Kwiecień 19 2024 02:35:55
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
Czy Mickiewicz lubił Nowe?????
dunder
Niedawno ekscytowaliśmy się Jacka Soplicy przygodami w Nowem.

Zajrzyjcie do "Pana Tadeusza" księga X jak Ryków opowiada o swej przeszłości. Wklejam cytat:

"Państwo Lachy, już jest ta gadka między wami, Że każdy Moskal złodziej; powiedzcież, kto spyta, Że znaliście Moskala, który zwan Nikita Nikitycz Ryków, rotny kapitan, miał osim Medalów i trzy krzyże - to pamiętać prosim: Ten medal za Oczaków, ten za Izmaiłów, Ten za bitwę pod Nowi, ten za Prejsiż-Iłów, Tamten za Korsakowa sławną rejteradę Spod Zurich; a miał także i za męstwo szpadę, Także od Feldmarszałka trzy zadowolnienia, Dwie pochwały cesarskie i cztery wspomnienia, Wszystko na piśmie". Ks. X

Zwróćcie uwagę na ową bitwę pod Nowi - czy to znaczy, że Mickiewicz polubił nasze miasteczko szeroko nad Wislą rozłożone???

Kto przyjmuje wyzwanie?
[addsig]
 
No proszę,czytałam "pana Tadeusza",ale na ten fragment nie zwróciłam uwagi . Być może,że Mickiewicz miał na myśli nadwiślańskie Nowe,ale nie ma pewności czy to akurat o te Nowe (Nowi) chodzi.

Może ktoś z portalowych userów będzie posiadał większą wiedzę w tym temacie

Macie jeszcze jakieś lekturki gdzie jest coś o Nowem?




[addsig]
 
kapa
Znam taki list gen.Dąbrowskiego z 25 stycznia 1807 r. do pułkownika Dziewanowskiego:

"Ja jutro wcześnie będę z piechotą w Nowiu, nie potrzebujesz na mnie czekać, lecz zostaw mnie na ordynans jednego unteroficera ( tj. podoficera) i 10 koni, takich ludzi, którzy cokolwiek tamtej okolicy są świadomi.(...) Poślij umyślnego z municypalności z Nowia do landratha Łebińskiego w Starogardzie, aby natychmiast do mnie przyjechał do Nowego, żebym mógł z nim ułożyć się względem furażu, żywności i innych potrzeb dla mego wojska.r1;

Jedno wiemy na pewno, że używano nazwy w Nowiu dla określenia Nowego. Drugie jest pewne, że dunder rzetelnie przytoczył fragment PT.

Tyle na razie wiemy. PZDR.
[addsig]
 
Brawo - Ola ma dobry pomysł. Może na portalu utwórzmy pólkę z książkami o Nowem. Każdy kto zna taką książkę to zapisze jej tytuł z krótkim omówieniem.

Co Wy na to ?
 
Hmm pomysl ciekawySmile fajnie,ze sie do niego przyczynilam hehehe

Moze taka "akcja" odciagnie Nas troszke od komputerow i nasze skomputeryzowane mózgi skłoni ku książce... a tak swoją drogą to muszę chyba uważniej czytać lekturki,bo pomijam co niektóre fakty,jak chociażby ten w "panu Tadeuszu"

Pozdrawiam
[addsig]
 
Bies
Pytanie do adminów - gdzie wpisywać tytuły książek o Nowem? Tak proponują przedmówcy?
[addsig]
 
arek
Zrobie specjalna kategorie artykulow "Fragmenty książek" i tam dodawajcie artykuly poprzez formularz pisania artykulow nie newsow.




[addsig]
 
miasto-nowe.com
arek
zrobione, mysle ze dunder mozesz skopiowac ten fragment z forum i przeslac go jako artykul podajac w naglowku z jakiego rozdzialu pochodzi ow frag
[addsig]
 
miasto-nowe.com
dunder
Myślę, że to co proponujesz Ceo - to pomysł na umieszczanie fragmentów tzw. literatury pięknej. Natomiast - rzecz do dyskusji - chodziłoby o kącik, gdzie można by zamieszczać tytuły książek, opracowań, broszur o Nowem. Każdy kto interesuje się naszym miasteczkiem tu mógłby znaleźć bibliografię np. broszura Milewskiego i Mykaja, Dzieje ¦wiecia itp.

Przypuszcvzam, że o tym myślała Ola i inni userzy.

Poddaję ten projekt pod portalową dyskusję.

 
Co je...???????? Nie można napisać wyrazu:

zamieszczać???? Ani umieszczać???? Jestem ciekaw czy można - pomieszczenie??? To naprawdę przesada.
 
arek
no to mozna tez tam umieszczac, tylko nazwe troche zmienie ale moznatam to wrzucac , a cenzura no fakt musze usunac slowo szczac
[addsig]
 
miasto-nowe.com
Jestes wyjątkowo cierpliwym adminem i reagującym niczym błyskawica. Słowo usunąłeś i gwiazdek nie ma fakt.
 
arek
a dlaczego jest zly ? skoro wszystko teraz jest ok ? Chodzi mi o ostatnia emotikone
[addsig]
 
miasto-nowe.com
sat
Pierwszy fragment został umieszczony Ceo na portalu ale wsiąkł gdzieś i nie ma go pod Fragmentami książek....Musisz go odnaleźć Nie dodaję go drugi raz, bo narobię bałaganu..
 
Oj coś mi się zdaje, że ztym Nowi to będzie tak jak ze zdjęciem z r 1940 i Neuenburgiem. Skąd Mickiewicz wiedziałby o Nowem. Co innego Jacek Soplica - ten mógł znać miasta od wspólbraci z zakonu bernardyńskiego.

Mickiewicz nie znał naszego miasteczka!
 
Czy Mickiewicz nie wiadomo. Na pewno Żeromski - co widać we fragmentach przytoczonych....
 
Hmm..Ciekawe czy Żeromski był w Nowem( chocby przejazdem) - czy tylko opisywał sceny przeglądając mapy, topografię Nowego, historię ???
 
kapa
Myślę, że korzystał z tzw. archiwum gen. Dąbrowskiego. Prawie każdy dokument zamieszczał w prasie poznańskiej. Przekonałem się o tym wertując to archiwum. To co pisze Zeromski czasami przypomina tamtye matyeriały z otoczenia generała. Zawsze podziwiałem autora Przedwiosnia za to, że tak dokładnie opisał kampanię pomorską 1807 r.
[addsig]
 
Nic co Nowe nie było autorowi Pana Tadeusza Mu obce - chociaż ulubował tradycję
 
Może to Nowi to Nowogródek ???
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.10 - 28 zapytań MySQL 16,041,314 unikalnych wizyt