Kwiecień 18 2024 10:16:08
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
Kącik wspomnień czyli jak to drzewiej bywało
23121959
No i jasne - 8 marca 2002 roku. To data ciekawa. Początek istnienia portalu miasta Nowe. Przeglądając mapę serwisu natrafiam na na pierwszy artykuł zamieszczony na portalu z tą właśnie datą Nabór uczniów do LO w Nowem. A w kilka dni później kolejny artykuł Złodzieje zatrzymani. No nieźle. Portalowe newsy z dawnych lat to kopalnia wiedzy, którą kiedyś potomkowie Kapy rozbierać będą na szczegóły pierwsze, tak jak on to czyni teraz z Gazetą Nowską (za co mu chwała). Galeria zdjęć starych i nowych, artykuły i newsy, zagadki i ich próby rozwiązywania, polemiki i dysputy - nierzadko prawie na noże - ale przez tak ciekawe i wciągające świadczą o tym, że wszystkim tu zaglądającym zależy na mieście i jego wizerunku. No, ale to rozumie się samo przez siebie.
Mnie ciekawi jednak zupełnie co innego.
Jak wyglądały początki, jakieś anegdoty, wspomnienia a może wręcz chwile tragiczne lub śmieszne? Jak ocenić to siedmiolecie?
Arek, Sat, Kapa, Zimmek, Ika i wszyscy Portalowicze - powspominajmy, pogadajmy. To może być ciekawe!
Życie jest jak jazda na rowerze.
Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód - Albert Einstein
 
arek
w ramach wspomien kilka linkow, jak to z portalem bywalo:

http://miasto-now...admore=152

http://miasto-now...admore=263

http://miasto-now...admore=241

wiecej newsow w archiwum :

http://miasto-now...rchive.php

 
miasto-nowe.com
sat
A toś 23121959 nas wciągnęła we wspominki...
Arek - świetny ten pierwszy link....nie pamietałem tych rozmów...czytam dalej... a 23121959 pozdrawiam za wprowadzanie miłego nastroju. Wink
 
sat
Jak patrzę na awatary...to widzę daty rejestracji:-) . Są nieprawidłowe, ale to jest wynikiem ciągłych przenosin...zawsze coś znikało, daty nagle się przerabiały na 1970 rok :-) Niemozliwe, by Arek był zarejestrowany po mnie...(heh on ten portal tworzył...)potem Paki...Patryk, to oni dali mi namiar..na miejsce, do którego codziennie zaglądam...wspaniała przystań...tak nazywalismy to miesjce....
Edytowane przez sat dnia 01-03-2009 22:00
 
Elbereth
Ja zarejstrowałam się w 2004 roku, wcześniej sporadyczni podczytywałam portal. Początkowo czułam się ciut dziwne, w tamtych czasach portalowicze tworzyli dosyć zintegrowaną grupę. Ale z czasem to się zmieniło i poczułam się jak w domu. Szkoda, że na krótko. A arka szczerze podziwiam za pracę jaką włożył w stworzenie tego portalu. Brawa dla niego Smile
 
23121959
Kiedy tak czytam stare posty portalowiczów to aż żal, że wszystko ulotne jest i przemijające. Dzisiejsze wypowiedzi userów to coraz częściej tzw. dowalanie innym i wzajemne przepychanki słowne. Szkoda...Sad
Życie jest jak jazda na rowerze.
Żeby utrzymać równowagę musisz się poruszać naprzód - Albert Einstein
 
Ika
Dzisiaj portal obchodzi siódme urodzinySmile Magiczna cyfra, mam nadzieję, że szczęśliwa dla portaluSmile
O portalu słyszałam krótko po jego powstaniu, ale dopiero w połowie 2004 roku zaglądnęłam na niego po tym, kiedy znajomy powiedział mi, że mogę na nim znaleźć ciekawe stare zdjęcia i fotografie. Siedziałam do późnej nocy, oglądałam , czytałam i nie mogłam się od niego oderwać. Zarejestrowałam się dopiero w styczniu 2005 roku, by dodać na niego stare zdjęcie.
Portal obudził we mnie pasję szperania w historii miasta, która drzemała we mnie od zawsze. Wciągały mnie wszelkie zagadki, niewiadome, tajemnice, które śniły mi się nawet po nocach Grin
Tu zaczęła się moja przygoda z gazetą, do której pisałam krótkie artykuły. Tu poznałam wielu interesujących i wartościowych ludzi, niektórzy z nich zostali moimi przyjaciółmi.
Portal w pewnym stopniu odmienił moje życie, wniósł do niego sporo dobrego. Teraz jest dla mnie pomostem , który łączy mnie z Nowem. Wystarczy, że włączam komputer, wchodzę na portal i już jestem w Nowem, rozmawiam z jego mieszkańcami, dowiaduję się o troskach i radościach miasta, o zmianach jakie w nim następują. Mogę nawet zobaczyć je na fotografiach.
Przez te lata portal zmieniał się, zmieniali się userzy, zmieniały się tematy na forum, problemy, portal stawał się coraz bogatszy. Dzisiaj jest kopalnią wiedzy i zdjęć na temat historii miasta. Tu można znaleźć prace, wiersze , zdjęcia i ciekawe wspomnienia mieszkańców.
Myślę, że możemy być dumni, że mamy taki portal, że mimo wielu burz, istnieje już siedem lat.
Czego można życzyć w dniu jego urodzin? By zawsze istniał, stawał się coraz bogatszy, przyciągał jak najwięcej osób związanych z Nowem i zawsze zaglądało się na niego z przyjemnością oraz tego, by znalazło się na nim jeszcze więcej wspomnień, zdjęć, poezji, prac i ciekawych informacji.
Mam też nadzieję,że przyszłość przyniesie nam rozwiązania zagadek, których nie udało nam się jeszcze rozwiązać i że wreszcie znajdzie się zwycięzca konkursu jaki ogłosił Kapa: konkurs na odnalezienie zdjęcia synagogi. Przypominam, zwycięzca miał otrzymać tytuł Poszukiwacza zaginionej synagogiSmile

Ika


"Człowiek jest tyle wart, ile są warte sprawy, którymi się zajmuje"
Marek Aureliusz
 
kapa
Siedem lat świetlnych /świetnych/
8 marca2002 powstał portal założony przez Ceo. Mimo różnych katastrof na portalu przy kapie uchowała się data mojej pierwszej rejestracji: 15 marzec 2002 r. To zasługa Sata r11; to on mnie poinformował o powstaniu portalu r11; dlatego daty jakie wyświetlają się przy awatarach Sata są późniejsze niż moja.
Siedem lat r11; to dużo czy mało? Myślę, że w latach można mierzyć jubileusze ludzi. Lata portalu powinno odmierzać się w latach świetlnych, wszak portal niesamowicie zintensyfikował, przyspieszył nasze kontakty. Minione siedem portalowych lat to cała epoka. To skok cywilizacyjny. To wydarzenie, które nie sposób zamknąć w najdłuższym poście. Tu trzeba albo całego cyklu wspomnień, albo zbiorowego wysiłku najwcześniejszych userów. Jak jestem emocjonalnie związany z portalem niech zaświadczy fakt, że do dzisiaj używam do rejestracji haseł podanych przez admina. Są to losowo wybrane zestawy liter i cyfr r11; dla mnie świętość. Pamiętam i nadal używam. Nigdy nie ułatwiałem sobie haseł.
Dla mnie powstanie portalu miało trochę inne znaczenie niż dla przeciętnego internauty z Nowego. JA NIE BYŁEM Z NOWEGO. Już 18 lat przebywałem z dala od gniazda rodzinnego. Dla mnie portal był powrotem, nic to, że wirtualnym, do tych łąk nad Wisłą szeroko rozciągnionych... Jako, że w życiu nie są ważne sentymenty, zacząłem dłubać w przeszłości miasteczka. Ponieważ rodzina nasza, po meczu i po kądzieli, ma korzenie galicyjskie zafrapował mnie fenomen nowian i neuenburgerów, wielokulturowości mieszkańców, wielu religii, wspaniałej aktywności mieszkańców w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Aktywność lat 70-tych XX wieku znałem autopsji. Zderzenie tych dwóch epok było impulsem do wspominków przedwojennych znalezionych w Gazecie Nowskiej. Tyle kapa o swoim spotkaniu z portalem.
Jak było w czasie tej wojny siedmioletniej? Różnie jak to na wojnach; wygrane potyczki, przegrane kampanie, wyprawy na terytorium przeciwnika, harce i harcowniki; kilkakrotne ataki hackerów i ataki spamowe, szukanie środków na opłacenie serwera.
Spotkania, te najwcześniejsze i późniejsze, z Mchrisem, kabestem 47, Riccim /zawsze pisałem go przez dwa c / kompanami z dzieciństwa. Spotkałem wiele bratnich dusz. Wiem, że i tak się narażę, bo zapomnę kogoś wymienić. Jako to IKĘ, maćka, Truskawę, Monikę, wczesnego Gumisia, Sopociankę / nie ośmiocyfrową, która należy do przyjaciół ostatnich/.
Krynicą, żródłem przeczystym stała się portalowa Galeria. Fotografie archiwalne, współczesne miasta i zabytków wiązały uczuciowo nie tylko mieszkańców, ale też dawnych, by nie powiedzieć byłych nowian na nowo z Nowem. Bez Gumisia, zimmka, Jurka, IKI, Mi 50, i wielu wielu innych nasz portal nie byłby skupił tylu fanatycznych fotografów, miłośników starej fotografii czy zakochanych w miasteczku fanów.
W pierwszych latach funkcjonowania była możliwość komentowania, wpisywania się bez konieczności rejestracji. Ileż wówczas ptaków przelotnych zagnieździło się tutaj: a to sroka, kukułka i inne ptaszyska. Czasami to ja tu przylatywałem znad morza i zaglądałem w znane strony.
Dobrze byłoby, gdy najwcześniejszy userzy skrobnęli słów kilka pro memoria. Bo bywało tu wesoło, czasami od emocji iskrzyło. Może dunder skrobnie jakiś memuar? Niech cię dunderku pozdrowię, bo hasałeś tu niczym imć pan Onufry.
Ceo, Arek dzięki za pomysł i realizację, że skupiłeś wokół portalu udatnych admów. Dzięki Wam za te lata świetlne wspomnień. Tak, tak panie bracie Sacie; dziękuję za tamtą wiadomość, za doprowadzenie mnie do portalu.r11; dziś my niczym Protazy i Gerwazy siedząc na przyzbie możemy mokrym okiem patrząc wstecz powtórzyć za nimi i wznieść szklanice.
Tu skończyli rozmowę, piją zadumani
Słychać tylko niekiedy te krótkie wyrazy:
Tak, tak, Panie Gerwazy. - Tak, Panie Protazy.
Przy okazji wyjaśnij Arek dlaczego na portalu nie można używać cudzysłowu, bo zaraz krzaczki występują,?
Przeprowadzając się uśmierciłem Biesa. Po wysłaniu tego posta wskrzeszę go. Bo pamiętam tamte hasła. Pozdrowienia dla weteranów wymienionych i niewymienionych, wszak pamiętanych. kapa
 
gabrysia
witam synagoga byla w nowem na ulicy garbuzy w czasie drugiej wojny byla zburzona na jej miejscu stoi dom pana Marszala
 
arek
gabrysia to wiekszosc ludzi na portalu wie, wystarczy uzyc wyszukiwarki. Temat byl poruszany wielokrotnie . Dotychczas nikt nie znalazl zdjecia czy tez ryciny synagogi jak kiedys wygladala. Ponizej linki:

http://miasto-now...cle_id=103

http://miasto-now...dmore=1154

http://miasto-now...rowstart=0
Edytowane przez arek dnia 23-03-2009 11:37
 
miasto-nowe.com
gabrysia
powiem ci tak ja nie uzywam wyszukarek a co do zdjec to szukalam w zbiorach moich rodzicow bo maja duzo zdjec z tamtych czasow ale sorki tego akurat nie maja;);)
 
sat
Gumiś powszechnie mówimy na synagogę bóżnica, jest to raczej prawidłowe określenie.
 
Ika
Gumiś, synagoga to inaczej bóżnica, bożnicaWink

Są na portalu zdjęcia, na których widać z daleka synagogę. Kiedyś Ceo znalazł w internecie zdjęcie synagogi, która miała przedstawiać nowską synagogę. Okazało się jednak, że to nie jest zdjęcie synagogi z Nowego i tak rozpoczęło się poszukiwanie zdjęcia, na którym byłoby dobrze widać jak wyglądała, a Kapa ogłosił konkurs, który do dzisiaj nie został rozstrzygniętySmile

Gabrysiu, piszesz o tym, że jesteś w posiadaniu wielu starych zdjęć Nowego. Myślę, że ucieszyłoby nie jedną osobę, gdybyś zamieściła je na portalu. Wielu z nas lubi te stare fotografie, na których można wiele wypatrzećSmile
Ika


"Człowiek jest tyle wart, ile są warte sprawy, którymi się zajmuje"
Marek Aureliusz
 
sat
Tak - jakbys przeczytał do końca to byś zauwazył, ze napisała ten artykuł IKA :-)
Nam chodzi o każdą inną fotografię bóżnicy oprócz tego zeskanowanego widoku. Ten widok czesto się pojawia na różnych widokówkach od tej strony, a ten skan został specjalnie powiększony.
Edytowane przez sat dnia 23-03-2009 15:02
 
Ika
Dokładnie, powiększyłam fragment jednej z widokówek, by synagoga była lepiej widoczna, ale to nie takiego widoku szukamySmile

Ceo, założyłeś portal...Sat, byłeś jednym z pierwszych userów...Może powspominacie jak to było zupełnie na początku tego portalu? Jak doszło do jego założenia, jak to wszystko działało? Wink
Ika


"Człowiek jest tyle wart, ile są warte sprawy, którymi się zajmuje"
Marek Aureliusz
 
arek
jak to kiedys bylo:
wywiad, ktory udzielilem w Gazecie Poomorskiej dawno temu ....
http://miasto-now...admore=452
 
miasto-nowe.com
sat
Szkoda, że Tomasz Karpiński, który współpracował dość intensywnie z portalem - odszedł...Dzięki gazecie Czas Świecia mieliśmy sporą reklame portalu...niektórzy z "Czasem" współracowali tak jak np. IKA, pisała do nich małe artykuły o Nowem, o jego historii...potem zamieszczane były na portalu. Trzeba powiedzieć, że oprócz Kapy, IKA nadawała ton wielu dyskusjom historycznym, była bardzo wnikliwa, dociekliwa dopóki nie ustaliła szczegółów różnych zagadek historycznych. Nie zapomnę jak planowała wielkie wyprawy po murach Nowego, byle by dostać się do piwnic kościoła pw. Maksymilina ( wycinałaby kraty ), by dostać się na obszar byłego "ogrodu" ( dziś Avanti ) i sfotografować obecny stan...wdrapywała się jak Wałęsa po murach...hehehe. Musiałem ją e-majlowo uczyć jak ma pomniejszyć fotki by wlazły na portal... Uczyłem po koleji Kapę, IKĘ i parę innych osób ja wytłuścić tekst na portalu, jak dodać odnośnik, wytłuśicić go...to miłe wspomnienia.
Wspaniale wspominam Mchrisa...który przybył pewnego dnia z super aparatem fotograficznym...jechalismy np. zrobić fotkę krzyża w lesie....sam zrobił w tym czasie wiele świetnych fotek i zamieścilismy je na portalu...to wszystko owocowało nam i zjawiali się prawdziwi fachowcy od fotografii - zimmek, jurek_jot, mafiozo, nonameuser, Pela czy Roman. Cały ten portal skomasował wielu wspaniałych ludzi, których nie sposób wymieniać....Bonka, Gumiś nr1 Gumiś nr2, Elbereth, Monika, Maciek, Mi50...a ostatnio 23121959...Życzę wszystkim dalej miłego pobytu na portalu i tworzenie go tak długo, jak jest taka potrzeba. Pozdrawiam wszystkich.Smile
 
sat
Kurcze...przepraszam, ale tak to jest kiedy zaczyna się wyliczać...
Dziękuję Szalupie, Barbaros( wiedźmom portalowym ) Pakiemu ....Walę_smęty, Luckowi, Donlalo i innym, których nie pamiętam....nie da się wszystkich wyliczyć...
 
arek
oj dlugo by bylo wszystkich wymieniac, trzeba by bylo przeleciec krok po kroku cala liste userow ( a zebralo sie ich przez te 7 lat - ponad tysiac)
 
miasto-nowe.com
Ika
Uśmiałam się Sat, przypomniałeś mi moje wyprawy Smile Faktycznie tak było z tym skakaniem po murach,płotach, drzewach. Raz trzeba było wstać wcześnie rano, przed pracą, by zrobić dobrze oświetlone zdjęcie kryptySmile
http://www.miasto...to_id=1708
Zostałam wynagrodzona wtedy pięknym wschodem słońca, wynurzającym się z gęstych mgieł w Dolinie WisłySmile
http://www.miasto...to_id=1713
Tak jak piszesz, wielu rzeczy mnie na początku nauczyłeś (dziękuje za cierpliwość) i to chyba po części ty przyczyniłeś się do mojego pisania do "Czasu Świecia" podsyłając mi mailem starą mapkę Nowego z wiatrakami. Mój pierwszy, króciutki artykuł był właśnie o nich.
http://www.miasto...icle_id=92
http://www.miasto...icle_id=95
Do gazety wciągnął mnie nonameuser1, który już do niej pisał.
Tomasz Karpiński (Karp), pracował wówczas dla konkurencji, dla "Gazety Pomorskiej". Z portalu zniknął po tym jak zamieścił w niej artykuł o wiatrakach, krótko po ukazaniu się mojego. Spisał z tego co ja napisałam, wprowadzając tylko częściowe zmiany...
http://www.miasto...dmore=1089
Nie było to dla mnie miłe, ale żal mi było, kiedy portal stracił jednego z cennych userów.
Ach....to były czasy....
Edytowane przez Ika dnia 30-03-2009 02:00
Ika


"Człowiek jest tyle wart, ile są warte sprawy, którymi się zajmuje"
Marek Aureliusz
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.16 - 28 zapytań MySQL 16,040,142 unikalnych wizyt