Marzec 29 2024 13:43:06
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
KOCIEWIE - mój region.
kabest47
Jak TWP2 i SAT podają takie kęsy, to czemu nie rzucać się na nie. Przede wszystkim jednak rozwaga, albo trzymaj się tematu, jak mawiała moja psorka FK. Plan planem, ale urzędas to też człowiek i ambicje chyba ma. Mówię w tym trybie przypuszczenia, bo życie znam i z niejednego pieca chleb i pizzę jadłem a z niejednej piwnicy /babci-hihihi/ jabłka, a w dojrzalszym wieku dużymi łykami wino piłem.

Studiując ekonomię prawie pół wieku temu potrafiłem tworzyć matematycznie sprawne plany, macieże i ścieżki logistyczne, powiadam wtedy, prawie pół wieku nazad. Dziś ściągasz z internetu takie banały w try miga i dalej ***** wiesz czy jest to ***** warte czy ^$$. Ale pomysły poddawane innym, zgoła nieważne, niepozorne albo śmieszne mogą często zaowocować. Nawet w gnuśnych umysłach uśpionych urzędasów. Szturchaniec nie zawsze wywołuje agresję, czasami powoduje czujność, wyczulenie na sygnały dotychczas nie rejestrowane uśpionym jestestwem. Kpina nie obraża a skutkuje ze zdwojoną, a nawet potrojoną reakcją, najsampierw na siebie - a potem, po refleksji rozbudzonego urzędasa, na meritum sprawy, problemów i co by tu nie mówić za wiele... zmusza do aktywności.Kabest to wie, bo miał wiele do czynienia z urzędasami w ich przepieknych, przeszklonych gmachach i skomputeryzowanych,acz z nieumiejętności nie wykorzystanych, ale poważnych i władczych stanowisk pracy.Przepraszam Cię Przyjacielu, ale apage satanas!
 
twp2
SATelita! nie prowadzę żadnych zaczepek nt. Zamku, bo po prostu nie mam pojęcia o ich "modelu" pracy. Nie byłem nawet na tym zamku nigdy. Dlatego pozwalam sobie na informowanie oszołomów kociewskich na tematy z tym związane. Teraz już wiem od wioli, która siłą rzeczy tam była na Dniu Kociewskim, że było całkiem całkiem.

Ale faktem jest też że nie trawię "elitki" i ich stylu pracy, spotkań, informowania i wogóle ich samych jako ludzi. Sa oni wyjątkowo mało podatni na nowości, chęć współpracy z młodymi, a co tu mówić o skutecznej informacji. A może ja za dużo wymagam a sam za mało jeszcze robię?... Robię co potrafię i uznaję za słuszne dla Kociewia.

Elitka ma wejścia, albo sama jest u władzy samorządowej, a my u dołów - nie mamy możliwośći realizowania swoich zajefajnych pomysłów. Dlaczego? Bo możemy przeszkodzić elitce w ich spokojnej starości. Bo zmusilibyśmy ich do dalszej pracy, a po co, skoro pracują po 40 i więcej lat i zwyczajnie fizycznie już wymiękają. I ja nie mam o to do nich żalu. Wręcz przeciwnie - niech juz odpoczną. Ale niech do ch... jasnej pozwolą zająć swoje miejsca młodszym i chętnym do wytężonej pracy!

Gdyby kapa był na miejscu, pewnie już byśmy coś kontruktywnego zdziałali. Mało chętnych do pracy w tym temacie, poza oczywiście nauczycielami. Ale oni patrzą na ten temat przez pryzmat własnej kariery. Muszą więc narzucać treści kociewskie dzieciakom w szkole. Głupie nie?! Zamast zachęcać - zniechęcają. Nie tylko dzieci.

Wierzę że osobom, które tutaj zabierają miejsce i piszą wiele o naszym kochanym Kociewiu, przyjdzie coś konstruktywnego na myśl i zaczniemy coś działać. Choćby w necie, nie musimy się spotykać jak nie chcecie. Ale róbmy coś! Zima przynajmniej szybciej zleci....
 
wiola
Tak, byłam na Dniu Kociewskim. Co do informacji na ten temat dostali je zaproszeni goście i wszystkie placówki oświatowe. Może ,,zamek'' poprostu nie wie,że jesteście zainteresowani bywaniem na takich imprezach. Może przestańcie krzyczeć a zacznijcie rozmawiac z odpowiednimi osobami. Ja gdybym nie miała problemu z netem pewnie bym Wam o tym powiedziała. W programie tego dnia było wręczenie nagród za konkursy, które odbyły sie wcześniej, występy Rychławiaków, promocja wydawnict regionalnych oraz spotkanie z p. Landowskim i A. Grzybem.
 
rafino
Były plakaty informujące o imprezie, nie ma jednak tłumaczenia ,że może CK nie wie ,że są tym zainteresowane osoby, które pracują, ucza się i nie moga przyjść do południa. Jeżeli impreza jest otwarta dla wszystkich powinna odbyć się w godzinach popołudniowych lub w weekend. Zero organizacji
 
wiola
To prawda, powinna być po południu.
 
flauta
no to sie dowiedziałam co i nieco. Fajnie, że wiola tam była i opowiedziała. Ja bym sie nie kłóciła. Twp2 podaj definicje elitki. Ki diabeł..
 
twp2
Elitka - w znaczeniu kociewskim twp2 - "grupa osób trzymająca władzę" oraz regionaliści po 40. roku życia; zjawisko elitki występuje na obszarze całego Kociewia, najliczniej zgromadzona w Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Swieciu; jej wzmożona działalność jest odczuwalna cyklicznie co 5 lat - przy okazji Kongresów Kociewskich; w okresie międzykongresowym działalność spada do nikłych działań polegających głównie na organizowaniu imprez i kółek wzajemnej adoracji oraz jak najmniejszym informowaniu społeczności regionu kociewskiego o imprezach i swojej działalności;

no wiecie, nie powinienem uogólniać, ale taka jest znaczna większość Elitki.... jeśli ktoś z elitki to czyta - a wiem że tak - i czuje się urażony bo robi więcej niż Elitka to przepraszam!
 
aldusia
Jestem osobą grubo po 40-ce i z przykrością muszę Wam przyznać rację.To prawda ,że Elitka to krąg zamknięty i myślący w większości o sobie i swoim dobrym samopoczuciu,ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie abyście Wy młodzi zaczeli coś znaczyć w naszym kochanym miasteczku.Tylko zamiast narzekać -Do dzieła

życzę powodzenia
 
xeha
Moj post odbiega od poprzednich ale zwiazany jest z Kociewiem.



Co to są ROMELKI (bądź Rumelki)? wiem ze jest to jeden z obrzędów kociewskich.



Slyszałam wersję o hucznej zabawie, grze w karty i ciastkach. Jeśli zna ktoś szczegóły przebiegu tego obrzędu lub byłby w stanie wskazać źródło bardzo prosze o odp



pozdrawiam
[addsig]
 
flauta
Nie znam takiego obyczaju w formie zabawy. Ale zajrzałam do Małęgo słownika kociewskiego - Marii Pająkowskiej-Kensik i znalazłam hasła dwa:

1. rumel - potańcówka;

2. rumlować - hałasować;

Myślę, że to zgadzałoby się z Twoimi wskazówkami. Może owe potańcówki odbywały się pod bacznym okiem starszych? Jedni rumlowali czyli tańćzyli, inni gali w "baśkę"= gra karciana, jedli ciasta i plotkowali. Taki rodzaj wieczorynki? - to tylko moje przypuszczenie.

Pozdrawiam - jak znajdziesz xeha coś więcej daj znać.
 
flauta
Jeżeli ktoś byłby zainteresowany kupnem Słownika lub innych materiałów kociewskich np. widokówki, mapy, przepisy kulinarne polecam witrynę Tow. Przyjaciół Dolnej Wisły.

www.tpdw.pl . Sprawdzone kupawałam.
 
kabest47
nie będę nikogo forował, nie będę nikogo odwi:edzał; tamtędy i owędy zajrzę ukradkiem, jak mawia kabest in koguto,p0odejrzę, rozpatrzę - może Salomonowe wyjście , nie wiedząc o tym znajdę/ dla nich oczywiście/
 
wiola
Zapraszam na jutrzejszą ,,galę''. Wszystko na stronach-http://www.ekociewie.pl/pl/index.php?tab=inf&id=593

orazhttp://www.ekociewie.pl/pl/index.php?tab=inf&id=590.
 
wiola
Wspaniała impreza. kto był? Pewnie nie doczekam sie odpowiedzi...
 
twp2
oj pewnie nie, bo pogoda była i jest wyjątkowo pomocna w podróżowaniu....
 
xeha
Wracam do RUMELKÓW...(z podrowieniami dla Flauty:-) )

Dowiedzialam sie ze jest to huczna zabawa, w czasie ktorej tańczono (np.polkę, poloneza), śpiewano różne piesni ludowe oraz frantówki, a przy tym zartowano i rozmawiano o bieżących wydarzeniach (plotkowanieWink), jedzono (np.wieprza); prawdopodobnie określano taką zabawę też jako RUMEL;

(ta niepewnosc stad ze dotarlam do dwoch inscenizacji jedna byla zatytylowana RUMEL, druga Rumelki i szczerze mówiąc nie dostrzegłam róznicy- jesli sie myle bede wdzieczna za wyprowadzenie mnie z błędu)

Zabawy tego typu na pewno odbywały się jeszcze w początkach XX w.

To na tyle
[addsig]
 
twp2
xeha - zależy gdzie sprawdzałaś to słowo, jeśli w Starogardzie czy Tczewie to możliwe że "rumelki", ale w rejonie świeckim na pewno "rumel". Jest dużo różnic w wymowie i formach i zapisie pomiędzy jednym końcem regionu a drugim. Zrobiłem rekonesans w tej sprawie i moja babcia z południa Kociewia używa innej gwary. Jej koleżanki w podobnym wieku (78 lat) też tak gadają.

[ Edytowane przez twp2 Data 23-01-2006 ]
 
xeha
Moje materiały są fragmentaryczne. Najprawdopodobniej obie inscenizacje wystawiane byly przez zespol folklorystyczny z Piaseczna, a na pewno obie zapisane zostały ręką tej samej osoby
[addsig]
 
twp2
no więc masz odpowiedź na pytanie - rumelki czy rumle - zależy gdzie będziesz używała tego słowa, takiej formy użyjesz. Oczywiście to moje zdanie. Może coś więcej wiola Ci podpowie.
 
wiola
Zostałam wywołana do odpowiedzi- fajnieSmile zazwyczaj ja wywołuję ( o ile nie studiuję kolejnego kierunku). Rumel- do dobra, huczna zabawa, a rumelki- to zdrobnienie- to moje zdanie.
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.12 - 28 zapytań MySQL 16,001,653 unikalnych wizyt