Marzec 29 2024 08:13:58
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
KOCIEWIE - mój region.
xeha
Zabawa rzeczywiście była! Niektorzy z was też tam byli Jakie wrażenia??
[addsig]
 
wiola
Ciekawe o kim myslisz? . Podobało mi sie xeha! Co prawda niekiedy do orginalnej kociewszczyzny i oddaniu poprawnie obrzędu ,,troche brakowało'', ale najważniejsze,ze zabawa była przednia! A Ty xeha nieźle się spisałaś! .
 
xeha
Ciesze sieSmile i przy okazji dziekuje za pomoc w przygotwaniach!

Impreza pokazała że temat "Kociewie" nie jest (już) odległy młodzieży, a na pewno nie jest nudny!
[addsig]
 
wiola
Proszę bardzo, to była przyjemność. I właśnie- nudny to temat nie jest. Dla niektórych mogło sie wydawac na poczatku,że temat jest,,obciachowy'', ale przecież to nasza ,,najbliższa'' historia. A w Nowem gwara kiedys była bardzo ,,popularna'', więc warto było ją przypomnieć.
 
wiola
Dunder!- czekamy na opinie!!!
 
dunder
niech was dunder świśnie...dopiero mnie przywiało do domu. Psianknie beło...już dawno nie uczestniczyłem, widziałem cóś tak piknego, radosnego, roześmianego. A jeszcze znanego.

Ja bym wszystkim gadkarzom a klasom dał maksymalne noty. Nie zgadzam się z Mellerową, że niektórzy patologie pokazywali. Pani juror zapomniała, że scenki miały swoich autorów.

Wiola co ci powiem, to ci powiem czekam na CD z nagranymi scenkami, piosenkami. Jak nie będzie to tak zaduję i taki rwetes zrobię jaKIEGO NA kOCIEWIU NIE PAMIĘTAJˇ.

Xeha rumelka była fest. Grabula.
[addsig]
 
xeha
Milo posluchac tak pozytywnych komentarzy! za rok nastepna Kopernikiade ale ta na pewno trudno bedzie przebic!!
[addsig]
 
wiola
Oj, Dunder, z całym WIELKIM szacunkiem do Ciebie- w regulaminie był OBRZĘD!!! nie scenaka z elementami gwary. Oczywiscie wszyscy się starali i niektórym świetnie to wyszło, lecz co do autentyczności i ,,czystości obrzędowej'' to niekiedy...przechodziło to obok .Rumelki, marzanna, żniwa były super, święta ( jedne i drugie) też dobre a i tak trudna do pokazania noc swietojanska. Najwazniejsze jest to,że gwara na kilka tygodni zagosciła w murach LO . A co do JURY - to profesjonaliści- więc poprostu wymagają od siebie i innych duuuużo .
 
wiola
A co do nagrania- trzeba by występy powtórzyc . Ja tam chętnie imprezę poprowadzę! Zobaczę co się da zrobić. Ia napewno będzie chętna:-).
 
dunder
Niech cię Wiola dunder świśnie.... Dzięki za WIELKI szacunek. Ale pozostaję przy swojej ocenie imprezy. Nie byliśmy na festiwalu folklorystycznym. Nie byliśmy na seminarium etnograficznym r11; abyśmy mieli mówić o rczystości obrzędowejr1; Na pewno znasz Dziady w inscenizacji Konrada Swinarskiego, gdyby przyłożyć miary rczystości obrzędur1; to profesjonalni badacze wiele by znaleźli niezgodności z XIX-wiecznym obyczajem!!!!

Nie podważałem kompetencji jurorów. Nie podobało mi się wypominanie patologii r11; bo gdzie one były? Ciąża wiejskiej dziewczyny? Popijanie w czasie wyprawy do lasu po choinkę? Myślę, że jurorzy mieli kompetencje folklorystyczne r11; gorzej było z pedagogicznymi. A takich trzeba było na imprezie szkolnej r11; wewnątrzszkolnej. To miałem na myśli pisząc, że nie zgadzam się z Mellerową. Napisałaś; A co do JURY - to profesjonaliści- więc poprostu wymagają od siebie i innych duuuużo . Akurat z tym bym polemizował r11; bo sąd o patologiach nie wskazuje na wymagania wobec siebie.

Takie oceny, działania, zrażanie daje efekty odwrotne r11; zamiast zachęcać do poznawania Kociewia, folkloru r11; zniechęcają. I to na długo. Czasami na całe życie. O tym musi pamiętać nauczyciel, pedagog, wychowawca. Powinien też folklorysta r11; ale dla niego ważniejszy jest obrzęd, zgodność ze źródłem itp. Niestety....Zgadzam się w tym punkcie z tym, co często podkreślał na tych łamach twp2, że regionaliści zniechęcają do regionalizmu !!!!!!

Zgadzam się, że poziom obrazków był różny r11; ale mnie zachwyciło, że tyyyyyylu uczniów się włączyło, że się przy tym bawili r11; a publiczność kwiczała z radości i nie szczędziła oklasków. Dlatego żal, że nie zobaczą tego rodzice, mieszkańcy Nowego. Wołam: REPLAY!

Konkurs związany jest z oceną, z miejscami, są zwycięzcy i przegrani r11; ale w żadnym przypadku poglądy jurorów i ich prywatne zdanie nie może wpływać na ocenę; nie należy dołować przegranych. Bo w następnej imprezie już ich nie będzie.

To było prawdziwe święto r11; raz szkoły; dwa r11; FOLKLORU.

Kłaniam się czapką do ziemi r11; niech cię dunder ściśnie....dunder
[addsig]
 
wiola
Po pierwsze - jeszcze raz?- Ok ale skad stroje- to nie takie proste( sama coś na ten temat wiem). Po drugie - czy wymaganie od młodzieży jest brakiem umiejetności pedagogicznych? Fakt, że dla niektórych ciąża przed ślubem to nic zdrożnego,ale czy tego powinnismy uczyć! i mówić,że tak było, więc to jest ok?

Faktem jest,że sama sie dobrze bawiłam, i że młodzież w LO mamy SUPER!!! Nie wszystkie klasy w całości wzięły udział w obrzędach i ukłony dla tych, które w 100% zaangażowały się w ,,sprawę''. A jeszcze wieksze tym osobom, które na swoje barki jako mała grupa z klasy, wzięły odpowiedzialność za przygotowanie obrzędu.

Tak sobie myślę,że w okolicach mamy kilkoro dobrych regionalistów, którzy chętnie służli radą ( tym którzy o to poprosili ) i dlatego oni w kimisji nie mogli być, dlatego ja się cieszę,że ludzie z tak daleka, za frajer przyjechali, poświecili swój czas i popatrzyli i ocenili wg ustalonych kryteriów. Przecież tak jak w zawodach sportowych nie posadzimy w komisji plastyka, tak i w temacie kociewia powinniśmy szukać do JURY specjalistów.

A patrząc z innej strony na opinie Mirki- zobacz jaką fajna polemike to wywołałoSmile gdyby powiedziała- ok, wszystko spox- to by juz tematu kopernikiady nie było:-).

pozdrawiam
 
dunder
czy dobrze zrozumiałem? Strony pozostaja przy swoich ocenach, sądach, opiniach?

Dla mnie przy innej opinii Mellerowj - itak Kopernikiada - pozostałaby na długo w pamięci - jako coś piknego, korzennego. Myślę, że przy najbliższym spotkaniu będziemy mieli o co sie spierać... świstam przyjaźnie - niech cię dunder....
[addsig]
 
wiola
Tak- pozostają , ale przyjaźnie:-). Bo ogolna opinia Mirki jest bardzo pozytywna! Samo to,że kociewie zagościło w murach LO jest super, a i zaangażowanie większości młodzieży jest pozytywne. Po lekcjach prowadzonych w Nowem w LO ( o kociewiu ) Mirka stwierdziła,ze nasza młodzież jest wspaniała!A wie co mówi, bo ma doświadczenie, bo prowadzi kilka zespołów młodzieżowych na swoim terenie. A co do tematów do rozmowy z Tobą- to mam nadzieję,że znajdzie sie ich więcej niż ten , oczywiscie związanych z Kociewiem.

pozdrawiam
 
dunder
jakie to szczęście - niech to dunder świśnie - że na portalu ogólniaka już są zdjęcia z kopernikiady. To przetnie spory. Zdjęcia tak piękne jak pisałem. Pokazują bogactwo, inwencję młodych w rozsławianiu folkloru kociewskiego. Chwała organizatorom - nirch ich dunder świsnie. Czemu tak mało? Tylko 16 zdjęć. Na szczęście i wiola i dunder są uwiecznieni; hihihihahahahohoho
[addsig]
 
wiola
Racja TYLKO 16!!! a gdzie Wiola jak rozbawia publiczność . Takie smutne to zdjęcie, bleeee, a gdzie te pełne radości!!! Wogóle, mało z obrzędów i gadek...
 
flauta
jo wiola i dunder ale dużo nas tu uczniów ogólniaka? Nawet na ćwierć klasy by się nie zebrało. Xeha i ja - hahahahahahah
 
wiola
jo,ale troche ludzi to czyta, nawet nie wiesz ile.

A tak wogóle, to nie trzeba było flauta podejść i się przywitać do mnie jak Dunder i xeha?
 
pozdrawiam z Tczewa, bardzo ciekawy portal tu macie, od pewnego czasu zaglądam do Was gdyż redaguję notatnik kociewski nazwany Przegląd wydarzeń kociewskich, dlatego nie obraźcie się, jak będę czasami korzystał z Waszych wypowiedzi, jeszcze raz pozdrawiam karol keane
 
dunder
ty anonim z Tczewa niech cię dunder świśnie. Korzystaj ale podaj swoje namiary żeby można było zajrzeć - jakiś link?????
[addsig]
 
dunder google Twoim przyjacielem, ale owszem owszem, mam swój adres http://karolkeane.webpark.pl/index.html jeszcze raz pozdrawiam karol keane
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.15 - 28 zapytań MySQL 16,000,999 unikalnych wizyt