Tytuł: Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel :: Zapomniane cmentarze - zapomniani ludzie

Dodane przez kapa dnia 07-01-2014 14:37
#1

Przeglądając portalową galerię znaleźć w niej można kilkadziesiąt zdjęć starych, często już nieistniejących cmentarzy. Nie jest to widok budujący. Dziś to miejsca pełne chwastów, samosiejek i śmieci.
Przez wieki w Nowem/ Neuenburgu mieszkali obok siebie ludzie różnych wyznań, gdy trzeba było działali wspólnie o czym zaświadcza prasowy komunikat: Pielgrzym, nr 4, czwartek 8 stycznia 1880r.Nowe. W mieście naszem utworzył sie komitet celem zbierania wsparć dla biednych naszych braci na Górnym Śląsku składający się z pp. Burmistrza Kownackiego, pastora Schwatlo, proboszcza X,Benjamin, rabina Dr. Samter, wikarego X. Wiśniewskiego i rzeźnika Smoczyńskiego, który w kolekcie po mieście i z przedstawienia teatralnego amatorskiego przeszło 400 marek zebrał.
Tak było kiedyś. Obecny stan naszych nekropolii świadczy o amnezji albo zaniku pamięci o dawnych mieszkańcach tego grodu. Kardynał Stefan Wyszyński zauważył, że gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie. Nie tylko w Nowem z dawnych mogił nie został kamień na kamieniu. W wielu przypadkach nawet trudno znaleźć cmentarne kamienie.
Polski papież Jan Paweł II dodaje, że pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość. Jasno więc z tego wynika, że pamięć o poprzednikach jest zadaniem, które należy podjąć dla przyszłych pokoleń, aby one pamiętały nas współczesnych, dzisiejszych. Czy jesteśmy gotowi by podjąć to zadanie? Utrwalenia przeszłości dla naszych wnuków i prawnuków?
Jeżeli otwieram na forum ten wątek o cmentarzach, to dlatego, że być może zbiorowym wysiłkiem jak dotychczas, gdy udało się zgromadzić tyle cennych eksponatów, w dyskusji ujawnią się pomysły jak zmienić sytuację naszych zapomnianych, niechcianych nekropolii w Nowem. Być może userzy, portalowicze przedstawią pomysły co można zrobić? Może będzie to forum ludzi, którzy dołączą do podejmowanych i zapowiedzianych działań społecznych w miasteczku. Zachęcam do poważnej debaty, bo jak zauważa nasza noblistka Wisława Szymborska: Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci.

Toruń, 7 stycznia 2014 r. (kapa)

Edytowane przez kapa dnia 01-01-1970 02:00