Tytuł: Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel :: Nowe - Tajemnicze budowle

Dodane przez CoVoX dnia 08-11-2009 15:57
#26

Witam Wszystkich!

Chciałbym powrócić do wątku "tajemniczych budowli" w okolicach Nowego ;-)

Czy w końcu udało Wam się rozwikłać tę zagadkę?!

Próbowałem skontaktować się z Marcinem, który był autorem tematu, ale niestety bezskutecznie. Być może podany przez niego adres e-mail jest już nieaktualny, bo w końcu od tamtej pory minęło już ponad 5 lat.

W tym miejscu chylę czoła przed jego wiedzą na temat niemieckiej radiolokacji, która jak na owe czasy była wręcz imponująca!

Nie ukrywam, że stacja radarowa o kryptonimie Neunauge jest już jedną z ostatnich, których nie udało mi się odnaleźć na terenie Polski.

Niestety wzmianki o niej pojawiają się w bardzo niewielu niemieckich źródłach i nie ma pewności, czy stacja ta w ogóle powstała.

Z dokumentów wynika, że radary obsługiwała 5. mittlere Flugmelde-Leit Kompanie at Neuenburg near Marienwerder należąca do I. Batalionu Luftnachrichten-Regiment 261.

Lokalizacja w mieście Nowe koło Kwidzyna nie budzi tu żadnych wątpliwości.

Jak łatwo zauważyć, Nowe leży dokładnie w połowie drogi pomiędzy stacjami radarowymi Makrele (Tczew) oraz Tonfels (Toruń).

Ponieważ potwierdzone zostało istnienie pozostałych kompanii wchodzących w skład tego samego batalionu, więc tym samym poprawiło to rokowania na odnalezienie Neunauge.

Była to regularna stacja radiolokacyjna pracująca w systemie Himmelbett, a więc można przyjąć, że na jej wyposażeniu znajdowały się 2 radary Würzburg-Riese oraz 1 radar Freya.

Zwykle radar Freya spoczywał na 4 betonowych fundamentach, które ze względu na swoje niewielkie rozmiary, w bardzo niewielu przypadkach zachowały się do dnia dzisiejszego.

Radary FuMG-65 Würzburg-Riese mocowane były na masywnych, sześciokątnych podstawach o wadze około 70 ton, które wbrew pozorom są bardzo trudne do zniszczenia i raczej na własną rękę nikt niego nie zrobił. W dodatku takie podstawy były na pewno 2, a z doświadczenia mogę powiedzieć, że odległość pomiędzy nimi wynosi od 200 do 1100 (!) metrów.

Kilka zdjęć przedstawiających podstawy radaru W-R:

http://forum.rawe..._1_638.jpg
http://forum.rawe..._2_244.jpg
http://forum.rawe..._3_528.jpg

Jeżeli ktoś widział takie podstawy lub ma jakiekolwiek informacje na temat radarów Luftwaffe w okolicach Nowego, to bardzo proszę o kontakt:

Dziękuję i Pozdrawiam
CoVoX

P.S.
Poniżej podaję lokalizacje dotychczas odnalezionych obiektów:

http://www.miplo....ir=0&c=867