Tytuł: Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel :: Zapomniane cmentarze - zapomniani ludzie

Dodane przez night dnia 11-03-2014 19:13
#22

Witam wszystkich

Tak, w tamtą sobotę rozpoczęliśmy prace na jednym z cmentarzy ewangelickich na toruńskim Podgórzu i w następny tydzień prace będą kontynuowane.

Bardzo cieszę się, że temat zapomnianych cmentarzy jest interesujący zarówno dla części mieszkańców, jak i dla władz gminy. Było nie było, ale takiej debata zdarzyła się chyba jako pierwsza w województwie.

Chylę czoła przed Kapą i podziwiam jego ogromne zaangażowanie. Mam nadzieję, że pewne informacje dotyczące ratowania takich cmentarzy, które Tobie przekazałem okazały się przydatne. Dziękuję także za korzystanie z mojej strony internetowej poświęconej zapomnianym cmentarzom Pomorza i Kujaw.

Z tego co się orientuję to w Nowem w grę wchodzi jedynie stawianie tablic informacyjnych. W innych miejscowościach może być tak, że w krzakach będzie widać tylko kilka nagrobków ,a potem podczas porządkowania okazuje się, że mogił jest znacznie więcej, a i tablice z danymi zmarłych wychodzą spod warstwy mchu, piachu i ziemi.

Nie chcę nic obiecywać, ale nasza grupa renowacyjna Tak Trzeba jest otwarta na współpracę z różnymi stowarzyszeniami i inicjatywami mającymi na celu porządkowanie cmentarzy. Wystarczy nas nakarmić, dać gdzie spać i umyć się. Resztę zapewniamy, tj, wiedzę, dużą część narzędzi i materiałów eksploatacyjnych, no i siłę roboczą - oczywiście ze strony partnera liczymy także na kilku wolontariuszy.

Pozdrawiam