Dura lex,sed lex
Dodane przez kapa dnia Maj 11 2009 19:09:35
Często zastanawiamy się jak karać złoczyńców, by kara była skuteczna. Na przykład w debacie publicznej zastanawiamy się; czy pijanym kierowcom odbierać prawo jazdy czy odbierać samochód ( na jak długo). Pewnie podobne dylematy mieli ojcowie miasta naszego, gdy planowali ogłosić, że pewien rolnik jest persona non grata w restauracjach i lokalach gospodnich. Poszukano odpowiedniego przepisu (nic to, że z 1903 roku, z innej epoki, innych czasów) i skazano mieszkańca Nowego na prohibicję.
Przyznaję się, że nie wiem dlaczego kara była tak surowa, za jakie wykroczenie. Może jeszcze gdzieś odnajdę ciąg dalszy tej zadziwiającej historii. Obwieszczenie burmistrza podaję tak, jak wydrukowała Gazeta Nowska nr 14 z dnia 2 kwietnia 1938 r.
[b]Obwieszczenie
Podaje się do publicznej wiadomości, że decyzją z dnia 20 marca 1938 r. nr IV-2/36 Zarząd Miejski wydał rolnikowi Janowi Kowalskiemu [nazwisko zmienione] z Nowego ul. Nowy Świat 8 zakaz przebywania we wszystkich lokalach restauracyjnych i gospodnich na terenie gminy miejskiej Nowe.
W związku z powyższym na podstawie &1 rozporządzenia policyjnego Prezesa Rejencji Kwidzyńskiej z dnia 16 lipca 1903 r. w przedmiocie zapobiegania nadużywaniu napojów alkoholowych (Amtsblatt nr 29 str 276), utrzymanego w mocy art. 113 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej ( Dz. U. RP nr 80 z 1936 r poz. 555), Zarząd Miejski zakazuje wszystkim właścicielom, dzierżawcom i gospodarzom lokalów restauracyjnych i gospodnich, osobom trudniącym się podawaniem i sprzedażą napojów alkoholowych oraz ich służbie i personelowi pomocniczemu; podawania i sprzedaży ROLNIKOWI JANOWI KOWALSKIEMU Z NOWEGO wszelkiego rodzaju napojów alkoholowych. Nadto zabrania Zarząd Miejski tolerowanie obecności Kowalskiego w wyżej wspomnianych lokalach.
Wszyscy wymienieni obowiązani są wywiesić w swoich lokalach (sklepach) na miejscu widocznym dla publiczności wykaz osób, których dotyczy zakaz podawania i sprzedaży napojów alkoholowych oraz przebywania w lokalach. Wykaz ten zostanie dostarczony przez Zarząd Miejski.
Kto wykroczy przeciw powyższemu zakazowi ulegnie karze aresztu do miesiąca lub grzywny do 1000 zł. Tej samej karze ulegnie kto okaże pomoc Kowalskiemu w nabyciu napojów alkoholowych.
Nowe, dnia 30 marca 1938r. (-) Kuchczyński, burmistrz [/b]
Znalezisko powyższe dedykuję wszystkim korzystającym z naszego portalu; kiedyś władze miasta i gminy dbały o mieszkańców. Ciekaw jestem, co wy na to?
Toruń, 11 maja 2009r. /kapa/