Tytuł: Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel :: Nowe - Tajemnicze budowle

Dodane przez Marci dnia 13-05-2004 09:23
#11

Witam,No i zapomniałem się zalogować więc poprzedni list poszedł jako anonim, sorry.Jako że krąg osób, których zainteresował ten temat się zwiększa uchylę rąbka tajemnicy i podam nieco więcej szczegółów dotyczących tych obiektów.W rejonie Nowego z całą pewnością Niemcy rozlokowali swoją kompanię radiotechniczną. Była to 5. Mittlere Flukmelde-Leit-Kompanie nosząca kryptonim rNeunauger1;. Wchodziła w skład 1 batalionu Luftnachrichten-Regiment-261. Pułk ten sformowano we wrześniu 1944 r. w Gdańsku, miał 2 bataliony, każdy po 5 kompanii. W 1. batalionie obok kompanii rNeunauger1; były jeszcze :

rTonfelsr1; r11; koło Torunia

rMakreler1; r11; koło Gdańska

rLowenfelsr1; r11; koło Lubawy

rHirschr1; r11; na HeluKażda kompania miała od 3 do 5 radarów. Standardowo na wyposażeniu były 2 radary rWurzburg-Rieser1; i jeden typu rFreyar1;. rWurzburg-Rieser1; był dużym o średnicy anteny ponad 7 m. Stawiano go na betonowych postumentach, których właśnie poszukuję.

Zawsze były dwa radary rWurzburg-Rieser1; co wynikało ze specyfiki pracy r11; jeden wykrywał i śledził wrogie samoloty, a drugi naprowadzał własne myśliwce. Radary tego typu stawiano przeważnie w odległości do 1 kilometra od siebie. Czasami było to 800 m, a spotkałem się też z odległością zaledwie 300 m.

Fundamenty pod radary rWurzburg-Rieser1; to obecnie przeważnie jedyny ślad istnienia takiej jednostki. Są wprawdzie niewielkie ale trudno się ich pozbyć bo mają masę wynoszącą kilkadziesiąt ton i są dość głęboko wkopane w ziemię. Inne radary stały na rswoich łapachr1; czyli trzech lub czterech wspornikach i gdy się je zdemontowało to praktycznie nie pozostawał żaden ślad ich obecności.

Każda z kompanii miała też swoje zaplecze czyli koszary. Były to przeważnie drewniane baraki stawiane na betonowych fundamentach. Jeśli nie zostały one po wojnie zagospodarowane do innych celów to powinny po nich pozostać przynajmniej fundamenty. Takie koszary oddalone były od rpola radarowegor1; przeważnie nie dalej jak kilometr.

Pozdrawiam,

Marcin