STARÓWKA- Rynek
Dodane przez dnia Styczeń 01 1970 02:00:00
STARÓWKA NOWSKA
zachowała do dziś niemal nienaruszony układ średniowiecznego krzyżackiego miasta z elementami wcześniejszej jeszcze, pomorskiej siatki ulic.
Jej centrum stanowi kwadratowy rynek , przy którym mieściły się niegdyś 32 budynki , na nim zaś był ratusz i drewniane sukiennice handlowe. Pozostałe 98 budynków prywatnych znajdowało się na ulicach, w których dwie, jako przedłużenie traktów handlowych, miały szczególne znaczenie. Były to Gdańska i Grudziądzka. Całość otaczały zewsząd mury i wieże obronne. W trzech narożnikach miasta znajdowały się jego główne budowle. W północno-zachodnim fara, w południowo-wschodnim kompleks zakonny z kościołem i klasztorem. Poza miastem mieściła się jeszcze jedna świątynia. Poniżej zaś, nad Wisłą, od XVI w. rozwijała się osada Rybaki, z przystanią rzeczną i zajazdem. Tamże osiedlili się Mennonici, wykształcając właściwy sobie typ zagrody wiejskiej.

Kamienice

W RYNKU znajdują się liczne kamieniczki o zewnętrznym wystroju jeszcze barokowym częściej zaś secesyjnym, np. 4, 9, 29,31 oraz Gdańska 18.