Wiatraki
Dodane przez dnia Styczeń 01 1970 02:00:00
Na początku XX wieku w Nowem Znajdowało się pięć wiatraków. Tylko jeden z nich zachował się do dzisiaj. Po pozostałych pozostał tylko ślad m.in. na starych zdjęciach i na niemieckiej mapie z 1928 roku, która znajduje się na portalu. Nie wzbudzały w tamtym okresie szczególnego zainteresowania, były popularne w tej części kraju i w okolicy znajdowało się ich więcej. Na wszystkich zdjęciach, które widziałam, były uchwycone z daleka.W północno- wschodniej części miasta stały dwa, typu holenderskiego (wieżowe) To właśnie jeden z nich przetrwał do dzisiejszego dnia.
Występowały dwa rodzaje wiatraków holenderskich: drewniane o ośmiobocznej podstawie i murowane o podstawie na rzucie koła. Obydwa były w kształcie ściętego stożka. Były to młyny stałe, obracana była tylko górna część, na której zawieszone były skrzydła. Prawdopodobnie ten drugi, nieistniejący wiatrak był drewniany. Pozostałe trzy były wiatrakami typu koĄlak , zwane też niemieckimi. Zbudowane były z drewna. Charakteryzowały się tym, że cały budynek obracał się wokół pionowego , drewnianego słupa, tzw. sztembra. Do obrócenia całej konstrukcji, w celu ustawienia skrzydeł do kierunku wiatru, służył wystający z tylnej ( przeciwnej skrzydłom ) ściany wiatraka specjalny, długi dyszel.
Jeden z tych trzech wiatraków stał w północno-zachodniej części miasta, na polu za ośrodkiem zdrowia, a dwa pozostałe przy rogu ulic Kolejowej i Sportowej.


W dolnym, prawym rogu tego zdjęcia jest widoczny fragment wiatraka typu kożlak .

Wszystkie zdjęcia w pełnej rozdzielczości znajdują się w galerii DawniejIKA