Grudzień 05 2021 16:12:23
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Niech to dunder świśnie... (specjalnie dla portalu)
Newsy

Właściwie collage autorstwa Peli wszystko wyjaśnia. Praktycznie mój komentarz jest zbędny, ale przekornie skrobnę słów kilka jakiem dunder. Nie napiszę sprawozdania z imprezy (może namówię kapę lub rudy_menta), raczej przypomnę jak Nowe wkraczało do internetu dziesięć lat temu.

W sobotę 24 listopada na Zamku w Nowem zgromadzili się autorzy wspomnień, sponsorzy i członkowie SN Aktywni, którzy wraz burmistrzem przygotowali tę publikację. Brakowało tylko Danki Nowak, która żegnała się z wiernymi portalowiczami ( zanim zabrała ją nieuleczalna choroba) oraz twórcy strony miasto-nowe.com – Arka nick Ceo. Dziesięć lat temu tuż przed maturą założył on ten portal. W następnych latach stał się on forum wymiany myśli, pomysłów oraz zbierania pamiątek miejscowych. Tu właśnie większość autorów książki A za mojej pamięci...publikowało swoje wspomnienia. Przypomnę w 2005 r. Maciej Skalski (Mi50) ogłosił wspomnienie Nowe życie i to był impuls, który poruszył mieszkankę Sopotu Dankę Nowak (nick: 23121959; później znana jako Szneka, Ośmiocyfrowa) ona w tekście Szneka z glancem,czyli wspomnienia babci Wandzi przypomina dzieje rodziny Pilarskich.

Opowieść o tragicznych losach rodziny zachęciła mnie do spisania wojennych przeżyć mojej babci i jej dzieci, którym wojna nie szczędziła łez i cierpienia – zdanie to rozpoczyna utwór,zatytułowany Radości i smutki babci Marty, który na portalu w styczniu 2010 r. ogłosiła Bogumiła Zimna (spica). W tym samym roku pojawia się na portalu kolejny tekst – jest to Dzienniczek Wandy Kraińskiej, która jesienią 1939 roku w trakcie wędrówki na wschód w ucieczce przed niemieckim okupantem i podczas powrotu do Nowego spisywała swe wrażenia, spostrzeżenia i myśli. Ów dokument przepisała i do druku przygotowała córka Irena Słomińska(slom) mieszkanka Gdańska a onegdaj uczennica szkoły podstawowej i maturzystka miejscowego liceum ogólnokształcącego.

Tyle w książce wydanej przez gdyńskie wydawnictwo Region tekstów z naszego portalu. Stanowią one główny zrąb owej publikacji. Czytelnicy poza tym znajdą tam wspomnienia Mieczysława Pocobejo oraz merytoryczny wstęp napisany przez Marka Śliwę.

Cennym uzupełnieniem wspomnień jest zbiór (album) widokówek z Nowego i Neuenburga z kolekcji Mireli i Grzegorza Jankiewiczów – wiele z nich prezentowanych było tutaj, na portalu.

Tak oto najwierniejsi z portalowiczów doczekali się książki pełnej wspomnień i fotografii, książki, które swe główne źródła miała w sieci, na portalu. Gdy Arek i pierwsi internauci zaczęli tu zaglądać nie tylko że nie przypuszczali, ale nie śmieli marzyć, że na 10-lecie portalu zdarzy się taki prezent i taka pamiątka.

Tym bardziej słowa podziękowania należą się pomysłodawcom Nadwiślańskiego Stowarzyszenia Aktywni,sponsorom oraz koordynatorce projektu Justynie Budka.

Warto było dziesięć lat temu, warto było ogłaszać na portalu wspomnienia, warto było drukować je w oddzielnym tomie na pamiątkę i dla następców i naśladowców.

Toruń, 29 listopada 2012 r. (dunder)

Komentarze
#1 | slom dnia grudzień 03 2012 09:54:58
"Czasy przemijają, a wspomnienia o nich pozostają" najpierw w formie elektronicznej - dzięki portalowi Miasto-Nowe, a teraz pisemnej - w książce "A za mojej pamięci" ( ku radości starszych mieszkańców Nowego). Dzięki za portal, dzięki Aktywnym za książkę.Smile
#2 | rena-56-56 dnia grudzień 04 2012 17:15:16
Nie mieszkam w Nowem od dawna, jednak sercem zawsze jestem z moim rodzinnym miasteczkiem. Niestety, mimo usilnych starań (dzwoniłam do Zamku przed spotkaniem nt. książki) nie udało mi się zdobyć wspomnień o Nowem. Wspaniale, że taka książką powstała, przecież jest strasznie mało publikacji o Nowem . Może jest ktoś kto mógłby mi przysłać "A za mojej pamięci.." ?
#3 | dunder dnia grudzień 05 2012 10:49:34
Do reny 56-56
Szczęśliwi ci, którym udało się zdobyć egzemplarz książki. Nakład 200 egzemplarzy jest symboliczny, znikomy, niewystarczający. Dobrze, że choć tyle jest.
Co robić ?; nie wiem czy ktoś ma zbyteczny (nadliczbowy) egzemplarz wspomnień żeby się z Tobą podzielić. Wątpię. Moja rada. Pisać do Aktywnych, do burmistrza; może zawieruszył się jakiś egzemplarz? Jeżeli nie, to proponuję pisać do wydawnictwa. Podaję namiary: tel 58629-59-47; e-mail:biuro@wydawnictworegion.pl. Trzymam kciuki.
#4 | sat dnia grudzień 05 2012 21:16:37
Jedna setka egz. została rozdana autorom wspomnień, autorom pomysłu, władzom, bibliotece nowskiej, a druga setka wyłożona na sali dla słuchaczy, ta na sali znikła w pięć minut Sad
#5 | rena-56-56 dnia grudzień 18 2012 12:45:58
Dzięki Dunder za podpowiedź. W wydawnictwie (dzwoniłam) nie mają nic. Podpowiedzieli mi, żeby szukać ciekawych publikacji na stronie www.podgryfem.eu - to księgarnia internetowa. Nie mam więc szans na książkę ale dostałam treść w formie pliku pdf i to już coś. Pozdrawiam.
#6 | Ika dnia grudzień 18 2012 14:40:12
Rena, mam dla ciebie dobrą wiadomość Smile Pochodzi z tygodnika "Czas Świecia":

W związku z dużym zainteresowaniem książką Nadwiślańskie Stowarzyszenie "Aktywni" planuje dodruk. Aktualnie trwają rozmowy z drukarnią w sprawie kosztów przedsięwzięcia. O szczegółach będzie się można dowiedzieć w najbliższych tygodniach na stronie internetowej stowarzyszenia.
#7 | kapa dnia styczeń 30 2013 14:49:46
Wciąż w listopadowym nastroju
Nie wiem dlaczego to skojarzenie: historycy plus liceum pozwoliło mi spojrzeć na zakończone przed chwilą spotkanie z innej perspektywy i przypomniało mi zapis w dzienniku profesora Henryka Elzenberga z 23 II 1911: Jaki jest cel wykształcenia klasycznego? Dać człowiekowi kulturę? Raczej: dać kulturze człowieka.. Wtedy pojąłem głębię tego aforyzmu. Listopadowe spotkanie promocyjne na Zamku było udane, bo przez pół wieku NBK przygotowywała, wychowywała publiczność. Bo jaki jest cel wykształcenia średniego? Dać człowiekowi maturę? Raczej: dać kulturze człowieka. . Moja przeróbka nie jest tak elegancka jak Profesora, którego pamiętam z czasów studiów w Toruniu, ale chyba przydatna. Nareszcie w Nowem doczekaliśmy się dużej grupy kulturalnej publiczności, która korzysta z koncertów w farze i w Zamku, która podziwia miejscowe chóry, przybywa na spotkania autorskie czy kontempluje wystawy plastyczne, fotograficzne. Dzieci uczestniczą w warsztatach plastycznych.
To fragment ciut większej całości, która być może ukaże się w GN. PZDR kapa
#8 | sat dnia styczeń 31 2013 16:50:03
kapa nie bardzo chwytam twoje przemyślenia i przeróbkę pytania retorycznego pana profesora Elzenberga. Czy rzesze kulturalnej publiczności jak piszesz, są wynikiem tego zapytania? Niekoniecznie.
#9 | arek dnia styczeń 31 2013 23:07:13
przyznam ze tez nie skumalem. moze to dlatego ze czwartek - pozny wieczor - prawie koniec meczacego tygodnia...
#10 | slom dnia luty 02 2013 17:44:24
Oderałam tę myśl tak jak Ika, ale nie umiałam dobrać odpowiednich słów. Wiedza, plus odpowiedni ludzie propagujący kulturę w szerokim zakresie, podnoszą jej poziom,oraz chęci przeżycia i poznania jej przez społeczeństwo. Tak myślę.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
dzięki Arek;)
Może zdziwię Was, że z...
Artykuły
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
58Wiktoria, działka, n...
Fabryka Augusta Franko...
Dodatkowe uzupełnienie...
Fotogaleria
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Dzięki, czyli wszystko...
Ika, w latach 60 tych,...
To już drugie zdjęcie ...
biografia Ks. Dr Jana ...
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka

Ósma rocznica
Wygenerowano w sekund: 0.20 - 28 zapytań MySQL 12,684,430 unikalnych wizyt