Tytuł: Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel :: Mapa Nowego z 1900 roku.

Dodane przez dunder dnia 06-05-2009 09:38
#21

dzięki zimmek za pozdrowienia znad Pielgrzyma. Mam wszystko, co w KPBC prz\ejrzane i w komputerze. Czekam na wyprawę do Książnicy po inne roczniki. Świstam cię....
DLA IKI ZAŁĄCZNIK DO MAPY.
PIELGRZYM, nr 126, wtorek 29 października 1878r.
Nowe. W przeszłym tygodniu przybył do nas radzca ministerjalny z Berlina, który ma się uregulowaniem koryta Wisły pod miastem naszem zająć. Wisła bowiem tal jest miałką, że statki z trudnością przepływać mogą.

PIELGRZYM nr 90, czwartek 11 sierpnia 1881r.
Nowe. W tem lecie zostaną usypane we Wiśle od brzegu pod Niebrowem dwie wielkie tamy faszynowe (główki). Jedna tama około 400 kroków długa, już jest gotowa. Już podczas budowy utowrzyła się poniżej niej, prawie w środku rzeki, duża wyspa piaskowa, przez którą właściciel przewozu p. Kalkstein kazał położyć drogę faszynową. Stary pram przewozi od brzegu niebrowskiego do wyspy piaskowej ztamtąd do brzegu nowskiego przewozi pram łodziowy umocowany na linie z drutu. Cała przeprawa trwa 10 minut, podczas gdy przed paru dniami wymagała godzinę czasu i dłużej. Faszyny dla drugiej tamy już zwieziono.

Jak przeprawiani się wówczas przez Wisłę pokazuje historyjka poniższa:
Pielgrzym, nr 90, czwartek 5 sierpnia 1880r.
Nowe. W zaprzeszły wtorek popłynął karczmarz Hensel z Kaniczek łodzia do Nowego, gdzie rózne sprawunki miał do załatwienia. Do pomocy zabrał ze sobą starego K. I synka jego 12letniego. Do Nowego szczęśliwie dopłynęli, a kiedy wracali wieczorem do domu, powstał wielki wicher, wskutek czego łódź kołysać się poczęła i to tak gwałtownie, że sie przewróciła i wszystkich trzech w niej się znajdujących we Wisłę wrzuciła. Hensla wyratował rybak, w bliskości się znajdujący, a stary K. Ze swym synkiem utonęli.

PZDR i świstam wzdłuż Wisełki....