Czerwiec 21 2018 03:40:06
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
Czy Mickiewicz lubił Nowe?????
dunder
Niedawno ekscytowaliśmy się Jacka Soplicy przygodami w Nowem.

Zajrzyjcie do "Pana Tadeusza" księga X jak Ryków opowiada o swej przeszłości. Wklejam cytat:

"Państwo Lachy, już jest ta gadka między wami, Że każdy Moskal złodziej; powiedzcież, kto spyta, Że znaliście Moskala, który zwan Nikita Nikitycz Ryków, rotny kapitan, miał osim Medalów i trzy krzyże - to pamiętać prosim: Ten medal za Oczaków, ten za Izmaiłów, Ten za bitwę pod Nowi, ten za Prejsiż-Iłów, Tamten za Korsakowa sławną rejteradę Spod Zurich; a miał także i za męstwo szpadę, Także od Feldmarszałka trzy zadowolnienia, Dwie pochwały cesarskie i cztery wspomnienia, Wszystko na piśmie". Ks. X

Zwróćcie uwagę na ową bitwę pod Nowi - czy to znaczy, że Mickiewicz polubił nasze miasteczko szeroko nad Wislą rozłożone???

Kto przyjmuje wyzwanie?
[addsig]

No proszę,czytałam "pana Tadeusza",ale na ten fragment nie zwróciłam uwagi . Być może,że Mickiewicz miał na myśli nadwiślańskie Nowe,ale nie ma pewności czy to akurat o te Nowe (Nowi) chodzi.

Może ktoś z portalowych userów będzie posiadał większą wiedzę w tym temacie

Macie jeszcze jakieś lekturki gdzie jest coś o Nowem?

[addsig]

kapa
Znam taki list gen.Dąbrowskiego z 25 stycznia 1807 r. do pułkownika Dziewanowskiego:

"Ja jutro wcześnie będę z piechotą w Nowiu, nie potrzebujesz na mnie czekać, lecz zostaw mnie na ordynans jednego unteroficera ( tj. podoficera) i 10 koni, takich ludzi, którzy cokolwiek tamtej okolicy są świadomi.(...) Poślij umyślnego z municypalności z Nowia do landratha Łebińskiego w Starogardzie, aby natychmiast do mnie przyjechał do Nowego, żebym mógł z nim ułożyć się względem furażu, żywności i innych potrzeb dla mego wojska.r1;

Jedno wiemy na pewno, że używano nazwy w Nowiu dla określenia Nowego. Drugie jest pewne, że dunder rzetelnie przytoczył fragment PT.

Tyle na razie wiemy. PZDR.
[addsig]

Brawo - Ola ma dobry pomysł. Może na portalu utwórzmy pólkę z książkami o Nowem. Każdy kto zna taką książkę to zapisze jej tytuł z krótkim omówieniem.

Co Wy na to ?

Hmm pomysl ciekawySmile fajnie,ze sie do niego przyczynilam hehehe

Moze taka "akcja" odciagnie Nas troszke od komputerow i nasze skomputeryzowane mózgi skłoni ku książce... a tak swoją drogą to muszę chyba uważniej czytać lekturki,bo pomijam co niektóre fakty,jak chociażby ten w "panu Tadeuszu"

Pozdrawiam
[addsig]

Bies
Pytanie do adminów - gdzie wpisywać tytuły książek o Nowem? Tak proponują przedmówcy?
[addsig]

arek
Zrobie specjalna kategorie artykulow "Fragmenty książek" i tam dodawajcie artykuly poprzez formularz pisania artykulow nie newsow.

[addsig]

miasto-nowe.com
arek
zrobione, mysle ze dunder mozesz skopiowac ten fragment z forum i przeslac go jako artykul podajac w naglowku z jakiego rozdzialu pochodzi ow frag
[addsig]

miasto-nowe.com
dunder
Myślę, że to co proponujesz Ceo - to pomysł na umieszczanie fragmentów tzw. literatury pięknej. Natomiast - rzecz do dyskusji - chodziłoby o kącik, gdzie można by zamieszczać tytuły książek, opracowań, broszur o Nowem. Każdy kto interesuje się naszym miasteczkiem tu mógłby znaleźć bibliografię np. broszura Milewskiego i Mykaja, Dzieje ¦wiecia itp.

Przypuszcvzam, że o tym myślała Ola i inni userzy.

Poddaję ten projekt pod portalową dyskusję.

Co je...???????? Nie można napisać wyrazu:

zamieszczać???? Ani umieszczać???? Jestem ciekaw czy można - pomieszczenie??? To naprawdę przesada.

arek
no to mozna tez tam umieszczac, tylko nazwe troche zmienie ale moznatam to wrzucac , a cenzura no fakt musze usunac slowo szczac
[addsig]

miasto-nowe.com
Jestes wyjątkowo cierpliwym adminem i reagującym niczym błyskawica. Słowo usunąłeś i gwiazdek nie ma fakt.

arek
a dlaczego jest zly ? skoro wszystko teraz jest ok ? Chodzi mi o ostatnia emotikone
[addsig]

miasto-nowe.com
sat
Pierwszy fragment został umieszczony Ceo na portalu ale wsiąkł gdzieś i nie ma go pod Fragmentami książek....Musisz go odnaleźć Nie dodaję go drugi raz, bo narobię bałaganu..

Oj coś mi się zdaje, że ztym Nowi to będzie tak jak ze zdjęciem z r 1940 i Neuenburgiem. Skąd Mickiewicz wiedziałby o Nowem. Co innego Jacek Soplica - ten mógł znać miasta od wspólbraci z zakonu bernardyńskiego.

Mickiewicz nie znał naszego miasteczka!

Czy Mickiewicz nie wiadomo. Na pewno Żeromski - co widać we fragmentach przytoczonych....

Hmm..Ciekawe czy Żeromski był w Nowem( chocby przejazdem) - czy tylko opisywał sceny przeglądając mapy, topografię Nowego, historię ???

kapa
Myślę, że korzystał z tzw. archiwum gen. Dąbrowskiego. Prawie każdy dokument zamieszczał w prasie poznańskiej. Przekonałem się o tym wertując to archiwum. To co pisze Zeromski czasami przypomina tamtye matyeriały z otoczenia generała. Zawsze podziwiałem autora Przedwiosnia za to, że tak dokładnie opisał kampanię pomorską 1807 r.
[addsig]

Nic co Nowe nie było autorowi Pana Tadeusza Mu obce - chociaż ulubował tradycję

Może to Nowi to Nowogródek ???

Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło