z WÊDRÓWEK PO POMORZ...
Wygenerowano w sekund: 0.26 - 28 zapytañ MySQL 16,543,656 unikalnych wizyt