Marzec 28 2024 13:07:26
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
Gdzie synagoga?
Gdzie fotka????

Do dziś zaglądałem do fotki z synagogą i do jej komentarzy, które mnie kierowały do kolejnych fotek, by analizować, czy coś takiego stało w Nowem czy nie...Nagle znikła, a wraz z nią kilka ważnych uwag IKI, która dopatruje się przy bramie Grudziądzkiej naszego kościoła w wydaniu sprzed pożaru( który mozna obejrzeć na rycinie Panorama Nowego nr3...)

Jeśli to nawet nie była to fotka synagogi nowskiej, to szkoda by to usuwać, może warto stworzyć nową kategorię fotografi (fotki "wątpliwe" ) zamiast np. kategorii Region, gdzie jest masa fotek z G-dza, którymi jak mozna zauwazyć nikt się zbytnio nie interesuje, no bo w końcu dlaczego, to nie ten temat, który nas interesuje...

 
kapa
na pewno to nie była nasza synagoga. Fotka zniknęła w momencie gdy chciałem przedstawić opis naszej bożnicy.

Synagoga w Nowem miała wielkość piętrowego domu zbudowanego na planie prostokąta ze spadzistym dachem pokrytym czerwoną dachówką. ¦ciany północną i południową zdobił rząd trzech wysokich, wąskich okien. ¬ródło: art. Społeczność żydowska w Nowem w: Głos Nowego, styczeń 2005r.

Na pewno to, co było w Galerii nie odpowiada temu opisowi. Nasza synagoga jest a galerii - tak jak pisze anonim przede mną.

Wymiana zdań na temat synagogi zaoowocowała ważnym spostrzeżeniem IKI. To, co widzimy przy Bramie Grudziądzkiej to nie synagoga - jak myśłałem do dziśale kościół klasztorny sprzed pożaru. Brawo IKA gratuluję - to się nazywa mieć oko.

¦ciskam dłoń Madame .....
[addsig]
 
dunder
niech to dunder świśnie gdzie ja byłem jak foty znikały?????? Ale synagogę widać na zdjątku zatytułowanym Neuenburg1913 to ten biały budynek poniżej kościoła klasztornego odbudowanego .... ale wiatr historii hulał na portalu ....niech dunderek poświszcze...
 
Ika
Dziękuję Kapa.
 
dumbledore
Równiez gratuluję ICE. Pewnie, że IKA wniosła ciekawą uwagę co do kościoła poklasztornego, faktycznie przed pożarem kościół mógł wyglądac troche inaczej, tak jak to przedstawia rycina, ale patrząc na fresk zastanawia mnie miejsce Bramy Grudziądzkiej, jesli na nim jest kościół sprzed pożaru, to brama była tuż przed nim. Myślałem że była położona bliżej dawniejszego browaru... właśnie przy bóżnicy, której opis tak bardzo odpowiada opisowi zamieszczonemu przez Kapę. : Synagoga w Nowem miała wielkość piętrowego domu zbudowanego na planie prostokąta ze spadzistym dachem pokrytym czerwoną dachówką. ¦ciany północną i południową zdobił rząd trzech wysokich, wąskich okien.

Bóznica widać na niektórych fotkach tak była usytuowana, nieco frontem do północy. Myślę, że kiedyś ktoś z nas odnajdzie fotkę nowskiej synagogi, to ciągle niewyjaśniona zagadka dotycząca jej wyglądu...

 
dumbledore
Oczywiście miało być : ....której wygląd tak bardzo odpowiada opisowi....
 
Ika
Właśnie przeglądnęłam materiały, które mam o Nowem. Znalazłam szkic klasztoru. Wygląda dokładnie tak jak na malowidle z Bramą Grudziądzką. Według starych map, brama znajdowała się mniej więcej w miejscu, w którym znajduje się skrzyżowanie, przy sklepie meblowym. Tam też kończą się mury miejskie. Na malowidle wygląda ,ze brama znajduje się bliżej kościoła. Jest to tylko złłudzenie, ponieważ brama była wysoka. W jednym z numerów Gł. Nowego było umieszczone zdjęcie ruin bramy, przed którą stali mężczyźni. Gdyby przyjąć, że stojący najbliżej bramy mężczyzna miał 170 cm. wzrostu to sam otwór w bramie miał około 6m. wysokości.

Jeśli chodzi o synagogę, to stała prawdopodobnie w miejscu gdzie dzisiaj znajduje się dom państwa Marszałł, czyli zaraz przed bramą.
 
kapa
ogłośmy konkurs na odnalezienie zdjęcia synagogi. Kto je tu opublikuje otrzyma tytuł

Poszukiwacza zaginionej synagogi.

Ja przystępuję do współzawodnictwa.
[addsig]
 
nimius
Ja też , tylko że po przewertowaniu masy stron www nic nie można znaleźć co by się tyczyło synagogi w Nowem,

Jest tego sporo...to ciekawy temat.. Ja też przystępuje do współzawodnictwa..
 
kapa
Nie mam zamiaru przeszukiwać internetu. Robiłem to na daremno. Znalazłęm tylko notatkę, że tu kiedyś była synagoga. Mam zamiar przerzucić góry tygodników i innych czasopism z róznych epok w kazdym razie z okresu 1847 -1939. Może znajdę zdjęcie. Mam czas...
[addsig]
 
dunder
Chyba znalazłem kawałek bóżnicy nowskiej - niech to dunder świśnie. Wisi on przed oczyma jak do fary idziemy. WKLEJAM:Żyrandole (3) pochodzą ze zburzonej (!941) bóżnicy żydowskiej. Poprzednie, mosiężne zostały wydane przez ks. prob. Pruszaka Niemcom. Ci r11; na jego prośbę r11; zezwolili zabrać żyrandole z bóżnicy, wówczas juz zamkniętej.

Nie wiem czy w ten sposób zasłużyłem na tytuł poszukiwacza synagogi?
[addsig]
 
nimius
Kawałek leży też pod ulicami miasta, wszak bóżnica poszła też na remont dróg w Nowem.
 
Monika
a nie byla ona na garbarach
 
Mafiozo
Gdzie sa Garbary ? Czy chodzi o Garbuzy ?
 
kotlet
Też mi sie tak wydaje Mafiozo ...
[addsig]
 
maciek
Moniko

Garbarska dzielnica Nowego nazywa się z kociewska garbuzy, a nie z polaka garbary.
[addsig]
 
maciek
Miało być - z polska.

Zresztą Garbuzy to chyba najstarsza zasiedlona część

Nowego.
[addsig]
 
Monika
przepraszam chodzilo o garbuzy ups maly chochlik drukarski
 
Monika
a czy na miejscu synagogi ktos sie nie wybudowal??????????????????????
 
nimius
Tak,ale to było sporo lat po tym jak zburzono synagogę i budulec z synagogi poszedł na nowskie jezdnie, a wiszące lamy do fary..
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.09 - 28 zapytań MySQL 15,998,916 unikalnych wizyt