Styczeń 20 2019 03:28:34
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Cytuję, więc jestem.
Fotografia na portalu ma się znakomicie. Zarówno gdy myślimy o archiwaliach, poszukiwaniach dawnych zdjęć czy też współczesnych. Nie wymieniam nicków, nazwisk naszych twórców li tylko dlatego, by kogoś nie pominąć. Niech każdy sam wymieni swoich faworytów.
Chciałbym zaproponować kilka przemyśleń na temat fotografii i wspomnień Douwe Draaismy profesora historii psychologii Uniwersytetu w Groningen w Holandii. Przepisuję tzn. cytuję kilka myśli z eseju Uczucie żalu z książki pt. Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy. O pamięci autobiograficznej wydanej przez PIW w r.2006 ; tłumaczenie Ewy Jusewicz-Kalter. Uf najtrudniejsze za nami!
Gerrit Krol nazwał kiedyś zdjęcia śledziami namiotu pamięci. I rzeczywiście: sama fotografia nie jest wspomnieniem, pomaga je jednak rozpiąć i utrzymać w pionie, tak jak namiot. [...]
Gdyby wspomnienia były silne i solidne, nie potrzebowalibyśmy żadnych zdjęć. Trzymałyby się mocno bez pomocy śledzi bądź linek naciągających. Jednakże większość wspomnień cechuje słabość i brak formy, wskutek czego fotografujemy to, co wydaje nam się godne zapamiętania. Wraz z każdym naciśnięciem migawki aparatu fotograficznego usiłujemy rozszerzyć archiwum wizualne swojej pamięci.
Ten, kto robi zdjęcia, antycypuje to, co będzie pamiętał za dziesięć, dwadzieścia lub może pięćdziesiąt lat. I tu zaczyna się problem. Osobę, którą będziesz za dwadzieścia lat, znasz w jeszcze mniejszym stopniu niż tę, którą byłeś dwadzieścia lat temu. Fotografujesz dla kogoś nieznanego, dla zleceniodawcy z przyszłości, który nazywa się tak jak ty, ale którego życzeń jednak nie znasz.
Być może mistrzostwo artysty fotografa polega częściowo na tym, że lepiej potrafi ocenić, co ludzie będą chcieli pamiętać za jakiś czas. Dobry fotograf jest psychologiem; nie w sensie akademickim, lecz w znaczeniu znajomości ludzi. [...]
Przeglądając zdjęcia, które sam zrobiłem swojej rodzinie w ciągu minionych dwudziestu lat, widzę, że postępowałem rutynowo. Teraz chciałbym sobie przypomnieć jak wyglądały nasze dzieci, gdy jako maluchy sprzeczały się ze sobą gorączkowo, lecz podczas ich kłótni najwidoczniej nigdy nie przyszło mi do głowy, by szybko sięgnąć po aparat fotograficzny![...]
Przyglądam się tym zdjęciom i myślę, że umknęło mi życie codzienne. Właśnie dlatego, że było takie zwyczajne, nie zapamiętałem go i nie istnieją żadne zdjęcia, które pomogłyby mi je sobie przypomnieć. Człowiek bierze do ręki album ze zdjęciami, przewraca kolejne kartki i widzi jedynie śledzie namiotowe, nie pasujące do namiotu, który najchętniej by teraz postawił.

Toruń, 25 marca 2008r. (kapa)
Komentarze
#1 | nimius dnia marzec 26 2008 22:34:03
Świetnie opisane - zawsze łapie mnie podobne uczucie, kiedy otwieram kolejne albumy ze zdjęciami sprzed 20-30 lat, nieraz brak mi tych "sledzi" namiotowych.

Nawiązując do portalu, myślę że zimmek jest świetnym na dzień dzisiejszy ( wręcz najlepszym "zbieraczem"Wink śledzi, robi to z przemyślaną w przyszłość precyzją.
Ika też potrafiła wyszukać odpowiednie śledzie, ale nam umknęła w ostatnim półroczu, a ja chciałbym stawiać te namioty, ale nigdy ani jednego nie postawię, a to z braku właśnie śledzi.

Wink
#2 | rudy_ment dnia marzec 31 2008 21:52:26
kapa a czytałeś to? http://tygodnik.o...tykul.html
przepisuję kawałek:Fotografia w moim pojęciu nie jest odpowiedzią na nic. Jest niemową. Możemy tylko próbować ją odczytać. i jeszcze kawałek[url]Poza tym i tak całe życie robimy jedną fotografię. Podobnie jak całe życie piszemy jedną książkę. Zawsze opowiadamy o sobie. Rzeczywistość jest tylko pretekstem. [/url]Tyle pozdro.
#3 | kapa dnia kwiecień 03 2008 22:43:34
Po zamieszczeniu na portalu ostatniej serii zdjęć z kolekcji prof. Leona Ronowskiego z naszej wyprawy statkiem do Warszawy w maju 1962 roku otrzymałem wiadomość od kolegi z ławy szkolnej Teodora S., którą tu wklejam, bo te refleksje mają związek z rozważanymi problemami wartości dawnych fotografii.
Cześć!
Byłem na wskazanej stronie i z radością oglądałem zdjęcia, jak rozumiem dalej ze zbiorów prof. Ronowskiego. Są one szokujące choćby dlatego, że odblokowują w pamięci takie pokłady, że aż się nie dowierza. Nigdy nie myślałem, że zdjęcie oglądane po latach może mieć taką moc w odtwarzaniu świadomości. Teraz, oczywiście po latach, można tego doświadczyć. Jestem pewny, mnie jeszcze nie raz zaskoczysz ciekawymi zdjęciami z czasów naszej młodości.
Pozdrawiam
Teoś

Myślę, że Teoś ma wiele racji. Przynajmniej ja tak sądzę.
#4 | barbaros dnia kwiecień 04 2008 20:28:07
Ja też myślę, że Teoś ma sporo racji. Każda fotka to jakby olśnienie, bo u*****mia przycisk, który odblokowuje w mózgu część zarejestrowanych "archiwalnych" zdarzeń.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
R.I.P. {*} {*} {*}
Dziś właśnie obchodził...
W miesiąc ponad 600 we...
Była tą jedną, jedyną,...
Od dziś do dyspozycji ...
Artykuły
Odnośnie informacji z ...
[b]ks. Edmund Kamrowsk...
...moi rodzice również...
"Każda historia ma swó...
Janek nie żyje. Zmarł ...
Jakież to ma znaczenie...
Mój tata o tym miejscu...
W ogrodzie moich dziad...
A gdzie plata, trygiel...
Z ciekawością przeczyt...
Fotogaleria
chyba tak ;)
Dzięki, czyli wszystko...
Ika, w latach 60 tych,...
To już drugie zdjęcie ...
biografia Ks. Dr Jana ...
Fajnie, ze BN udostepn...
Jeszcze jedna "perełka...
dawnych fotografii cza...
Ważne znalezisko - fot...
Świetne. Mam zamiar zo...
fajna fotografia ludzi...
Społeczność Tryla świe...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
P. Ewa Kania, a nie No...
Smutna wiadomość. Prze...
Pan Ewaryst Bączek prz...
dzięki za potwierdzeni...
Pan J. Rzóska, ja jest...
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Co z tym Neuenburgie...
· Biografia Ks. Dr Jan...
· "Urok papieroska."
· Jan Sikorski ps. Orl...
· Niemieckie meldunki ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Fara remont dachu

Widok na klasztor po...

Kaffee Koeber

Pocztówka Warlubie

Kościół parafialny

Panorama na farę

Rynek

Kościół pofranciszka...

Kościół parafialny

Przystań Żeglugi Rze...

Cmentarz menonicko-e...

Wisła czerwiec 2017

Malowanie muralu

Mural

rok szkolny 1959/60

Koło pszczelarzy w N...

Auguste Lange Tryl

Gustav Jackel 1877 -...

Gerber geboren Berhe...

Tryl jesień 2016

Tryl jesień 2016

Tryl

Gajewo Zawada

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień
Wygenerowano w sekund: 0.20 - 28 zapytań MySQL 9,127,813 unikalnych wizyt