Tytuł: Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel :: Dworek

Dodane przez KU dnia 05-11-2006 17:03
#1

Witam wszystkich, Jestem nowy na tym forum a przyciągnęło mnie poszukiwanie dworku w Nowem, którego kiedys właścicielami byli moi pradziadkowie. Czy ktoś może mi pomóc w znalezieniu tego dworku? może ktoś starszy z rodziny mógłby kojarzyć nazwisko Koszmider. Nie znam szczegółowej lokalizacji ale podobno wjeżdżając z Gdańska, nalezało przy cmentarzu skręcić w prawo. Jak daleko nie wiem, również czy dworek lezy blisko centrum czy raczej dalej.

Być może jest tam teraz jakiś zajazd i adres w internecie? W czasie wojny dworek przejęli Niemcy a potem był podobno PGR. Czy jest tam dużo miejsc które mogłyby być tym dworkiem czy znalezenienie będzie łatwe?

Zależy mi na odwiedzeniu historycznego dla nas miejsca.

Pozdr

Maciek[addsig]

Dodane przez zimmek dnia 06-11-2006 16:24
#2

Zobacz fotografie prywatne, mój katalog, fotki 'Zapomniany majątek'. Stan tego majątku jest tragiczny, jeden budynek nadpalony. Wystawiano przetargi lecz nic z tego chyba nie wyszło. Dworek jest dobrze pilnowany co sam doświadczyłem podczas fotografowania tego miejsca :-).
pozdr.zimmek

Dodane przez sat dnia 06-11-2006 21:29
#3

Masz rację zimmek, ale wczytując się w opis tego co wie KU, to jadąc od Gdańska, przedtem Gdańskim Przedmieściem, mijając cmentarz, ten nasz "stary cmentarz"

..... nalezało przy cmentarzu skręcić w prawo. Jak daleko nie wiem, również czy dworek lezy blisko centrum czy raczej dalej.

I tu kłania się Milewko i tam jest piękny dworek, pod nadzorem konserwatora zabytków ( zdaje się ) - jest tam piękny park, dzisiaj posiadłośc państwa H. Mieści się tam teraz ubojnia. Możliwe, że o to tu chodzi.
Patrząc dalej ( bo KU nie wie ile km od Nowego to się znajdowało) jest Rynkówka, dzisiaj Zamek "Grabowy Dwór" państwa Ołowskich, również odremontowany pod okiem konserwatora zabytków.
Podaję link do Rynkówki :
http://www.zamekr...napisany przez: sat, 06-11-2006 - 20:35 [addsig]

Dodane przez Ika dnia 06-11-2006 23:26
#4

KU, zgadzam się z Satem. Opis Twój wskazuje na rejony w stronę Twardej Góry. Pałacyk w Bochlinie Szlacheckim, o którym wspomina zimmek jest po lewej stronie jadąc od strony Gdańska i nie ma tam cmentarza, więc na pewno nie chodzi o ten pałacyk. Nie był tez tam właścicielem nikt o nazwisku Koszmider .
Sprawdziłam też kto był właścicielem pałacyku w Milewku i niestety nie natrafiłam tam na to nazwisko. [addsig]

Dodane przez zimmek dnia 07-11-2006 15:52
#5

Ika chyba się mylisz na terenie dworku w Bochlinie jest cmentarz rodzinny, ale czy chodzi o ten majątek to nie wiem.

Dodane przez Ika dnia 07-11-2006 18:15
#6

Zimmek, znam to miejsce ,bo sporo tam przebywałam .Nie zauważyłam tam śladu cmentarza. A wierz mi, byłam tam wszędzie, gdzie tylko możliwe było pójść i wejśćSmile Być może nie ma już widocznych śladów. Wiem,że w Kozielcu znajdował się cmentarz. Może mylisz miejsca? Jeżeli wiesz coś więcej napisz, interesuje mnie to miejsce.
Jest mi żal, że dworek i inne budynki zostały doprowadzone do takiego stanu. Budynek się sypie i tak naprawdę nikt się tym nie interesuje. A wszystko na terenie dworku, czyli byłego PGR-u, co tylko było możliwe zostało rozkradzione. Dawno tam nie byłam i aż boję się pomyśleć w jakim stanie teraz to wszysko się znajduje.
Wracając do tematu dworka opisanego przez KU. Cytuję: rr30;wjeżdżając z Gdańska, należało przy cmentarzu skręcić w prawo. Jak daleko nie wiem, również czy dworek leży blisko centrum czy raczej dalejr30;r1;
Nadal twierdzę,że tak jak wspomniał Sat, chodzi o stary cmentarz, a dworek znajduje się na zachód od Nowego.
[addsig]

Dodane przez dumbledore dnia 08-11-2006 21:59
#7

łyyyyyy i tu się iko mylisz, jeśli przebywalaś tam tyle czasu i nie zauważyłas cmentarza, to znaczy, że znasz ten "majątek" słabo, kiedyś dawno dawno temu :lol: ( kurde jaki stary jestem ) chodziłem tam do kumpla, bo mieszkał na terenie tego PGR-owskiego majątku na sliwki i jabłka...w stronę wisły rozciągały się piękne śliwkowe i jabłkowe sady. I gdzieś tam albo przed, albo za sadem był cmentarz, stary, bo groby były obrośnięte trawą, zaroślami. A więc zimmek ma rację co do cmentarza.
Zimmek czy ten cmentarz jeszcze istnieje? Czy znasz go tylko z opowiadań?

napisany przez: dumbledore, 08-11-2006 - 08:04 [addsig]

Dodane przez Ika dnia 08-11-2006 22:08
#8

Piszesz,że było to dawno, więc może już nie ma śladu po cmentarzu. Jak byłam tam ostatnio to na terenach w stronę Wisły były działki. [addsig]

Dodane przez dumbledore dnia 08-11-2006 22:14
#9

tzn. że byłas tam niedawno, a to o czym ja wspominam to koniec lat 60-tych:-) [addsig]

Dodane przez Ika dnia 12-11-2006 22:47
#10

Aż mnie korci by tam iść i poszukać tego cmentarza...I znając siebie na pewno tam pójdęSmile) Gdzie dokładnie się znajdował? Daleko od ostatnich zabudowań byłego PGR-u?[addsig]

Dodane przez KU dnia 16-11-2006 19:14
#11

[quote=zimmek]Zobacz fotografie prywatne, mój katalog, fotki 'Zapomniany majątek'. Stan tego majątku jest tragiczny, jeden budynek nadpalony. Wystawiano przetargi lecz nic z tego chyba nie wyszło. Dworek jest dobrze pilnowany co sam doświadczyłem podczas fotografowania tego miejsca :-).
pozdr.zimmek[/quote]

Cmentarz byl w centrum miasta, tylko trzeba bylo skręcic w prawo, dworek jest dalej. podalem tylko kierunek jazdy z gdanska. Jak mogę znaleźć prywatne zdjęcia?

dzieki za pomoc

ps. Dworek jest dalej i nie ma przy nim cmentarza[addsig]

Dodane przez zimmek dnia 16-11-2006 19:50
#12

KU to nie ten dworek o którym myślałem właścicielami tego majątku od zawsze byli niemcy i oni leżą na rodzinnym cmentarzu o którym pisał Ceo. Tak jak pisałem obiekty są nieźle pilnowane (zgodę na foto można uzyskać w Bydgoszczy :-)) IKA zwiedzając to miejsce to weź pod uwagę... tam zawsze nieźle straszyło!!!

Dodane przez Ika dnia 16-11-2006 22:27
#13

Zgadza się .Działy się tam różne dziwne rzeczy. Mnie nic takiego osobiście nie spotkało, ale wiem,że to prawda.
Zimmek, co wiesz o tym dworku? Znam jego różne zakamarki, ale wiem niewiele. Może napiszesz?
[addsig]

Dodane przez aldusia dnia 20-11-2006 22:26
#14

IKA i zimmek,a zastanówcie czy to nie chodzi o Milewo tam jest taki dworek w byłym PGR mieszkał w nim K.Gajewski obecny szewc z placu targowego[addsig]

Dodane przez Ika dnia 20-11-2006 23:12
#15

Już się zastanawiałam. Sat zasugerował,że może to chodzić o Milewko i wydaje mi się to najbardziej prawdopodobne.
W kronice ks. Mrossa jest notatka dotycząca miejscowości Milewko: "...Właścicielami byli:Tuchołka (1876 ), później v,Jagow, Fournier, wreszcie przeszedł majątek na skarb państwa. W 1924 uległ parcelacji. Resztówkę 45 ha wraz z pałacem z XVIII w. posiadł prof. dr. Ludkiewicz Zdzisław i syn Jerzy (1924-1958 )..."
Są tu wymienieni właściciele wsi Milewko.Nie mam pewności,czy byli tez właścicielami pałacu. Dowiadujemy się tu jedynie ,że ostatnimi właścicielami była rodzina Ludkiewiczów.
To tyle co udało mi się znaleźć na ten temat :-) [addsig]

Dodane przez aldusia dnia 20-11-2006 23:47
#16

Ja nie pisałam o Milewku tylko o Milewie są to dwie różne miejscowości bo Milewko jest na prawo a Milewo jest na lewo za wysypiskiem śmieci :-? [addsig]

Dodane przez Ika dnia 21-11-2006 08:20
#17

Jest tez notatka o Milewie. Ale i tam nie jest wspomniane nazwisko Koszmider.Są wymieniane tylko niemieckie nazwiska. Ostatnim właścicielem, do 1945 roku był major Kolenkopf. Po wyzwoleniu majątek przeszedł na własność państwa polskiego i od tego czasu był tam PGR[addsig]