Grupa 10 Nadwiślańska IV Pomorskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę 5 – 13 sierpnia 1982
Dodane przez arek dnia Sierpień 28 2012 14:23:38

Przed trzydziestu laty mieszkańcy naszego powiatu uczestniczyli w pielgrzymkach organizowanych z Torunia na Jasną Górę, które od 1979 roku organizował ks. Stanisław Kardasz – uczestnik zimowej wyprawy Mt Everest i Annapurę.
    Razem z pątnikami z Nowego uczestniczyłem w IV Pielgrzymce w tych sierpniowych dniach. Dzień wcześniej udaliśmy się autobusem PKS do Grudziądza i dalej pociągiem do Torunia. Przydzieleni zostaliśmy do grupy 10-tej Nadwiślańskiej. W czwartek (5.VIII.) o godz. 6-tej w kościele NMP Mszę świętą sprawował ks. bp Marian Przykucki. Z otrzymanym błogosławieństwem wyruszyliśmy na trasę. Wiodła ona do Ostrowąsa, a kolejne kończyły się w miejscowościach: Pawłowice – Brdów – Dąbie – Drużbin – Piaski – Szczerców – Nowa Brzeźnica.  W piątek, następnego tygodnia, dotarliśmy na Jasną Górę, pokonując pieszo około 300 kilometrów. W tym czasie wiedliśmy żywot wędrowca. Korzystaliśmy z gościnności ludności mijanych miejscowości, posilając się i nocując w zabudowaniach gospodarskich. Nie omijały nas deszcze i upały. Radość dotarcia do Kaplicy Cudownego Obrazu NMP przesłoniła poniesione trudy i niewygody. Wrażenia pozostaną do końca życia.
    Przesłane zdjęcia ilustrują końcową część naszej drogi pielgrzymkowej: podczas marszu, na postoju i grupowe uczestników. Dzisiaj - wspominając, należy podkreślić, że najwytrwalszym pątnikiem był Brat Józef z Nowego, który łącznie uczestniczył w 11-tu pielgrzymkach z Torunia.

Obrazy artykułów: ivpompielg82-1.jpg

Obrazy artykułów: ivpompielg82-2.jpg

Obrazy artykułów: ivpompielg82-3.jpg

Obrazy artykułów: ivpompielg82-4.jpg

Obrazy artykułów: ivpompielg82-5.jpg

Obrazy artykułów: ivpompielg82-6.jpg


Fotografował:  Zenon Gurbada