Już jest ! nareszcie
Dodane przez kapa dnia Październik 27 2019 18:50:45

Po prawie dwóch latach oczekiwań wreszcie na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka dotycząca dziejów Nowego. Dwóch gdańskich uczonych: Piotr Kitowski i Andrzej Gierszewski przygotowali opracowanie Urzędnicy miejscy Nowego nad Wisłą do 1772 r. Spisy. Wydawnictwo to jest dwujęzyczne – w języku polskim i niemieckim. Publikacja ta powstała w ramach projektu Urzędnicy miejscy z ziem dawnej Rzeczypospolitej, Śląska i Pomorza w XIII – XVIII wieku, dofinansowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Natomiast druk publikacji sfinansowały: Wydział Prawa i Administracji UG, Wydział Historyczny UG oraz Muzeum Gdańska.

Piszę te słowa z radością, bo jako nowianin marzyłem o poznaniu przodków, dawnych mieszkańców rodzinnego miasteczka z imienia i nazwiska. Również na naszym portalu niektórzy internauci szukali nazwisk mieszkańców Nowego do swoich kolekcji, zbiorów. Wówczas niektórzy z wielkim przekąsem wyrażali się o tych prośbach. Teraz mamy największą bazę mieszkańców Nowego od 1418 roku po pierwszy rozbiór Rzeczypospolitej.Treść rozszerzona

Książka zawiera dedykację autorów: Miastu Nowemu i Jego Mieszkańcom z okazji 750 -lecia lokacji.

Mamy więc kolejną publikację upamiętniającą jubileusz powstania naszego miasteczka. Jest ona ważna i ciekawa. We wstępie autorzy wyjaśniają podstawowe zasady tworzenia samorządu, tworzenia i składu Rady Miejskiej, Ławy Miejskiej i ich kompetencje. Dowiedzieć się możemy jak funkcjonowała kancelaria miejska.

Dr Piotr Kitowski jest autorem wielu artykułów o małych miastach pomorskich – w tej liczbie Nowego. Na portalu Nowego znajdują się dwa: Spory Rady Miejskiej Nowego nad Wisłą ze Starostami w XVIII wieku (Link) oraz O zabójstwie rajcy miejskiego w Nowe (http://pressto.amu.edu.pl/index.php/cph/article/view/710/617).

Można je pobrać pod wskazanymi linkami.

Miłośnicy historii regionalnej otrzymali tą publikacją kolejny prezent wzbogacający ich warsztat regionalisty i miłośnika małej ojczyzny. Warto sięgnąć po to opracowanie – miłek lektury.

 

Toruń w październiku 2019 kapa