Kwiecień 19 2024 07:27:43
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
Dworek
KU
Witam wszystkich, Jestem nowy na tym forum a przyciągnęło mnie poszukiwanie dworku w Nowem, którego kiedys właścicielami byli moi pradziadkowie. Czy ktoś może mi pomóc w znalezieniu tego dworku? może ktoś starszy z rodziny mógłby kojarzyć nazwisko Koszmider. Nie znam szczegółowej lokalizacji ale podobno wjeżdżając z Gdańska, nalezało przy cmentarzu skręcić w prawo. Jak daleko nie wiem, również czy dworek lezy blisko centrum czy raczej dalej.

Być może jest tam teraz jakiś zajazd i adres w internecie? W czasie wojny dworek przejęli Niemcy a potem był podobno PGR. Czy jest tam dużo miejsc które mogłyby być tym dworkiem czy znalezenienie będzie łatwe?

Zależy mi na odwiedzeniu historycznego dla nas miejsca.

Pozdr

Maciek[addsig]
 
zimmek
Zobacz fotografie prywatne, mój katalog, fotki 'Zapomniany majątek'. Stan tego majątku jest tragiczny, jeden budynek nadpalony. Wystawiano przetargi lecz nic z tego chyba nie wyszło. Dworek jest dobrze pilnowany co sam doświadczyłem podczas fotografowania tego miejsca :-).
pozdr.zimmek
 
http://mariuszzimny.blogspot.com
sat
Masz rację zimmek, ale wczytując się w opis tego co wie KU, to jadąc od Gdańska, przedtem Gdańskim Przedmieściem, mijając cmentarz, ten nasz "stary cmentarz"

..... nalezało przy cmentarzu skręcić w prawo. Jak daleko nie wiem, również czy dworek lezy blisko centrum czy raczej dalej.

I tu kłania się Milewko i tam jest piękny dworek, pod nadzorem konserwatora zabytków ( zdaje się ) - jest tam piękny park, dzisiaj posiadłośc państwa H. Mieści się tam teraz ubojnia. Możliwe, że o to tu chodzi.
Patrząc dalej ( bo KU nie wie ile km od Nowego to się znajdowało) jest Rynkówka, dzisiaj Zamek "Grabowy Dwór" państwa Ołowskich, również odremontowany pod okiem konserwatora zabytków.
Podaję link do Rynkówki :
http://www.zamekr...



napisany przez: sat, 06-11-2006 - 20:35 [addsig]
 
Ika
KU, zgadzam się z Satem. Opis Twój wskazuje na rejony w stronę Twardej Góry. Pałacyk w Bochlinie Szlacheckim, o którym wspomina zimmek jest po lewej stronie jadąc od strony Gdańska i nie ma tam cmentarza, więc na pewno nie chodzi o ten pałacyk. Nie był tez tam właścicielem nikt o nazwisku Koszmider .
Sprawdziłam też kto był właścicielem pałacyku w Milewku i niestety nie natrafiłam tam na to nazwisko. [addsig]
 
zimmek
Ika chyba się mylisz na terenie dworku w Bochlinie jest cmentarz rodzinny, ale czy chodzi o ten majątek to nie wiem.
 
http://mariuszzimny.blogspot.com
Ika
Zimmek, znam to miejsce ,bo sporo tam przebywałam .Nie zauważyłam tam śladu cmentarza. A wierz mi, byłam tam wszędzie, gdzie tylko możliwe było pójść i wejśćSmile Być może nie ma już widocznych śladów. Wiem,że w Kozielcu znajdował się cmentarz. Może mylisz miejsca? Jeżeli wiesz coś więcej napisz, interesuje mnie to miejsce.
Jest mi żal, że dworek i inne budynki zostały doprowadzone do takiego stanu. Budynek się sypie i tak naprawdę nikt się tym nie interesuje. A wszystko na terenie dworku, czyli byłego PGR-u, co tylko było możliwe zostało rozkradzione. Dawno tam nie byłam i aż boję się pomyśleć w jakim stanie teraz to wszysko się znajduje.
Wracając do tematu dworka opisanego przez KU. Cytuję: rr30;wjeżdżając z Gdańska, należało przy cmentarzu skręcić w prawo. Jak daleko nie wiem, również czy dworek leży blisko centrum czy raczej dalejr30;r1;
Nadal twierdzę,że tak jak wspomniał Sat, chodzi o stary cmentarz, a dworek znajduje się na zachód od Nowego.
[addsig]
 
dumbledore
łyyyyyy i tu się iko mylisz, jeśli przebywalaś tam tyle czasu i nie zauważyłas cmentarza, to znaczy, że znasz ten "majątek" słabo, kiedyś dawno dawno temu :lol: ( kurde jaki stary jestem ) chodziłem tam do kumpla, bo mieszkał na terenie tego PGR-owskiego majątku na sliwki i jabłka...w stronę wisły rozciągały się piękne śliwkowe i jabłkowe sady. I gdzieś tam albo przed, albo za sadem był cmentarz, stary, bo groby były obrośnięte trawą, zaroślami. A więc zimmek ma rację co do cmentarza.
Zimmek czy ten cmentarz jeszcze istnieje? Czy znasz go tylko z opowiadań?





napisany przez: dumbledore, 08-11-2006 - 08:04 [addsig]
 
Ika
Piszesz,że było to dawno, więc może już nie ma śladu po cmentarzu. Jak byłam tam ostatnio to na terenach w stronę Wisły były działki. [addsig]
 
dumbledore
tzn. że byłas tam niedawno, a to o czym ja wspominam to koniec lat 60-tych:-) [addsig]
 
Ika
Aż mnie korci by tam iść i poszukać tego cmentarza...I znając siebie na pewno tam pójdęSmile) Gdzie dokładnie się znajdował? Daleko od ostatnich zabudowań byłego PGR-u?[addsig]
 
KU
[quote=zimmek]Zobacz fotografie prywatne, mój katalog, fotki 'Zapomniany majątek'. Stan tego majątku jest tragiczny, jeden budynek nadpalony. Wystawiano przetargi lecz nic z tego chyba nie wyszło. Dworek jest dobrze pilnowany co sam doświadczyłem podczas fotografowania tego miejsca :-).
pozdr.zimmek[/quote]

Cmentarz byl w centrum miasta, tylko trzeba bylo skręcic w prawo, dworek jest dalej. podalem tylko kierunek jazdy z gdanska. Jak mogę znaleźć prywatne zdjęcia?

dzieki za pomoc

ps. Dworek jest dalej i nie ma przy nim cmentarza[addsig]
 
zimmek
KU to nie ten dworek o którym myślałem właścicielami tego majątku od zawsze byli niemcy i oni leżą na rodzinnym cmentarzu o którym pisał Ceo. Tak jak pisałem obiekty są nieźle pilnowane (zgodę na foto można uzyskać w Bydgoszczy :-)) IKA zwiedzając to miejsce to weź pod uwagę... tam zawsze nieźle straszyło!!!
 
http://mariuszzimny.blogspot.com
Ika
Zgadza się .Działy się tam różne dziwne rzeczy. Mnie nic takiego osobiście nie spotkało, ale wiem,że to prawda.
Zimmek, co wiesz o tym dworku? Znam jego różne zakamarki, ale wiem niewiele. Może napiszesz?
[addsig]
 
aldusia
IKA i zimmek,a zastanówcie czy to nie chodzi o Milewo tam jest taki dworek w byłym PGR mieszkał w nim K.Gajewski obecny szewc z placu targowego[addsig]
 
Ika
Już się zastanawiałam. Sat zasugerował,że może to chodzić o Milewko i wydaje mi się to najbardziej prawdopodobne.
W kronice ks. Mrossa jest notatka dotycząca miejscowości Milewko: "...Właścicielami byli:Tuchołka (1876 ), później v,Jagow, Fournier, wreszcie przeszedł majątek na skarb państwa. W 1924 uległ parcelacji. Resztówkę 45 ha wraz z pałacem z XVIII w. posiadł prof. dr. Ludkiewicz Zdzisław i syn Jerzy (1924-1958 )..."
Są tu wymienieni właściciele wsi Milewko.Nie mam pewności,czy byli tez właścicielami pałacu. Dowiadujemy się tu jedynie ,że ostatnimi właścicielami była rodzina Ludkiewiczów.
To tyle co udało mi się znaleźć na ten temat :-) [addsig]
 
aldusia
Ja nie pisałam o Milewku tylko o Milewie są to dwie różne miejscowości bo Milewko jest na prawo a Milewo jest na lewo za wysypiskiem śmieci :-? [addsig]
 
Ika
Jest tez notatka o Milewie. Ale i tam nie jest wspomniane nazwisko Koszmider.Są wymieniane tylko niemieckie nazwiska. Ostatnim właścicielem, do 1945 roku był major Kolenkopf. Po wyzwoleniu majątek przeszedł na własność państwa polskiego i od tego czasu był tam PGR[addsig]
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.10 - 29 zapytań MySQL 16,041,658 unikalnych wizyt