Tytuł: Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel :: Nowe - Tajemnicze budowle

Dodane przez Marci dnia 08-05-2004 19:15
#1

Witam,



Pozdrawiam wszystkich mieszkańcówm i sympatyków Nowego.

Przypadkiem natrafiłem na tę stronę i niezmiernie się z tego cieszę gdyż mam pewien problem związany z Waszym miastem.



Czy ktokolwiek widział w okolicy Nowego obiekty wyglądające jak te na zdjęciach poniżej ??



http://www.kolonianet.pl/miczel/mierzeja/ciekawe/bunkier/1.jpg

http://www.kolonianet.pl/miczel/mierzeja/ciekawe/bunkier/2.jpg



Wyglądają jak piramida ze ściętym stożkiem. Oczywiście są dużo mniejsze niż te w Egipcie, mają ok. 1,5 r11; 2 m wysokości. Nie służyły też jako grobowce.



Na mojego nosa (mogę się mylić) coś takiego powinno się znajdować na obszarze po lewej stronie od drogi z Nowego do Twardej Góry. Możliwe, że dwa takie obiekty są w rejonie wzniesienia 102,2 na południe od wsi Pszyny.



Jeżeli ktokolwiek widział coś takiego jak na zdjęciach bardzo proszę o informacje.



Mój e-mail : marcin_bojar@wp.pl



Pozdrawiam,

Marcin

Dodane przez arek dnia 08-05-2004 20:30
#2

o kurcze, totalne zaskoczenie , nie wiedzialem ze moze cos takiego znajdowac sie kolo Nowego , jakies bunkry.... Z jakiego one sa okresu , jakim celom mialy sluzyc , kto je wybudowal .te pytania odrazu mi sie narzucily, no i wlasnie gdzie. moze kapa cos bedzie wiedzial ? Aha jesli to obiekty wojskowe to powinny byc na mapach wojskowych ale jak zaznaczone ? mam mape wojskowa z lat 60-tych -70 tych moze tam cos znajde .




[addsig]

Dodane przez arek dnia 08-05-2004 20:33
#3

jesli chodzi o inne bunkry to sa w okolicach Bzowa, miejscowosc jakies 2-3 km od Warlubia ( 13 km od Nowego w stone Bydgoszczy) z tego co wiem sa to polskie bunkry z okresu pierwszej wojny swiatowej sluzace jako sklady amunicji, jeden jest za stacja benzynowa.
[addsig]

Dodane przez arek dnia 08-05-2004 20:42
#4

na poludnie od Przyn mam na mapie wzniesienie o wysokosci 100 mysle ze to samo wzniesienie jednak nie ma tam zadnych obiektow ... Troszke tez dziwne miejsce azeby tam sie znajdowaly, wyglada to na mael bunkry ktore mialy np bronic drogi , w srodku jakas mala obsluga z rkm-emem hmmm a tam nie ma co bronic w tym miejscu . Skad wiesz o tym ze tam cos moze byc? przegladajac zdjecia z twojej strony widze ze jestes pasjonatem i poszukiwaczem skarbow , bardzo ciekawe zdjecia .
[addsig]

Dodane przez Marci dnia 08-05-2004 21:17
#5

Ceo-bot, bunkier to niezbyt polskie określenie, bardziej prawidłowym jest po prostu schron. Ale te obiekty których szukam schronami nie były. Ich lokalizacja na wzniesieniu jest w pełni uzasadniona. Zrozumiesz to gdy zobaczysz to zdjęcie :



http://www.kolonianet.pl/miczel/mierzeja/ciekawe/bunkier/WR.jpg



Teraz już chyba domyślasz się co to takiego



A jeśli rza niemcar1; Nowe nazywało się NEUENBURG, a w pobliżu był MARIENWERDER czyli Kwidzyń to coś takiego było w rejonie miasta od września 1944 r.



Marcin



P.S.

Ta strona o Mierzeji nie jest moja, po prostu skorzystałem z tych zdjęć bo nie wiem jak na Waszym forum umieszcza się fotografie. Poszukiwaczem skarbów także nie jestem , raczej lubię wyjaśniać zagadki historii.


Dodane przez fenriz dnia 09-05-2004 16:14
#6

Probowalem sie tam dzis dostac ale ciezko dojechacSad. Moze w tygodniu uderze z buta i zrobie pare fotek jak cos znajde. W zasadzie miejsce jest dobre, jesli to czego szukamy jest pozostaloscia po stacji radarowej.
[addsig]

Dodane przez arek dnia 09-05-2004 16:39
#7

no to watpliwosci rozwiane ze jest to stacja radarowa . Ale czy naprawde tam byla ? Trzeba teraz odzszukac to miejsce, ale moze byc to trudne, bo nikt nie wiedzial o tej stacji i nikt ze starszych nie wspominal o niej , wiec moze jej w ogole nie bylo ? lub byla tak tajna ... i zniszczono ja w czasie ewakuacji wojsk wermachtu ?? I zasypana jest tonami ziemi ... ciezka sprawa ...
[addsig]

Dodane przez maciek dnia 12-05-2004 21:47
#8

Myślę że nie taka ciężka. Mam wrażenie że widziałem coś takiego za mlodu. Awłasciwie to może tylko podobnego.

Przejadę sie do Nowego to sobie przypomnę.

Wydaje mi się że to coś nie było do końca zbudowane i bardziej przypominało zrujnowaną piwniczkę ziemną niż podstawę stacji radarowej.

Ciekawe, ciekawe.
[addsig]

Dodane przez dumbledore dnia 12-05-2004 23:29
#9

Stacje radiolokacyjne sa umieszczane najcześciej w pobliżu niedaleko położonych lotnisk. Z tego co wiem, najblizszym lotniskiem byłoby lotnisko położone w okolicach Lipinek- Osia, tzw. pas startowy - gdzie wszyscy testują swoje samochody

Blisko był położony Grudziądz - który swoje radary do niedawna umieszczał na przeciwległym brzegu Wisły, widzieliśmy je co dnia . Pierwsze to trzeba spradzić co jest ulokowane na wzgórku w Przynach. Fenriz zaoferował swoją wycieczkę "z buta" na ten wzgórek, chętnie sie przyłączę z aparatem fotograficznym, aby sprawdzić to miejsce.

[ Edytowane przez dumbledore Data 12-05-2004 ]

Dodane przez Marci dnia 13-05-2004 09:23
#10

Witam,



No i zapomniałem się zalogować więc poprzedni list poszedł jako anonim, sorry.



Jako że krąg osób, których zainteresował ten temat się zwiększa uchylę rąbka tajemnicy i podam nieco więcej szczegółów dotyczących tych obiektów.



W rejonie Nowego z całą pewnością Niemcy rozlokowali swoją kompanię radiotechniczną. Była to 5. Mittlere Flukmelde-Leit-Kompanie nosząca kryptonim rNeunauger1;. Wchodziła w skład 1 batalionu Luftnachrichten-Regiment-261. Pułk ten sformowano we wrześniu 1944 r. w Gdańsku, miał 2 bataliony, każdy po 5 kompanii. W 1. batalionie obok kompanii rNeunauger1; były jeszcze :

rTonfelsr1; r11; koło Torunia

rMakreler1; r11; koło Gdańska

rLowenfelsr1; r11; koło Lubawy

rHirschr1; r11; na Helu



Każda kompania miała od 3 do 5 radarów. Standardowo na wyposażeniu były 2 radary rWurzburg-Rieser1; i jeden typu rFreyar1;. rWurzburg-Rieser1; był dużym o średnicy anteny ponad 7 m. Stawiano go na betonowych postumentach, których właśnie poszukuję.

Zawsze były dwa radary rWurzburg-Rieser1; co wynikało ze specyfiki pracy r11; jeden wykrywał i śledził wrogie samoloty, a drugi naprowadzał własne myśliwce. Radary tego typu stawiano przeważnie w odległości do 1 kilometra od siebie. Czasami było to 800 m, a spotkałem się też z odległością zaledwie 300 m.

Fundamenty pod radary rWurzburg-Rieser1; to obecnie przeważnie jedyny ślad istnienia takiej jednostki. Są wprawdzie niewielkie ale trudno się ich pozbyć bo mają masę wynoszącą kilkadziesiąt ton i są dość głęboko wkopane w ziemię. Inne radary stały na rswoich łapachr1; czyli trzech lub czterech wspornikach i gdy się je zdemontowało to praktycznie nie pozostawał żaden ślad ich obecności.

Każda z kompanii miała też swoje zaplecze czyli koszary. Były to przeważnie drewniane baraki stawiane na betonowych fundamentach. Jeśli nie zostały one po wojnie zagospodarowane do innych celów to powinny po nich pozostać przynajmniej fundamenty. Takie koszary oddalone były od rpola radarowegor1; przeważnie nie dalej jak kilometr.





Pozdrawiam,

Marcin


Dodane przez dumbledore dnia 13-05-2004 11:18
#11

Widać, że temat masz dokładnie opanowany.

Kiedy wspominasz batalion Tonfels w Toruniu - to przypominam sobie z lat kiedy tam sie uczyłem, że na obrzeżach miasta można było znaleźć masę bunkrów wojskowych, i widywałem takie, ale takiej podstawy radarowej nie spotkałem. Opisujesz, że już sprawdzałeś sam teren wokół Przyn, tylko został jeden kierunek na zachód ?


Dodane przez Marci dnia 13-05-2004 12:32
#12

No nie tak do końca. Nie sprawdziłem dokładnie lasu za Milewem i Przynami. Z bardziej rodkrytychr1; terenów został jeszcze rejon Zdrojewo-Morgi-Tryl na południu i Bochlin-Kozielec na północy. Nie jestem z Nowego, a nawet jego okolic więc nie orientuję się jak tam teren dokładnie wygląda. Raczej wykluczam lokalizację po wschodniej stronie Wisły bo teren tam zdaje się jest dość nisko położony. Natomiast rejony położone na zachód od linii kolejowej (tej czynnej) to już chyba trochę za daleko.



Marcin


Dodane przez Marci dnia 13-05-2004 16:38
#13

Witam ponownie,



Mam nadzieję, że nie staję się już nudny

W pierwszym poscie podałem linki pod którymi można zobaczyć podstawę radaru. Może nie był to najszczęśliwszy pomysł bo zdjęcia wykonano zimą i wiele szczegółów zakrywa śnieg.

Poniżej są linki do stron na których można zobaczyć takie podstawy w całej okazałości wraz z niektórymi detalami.



http://www.lostplaces.de/forum/viewtopic.php?t=1884



http://www.lostplaces.de/forum/download.php?id=3936



http://www.lostplaces.de/forum/viewtopic.php?t=3087&start=0



Pozdrawiam

Marcin


Dodane przez fenriz dnia 13-05-2004 16:49
#14

Widze Marcin, ze drazysz temat. To dobrze wieksza ilosc szukajacych = wieksze szanse na znalezienie tego co szukamySmile.

Moje plany na dzisiaj to obiadek i wyprawa na poludnie od Nowego. Podejrzewam ze szanse sa niewielkie, ale mecza mnie przez caly czas okolice Warlubia, ale dopoki nie sprawdze to sobie nie odpuszczeSmile)
[addsig]

Dodane przez arek dnia 13-05-2004 17:23
#15

extra byloby znalezc te fundamenty, moze cos jeszcze by sie znalazlo przy pomocy wykrywaza metali ,jakis helm ... Zdjecia bardzo ciekawe, na tym forum znalazlem nawet formularz meldunkowy dla obslugi tego obiektu, gdzie zapisywali co i kiedy widzieli ...
[addsig]

Dodane przez dumbledore dnia 13-05-2004 17:27
#16

wiemy Fenriz, że nie odpuścisz, w końcu kto jak nie ty powinnien sie tym zainteresować, jesteś zdaje się zapaleńcem od militariów Mnie też nie dają spokoju te budowle, ale nie moge sobię nic podobnego przypomnieć z naszych okolic.

Dodane przez fenriz dnia 13-05-2004 23:06
#17

He, heSmile Moze i jest w tym troche racji.

W kazdym razie moje dzisiejsze poszukiwania zakonczyly sie fiaskiem, ale wiem juz ze rzeczywiscie trzeba bedzie szukac w poblizu miasta.

Tyllko ze moze zapomnielismy o jednym. Przegladajc zdjecia satelitarne mozna zauwazyc jedno, ze taki plaski obszar nadajacy sie na pole radarowe mogl znajdowac sie nie poza miastem, a na jego peryferiach.

Dla przykladu obszar pomiedzy droga na Rybaki a Parową -> dobra wielkosc, plaski teren, wysokie polozenie na skraju skarpy, bardzo dobra widocznosc w kierunku wschodnim, skad spodziewano sie nalotow. A teraz mamy tu dwa blokowiska.

A moze teren na ktorym znajduje sie KLOSE, w miare plaski i rozlegly.

Moze szukamy za daleko? Kto wie czy mozna gdzies znalezc jakies papiery mowiace o powojennej odbudowie miasta, budowie fabryki, czy osiedla?
[addsig]

Dodane przez dumbledore dnia 14-05-2004 23:26
#18

No i jak poszukiwania Fenriz ? Słyszałem, że byłeś tu i tam, jakieś ślady dawnej radilokacji znalazłeś ?

Dodane przez fenriz dnia 15-05-2004 18:59
#19

Hmm, jakby to ladnie opisac...

Sladow dawnej radiolokacji nie znalazlem...

...znalazlem za to slady wspolczesnego browarnictwaSmile).

I na tym sie wczorajsze poszukiwania zakonczyly.
[addsig]

Dodane przez maciek dnia 19-05-2004 22:17
#20

Nie dam się zabić, ale coś takiego było gdzieś na prawo od leśnej drogi, tej którą wszyscy 30lat temu udawali się na dzień sportu do lasu.

Sorki miałem być na dniach Nowego i przelecieć się przy okazji po okolicyale praca zniszczyła moje prywatne plany.

Nadrobię. Fritz cnie ustawaj w poszukiwaniach.

Przyjżyj się piwnicom ziemnym w gospodarstwacz zbudowanych po wojnie. (tylko czujnie by ci ktoś kłonicą po nerach nie przejechał)
[addsig]