Tytuł: Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel :: Mapa Nowego z 1900 roku.

Dodane przez dunder dnia 06-05-2009 09:38
#1

dzięki zimmek za pozdrowienia znad Pielgrzyma. Mam wszystko, co w KPBC prz\ejrzane i w komputerze. Czekam na wyprawę do Książnicy po inne roczniki. Świstam cię....
DLA IKI ZAŁĄCZNIK DO MAPY.
PIELGRZYM, nr 126, wtorek 29 października 1878r.
Nowe. W przeszłym tygodniu przybył do nas radzca ministerjalny z Berlina, który ma się uregulowaniem koryta Wisły pod miastem naszem zająć. Wisła bowiem tal jest miałką, że statki z trudnością przepływać mogą.

PIELGRZYM nr 90, czwartek 11 sierpnia 1881r.
Nowe. W tem lecie zostaną usypane we Wiśle od brzegu pod Niebrowem dwie wielkie tamy faszynowe (główki). Jedna tama około 400 kroków długa, już jest gotowa. Już podczas budowy utowrzyła się poniżej niej, prawie w środku rzeki, duża wyspa piaskowa, przez którą właściciel przewozu p. Kalkstein kazał położyć drogę faszynową. Stary pram przewozi od brzegu niebrowskiego do wyspy piaskowej ztamtąd do brzegu nowskiego przewozi pram łodziowy umocowany na linie z drutu. Cała przeprawa trwa 10 minut, podczas gdy przed paru dniami wymagała godzinę czasu i dłużej. Faszyny dla drugiej tamy już zwieziono.

Jak przeprawiani się wówczas przez Wisłę pokazuje historyjka poniższa:
Pielgrzym, nr 90, czwartek 5 sierpnia 1880r.
Nowe. W zaprzeszły wtorek popłynął karczmarz Hensel z Kaniczek łodzia do Nowego, gdzie rózne sprawunki miał do załatwienia. Do pomocy zabrał ze sobą starego K. I synka jego 12letniego. Do Nowego szczęśliwie dopłynęli, a kiedy wracali wieczorem do domu, powstał wielki wicher, wskutek czego łódź kołysać się poczęła i to tak gwałtownie, że sie przewróciła i wszystkich trzech w niej się znajdujących we Wisłę wrzuciła. Hensla wyratował rybak, w bliskości się znajdujący, a stary K. Ze swym synkiem utonęli.

PZDR i świstam wzdłuż Wisełki....

Dodane przez Ika dnia 06-05-2009 13:15
#2

zimmek napisał/a:
Nie tylko Nowe szczyciło się wiatrakami, jest ich pełno w okolicach.


To prawda, sprzyjające warunki sprawiły, że w Nowem i w regionie pobudowano sporo wiatraków. Ruiny, a właściwie już tylko ruiny piwnic jednego z nich, są w posiadaniu mojej rodzinySmile Jak będę tam kiedyś zrobię kilka fotekSmile

zimmek napisał/a:
Ika mam pytanie odnośnie cmentarzy na Nowym Świecie są zaznaczone dwa jeden naprzeciw budynku dzisiejszej policji (pewnie cmentarz niemiecki) i w głębi mały cmentarz za parową w Kończycach (mapa z 1879). Tego małego cmentarza nie widać na innych mapach


Ten cmentarz za parową, to istniejący do dzisiaj, bardzo stary, bo z początków XIX wieku, cmentarz w lesie, na Frecie (The Frötte ) . Chowano tam samobójców, nieznane osoby, a także ofiary cholery.
Przyjrzyj się dobrze zimmek, ten cmentarz jest zaznaczony na wszystkich mapachWink

dunder napisał/a: DLA IKI ZAŁĄCZNIK DO MAPY.


Dziękuję DunderSmile, to bardzo cenne informacje. Chyba też zacznę przeszukiwać PielgrzymaSmile

Dodane przez sat dnia 06-05-2009 20:21
#3

Wracając do wiatraków, to teraz przypomniało mi się coś, kiedy IKA piszesz o podpiwniczeniach jakiegoś wiatraka.
Wiatrak który stał przy końcu ul. Kolejowej, teraz przypomniało mi się, że w starym sadzie, w miejscu, gdzie teraz powstała stacja obsługi pojazdów, jeszcze do niedawna, bo jakieś dwa, trzy lata temu, były takie jakieś piwniczki, bardzo niskie....co niektórzy tam stworzyli sobie tam melinę. Myślę, że to miejsce gdzie stał kiedyś wiatrak.

Dodane przez Ika dnia 06-05-2009 21:20
#4

Dokładnie Sat, też tak myślę. I na to właśnie miejsce wskazują mapy i pocztówkiSmile Chyba jeszcze pozostały tam ruiny jakichś budynków? Czy to tam znajdują się te piwnice?
A jak już wspomniałeś o piwnicach...Wiatrak, który przetrwał, też podobno posiadał piwnice i wcale nie takie małe...Słyszałam, że jeszcze ponad trzydzieści lat temu można było tam wchodzić. Mchris sugerował, że obydwa wiatraki stały blisko siebie i mogły być połączone piwnicami, które mogły służyć jako magazyn. To ciekawe. Czy ktoś pamięta te piwnice? Ja zaczęłam przypominać sobie,że z lewej strony, od głównego wejścia, w dole, było coś zamurowane.

Dodane przez sat dnia 05-01-2010 22:21
#5

Naszego badacza od wiatraków - Ikę - wywiało z Nowego i cisza. Ciekawi mnie wciąż wiatrak ze Skarpy przy ulicy Zduńskiej, może kiedyś się trafi fotka lub jakaś notka na jego temat.

Dodane przez Ika dnia 13-01-2010 12:45
#6

No wywiało, ale mam nadzieję, że przywieje szybko z powrotemWink
Co do wiatraka, tak sobie myślę, że może warto byłoby popytać, może potomków państwa Gerbatowskich, może pana Soleckiego?