Święta Góra nad jeziorem Radodzierz
Dodane przez dnia Styczeń 01 1970 02:00:00
Największe jezioro w powiecie świeckim to Radodzierz.
Jest ono położone na skraju Borów Tucholskich, w pobliżu Nowego.Jezioro dawniej miało znacznie większą powierzchnię, a na jego dnie znajdowały się duże pokłady bursztynu. Jeszcze nie tak dawno pozyskiwano go za pomocą czerparek, ale wysokie koszty eksploatacji spowodowały, że tego zaniechano.
Nad brzegiem jeziora wznosi się rozległy pagórek nazywany Świętą Górą.Nazwa ta związana jest z pewną legendą.
Podczas oblężenia Grudziądza w 1807 roku francuscy żołnierze obozujący koło Warlubia pewnego dnia natknęli się na pruskiego żołnierza , który nieostroznie odłączył się od swego oddziału. Ruszono za nim w pościg, jednak dotarł szczęśliwie nad położone w lasach jezioro Radodzierz. Niestety, dalszą drogę zagradzały mu wody wielkiego jeziora. Silny wiatr gnał po nim fale, które rozbiły się u jego nóg. Za sobą widział zbliżających się przesladowców.Zdawało się,że nie ma już dla niego ratunku. Ogarnięty trwogą zawołał :
-Boże ,ratuj mnie!
W tym momencie nie wiadomo skąd pojawił się przy nim stary pustelnik mówiąc:
-Płyń na drugi brzeg jeziora,ja będę się za ciebie modlił


Żołnierz posłuchał go, wbiegł do jeziora i ruszył w kierunku przeciwnego brzegu. W tym czasie eremita wszedł na szczyt pagórka, padł na kolana i rozpoczął żarliwe modły. Jego modlitwa dokonała cudu! Wzburzone wody uspokoiły się i zdawało się, że samo jezioro staje się coraz to płytsze i mniejsze. Pruski żołnierz z łatwością dotarł na drugą zbawienną stronę jeziora. Zanim ścigający go Francuzi doszli nad Radodzierz , jezioro wypełniło się ponownie wodą, a jego powierzchnię pokryły grzywiaste fale. Zrozumieli. że ich pościg się nie udał, a pustelnik którego zastali na Świętej Górze powiedział im, iż stało się tak dzieki jego modlitwie. Od czasu, gdy wieść o skuteczności modlitwy rozeszła się wśród ludu,pagórkowate pustkowie nazwane zostało Świętą Górą. Nazwy tej używa się do dziś.(Der heilge Berg am Radsee)Na podstawie Legendy Borów Tucholskich wybór, tłumaczenie z jęz.niemieckiego i opracowanie
Roman Apolinary Reglińskisat