Tytuł: Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel :: Organy w Farze i Pan organista

Dodane przez rudy_ment dnia 26-09-2008 23:14
#6

przytomny może oprócz wskazanych wcześniej danych przydadzą się wypisy z Pielgrzyma. Jak spostrzeżesz potwierdzają dane a art. p. L. Grochowskiej, prostują pomyłkę w nazwisku organmistrza i dodają, że ten fachowiec budował organy w pobliskim Komórsku.Pielgrzym, nr 94, sobota 14 sierpnia 1880r.
Z dyecezyi. Nowe. W tutejszym kościele wystawiono w ostatnim czasie nowy chór a na nim ustawiono też nowe organy, które dnia 4. b.m. przez znawców zostały odebrane. Kosztują one 6000 marek a zbudował je organmistrz Sauer z Frankfurtu nad Odrą.
Pielgrzym, nr 129, sobota 6 listopada 1880r.

Z dyecezyi. Dla kościoła w Komórsku sprawiono nowe organy, które w najbliższym czasie postawi na chórze organista Sauer z Frankfurtu nad Odrą.
Pielgrzym, nr 138, sobota 27 listopada 1880r.

Z dyecezyi. Nowe. Nasz kościół, pochodzący z poczatku 14go stulecia, w ostatnch dwóch latach został odnowiony i bardzo gustownie przyozdobiony. Dwa nowe konfesyonały, sporządzone w stylu kościelnym w Wircburgu, zawdzięczamy szlachetnemu dobrodziejowi. Chór został powiększony i nowe organy na nim za 6000 m przez organmistza Sauera z Frankfurtu nad Odrą ustawione.