Marzec 19 2024 06:09:19
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Zobacz temat
Nowe nad Wisłą, Neuenburg an der Weichsel » Portal Nowego nad Wisłą » Forum
 Drukuj temat
Co z tym Neuenburgiem???
arek
troche informacji o PZLZ Nowe

http://kpilw.pl/h...;Itemid=25
 
miasto-nowe.com
gumis64
Mam pytanie czy miejscowość Zabijak którą nazwę można spotkać na stronach niemieckich to wieś Zabudowania w gminie Nowe? czy coś innego ?
 
arek
Ivan Yakovlevich - bral udzial w walkach o wyzwolenie Nowego w 1945

www.warheroes.ru/content/images/heroes/1hero/NagorniyIvJak.jpg

http://www.warher...ro_id=4293
 
miasto-nowe.com
gumis64
Widzisz Arek nawet data wyzwolenia się nie zgadza ,
 
arek
drogi gumisiu w archiwach rosyjskich jest informacja ze walki o Nowe trwaly kilka dni i 19 lutego nastapilo wyzwolenie. w linku ktory podalem nie jest nigdzie napisane o konkretnej dacie wyzwolenia Nowego, wiec nie wiem o co ci chodzi ? jaka data sie nie zgadza?
 
miasto-nowe.com
arek
kolejny zolnierz radziecki ktory bral udzial w walkach o Nowe.

Aleksiej Abramow

http://www.warher...o_id=12138
 
miasto-nowe.com
gumis64
Mam pytanie czy ktoś coś więcej wie o tej osobie Franz Bernhard August Bauer słyszałem że 03.09.39 wjechał na pierwszym czołgu do Nowego , po wojnie jedni tłumaczyli że krzyczeli wiwat Francja a inni słyszeli wiwat Franc ci co krzyczeli wtedy krzyczeli i po wojnie a ci co słyszeli zamilkli
 
arek
gumis przenioslem twojego posta do tematu co z tym neuenburgiem , wydaje sie najbardziej odpowiedni .

na twoje pytanie :

http://de.wikiped...28NSDAP%29

urodzony w Nowem czlonek NSDAP

co prawda jest napisane ze bral udzial w walkach ale nie ma slowa o tym ze w czasie wojny wrocil do Nowego i do tego wjechal na pierwszym czolgu. cos czuje ze to bujda.
 
miasto-nowe.com
arek
pod linkiem http://books.goog...i7a8C& znajduje sie ksiazka dostepna online zawierajaca wspomienia Niemca, ktory byl przetrzymywany w marcu 1945 w nowskim "lagrze"
 
miasto-nowe.com
dunder
Przeglądam Pielgrzyma z 1910 roku i znalazłem taką informację:Nowe Na subhaście kupił restaurator Retkowski za 18 tysięcy mr. restauracyą ogrodową, położoną przy ulicy Górnej. Dotychczasowy właściciel Weese zapłacił za nią przeszłego roku 28 tysięcy marek. [Pielgrzym nr 105, czwartek 1 września 1910]
Wyjaśniam subhasta - to przymusowa licytacja majątku, gdy właściciel nie spłaca zadłużenia w banku, w ktorym zaciągnął kredyt. Subhasta nie jest problemem. Nie wiem, gdzie Neuenburgu była ulica Górna? W Kronice Mrossa jej nie ma. Może ktoś zna odpowiedź?
 
gumis64
Prawdopodobnie ul.Podgórna budynek na łuku podjazdu pod górę obecny nr.14
 
dunder
Nie wiem tylko czy w 1910 roku tam był jeszcze Neuenburg? Czy Kończyce?
W każdym razie gumiś dzięki za sugestię. Może masz rację.
 
gumis64
Faktycznie czy to nie było już Kończyce ?
 
arek
SĄD GRODZKI W NOWEM
Sąd Grodzki w Nowem wszczął postępowanie o uznanie
następujących osób za zmarłe: na wniosek:
1) Józefy Miszewskiej w Nowem, męża jej Wacława Miszewskiego, nauczyciela, urodzonego 19 listopada 1896 r. w Zalesiu, zamieszkałego w Zdrojewie, powiat świecie, aresztowanego 28 października 1939 w Zdrojewie i wywiezionego w niewiadomym kierunku.
2) Marii Lietzowej w Gniewie, męża jej Kazimierza Lietza, nauczyciela, urodzonego 26 maja 1902, w Lubawie, zamieszkałego w Pieniążkowie, powiat świecie, aresztowanego 22 października 1939, w Nowem, i wywiezionego w niewiadomym kierunku.
3) Heleny Kurczalskiej w Strzelnie, męża jej Ludwika
Kurczalskiego, posterunkowego p. p., urodzonego 10 lipca 1891, w Orpiszewku, zamieszkałego w Warlubiu powiat Świecie, aresztowanego 21 października 1939, i wywiezionego w niewiadomym kierunku.
4) Marty Kotowskiej w Leśnej Jani, męża jej Leona
Kotowskiego, robotnika, urodzonego 18 czerwca 1899, w Leśnej Jani, powiat Starogard, zamieszkałego w Leśnej Jani, aresztowanegO 25 października 1939, i wywiezionego w niewiadomym kierunku.
5) Ireny Oelbergowej w Frący, męża jej Mariana Oelberga, nauczyciela, urodzonego 4 września 1905, w Tucholi, zamieszkałego w Lalkowach, powiat Starogard, aresztowanego 13 października 1939, w Skórczu, i wywiezionego w niewiadomym kierunku.
6) Anny Czortek w Rynkówce, męża jej Arkadiusza Czortka, rolnika, urodzonego 18 grudnia 1906, w Warlubiu, zamieszkałego w Rynkówce, powiat Starogard, aresztowanego 22 listopada 1939, i wywiezionego ze Starogardu w niewiadomym kierunku.
7) Marii Kraszuckiej w Toruniu, męża jej Henryka Kraszuckiego, drogerzysty, urodzonego 6 lutego 1909, w Toruniu, zamieszkałego w Nowem, powiat świecie, aresztowanego 21 października 1939 i wywiezionego w niewiadomym kierunku.
8) Anieli Czajkowskiej w Gdyni, męża Franciszka Czajkowskiego, inwalidy wojennego, urodzonego 17.5.1890, w Morgach, zamiesZkałego w Gajewie, powiat świecie, aresztowanego w październiku 1939 i wywiezionego w niewiadomym kierunku.
Wzywa się wymienionych zaginionych, oraZ wszystkie osoby, które mogą udzielić o zaginionych wiadomości, aby w ciągu trzech miesięcy zgłosili się, względnie donieść o nich Sądowi...


Monitor Polski 1 lipca 1946
 
miasto-nowe.com
dunder
niech to dunder znowu muszę przyznać rację Gumisiowi. Przejrzałem galerię
http://miasto-now...oto_id=568 przeczytałem pod tą fotką komentarze sprzed paru lat i stwierdzam, że być może to jest ta szukana restauracja ogrodowa z wpisu z 13 stycznia?
Do Arka: świetne znalezisko potwierdzające dzialalnośc nowskiego sądu po II wojnie.
Pozycja nr 2 Maria Lietzowa to żona przedwojennego dyrektora szkoły w Pieniążkowie autora broszur pt: Nowe nad Wisłą napisanych na Targi Meblowe 1938 i 1939
 
gumis64
Znalazłem tekst z ucieczki Niemców w styczniu 1945r a zamordowane żydówki zlokalizowałem że zwłoki znajdowały się pod wsią Lalkowy były to więźniarki z Stutthof

Am 21. Januar 1945 begann für uns die Flucht mit dem grossen Treck gen Westen. Später, kurz nachdem wir bei Graudenz mit dem Gespann über das Eis der zugefrorenen Weichsel nach Neuenburg (Nowe) gefahren waren, mussten wir auf dem weiteren Treck in Richtung Ostsee mit ansehen, wie jüdische Frauen von den SS-Bewachern erschlagen und mit unkenntlichen Gesichtern am Strassenrand im Schnee liegen gelassen wurden. Die Gruppe der neben dem Treck durch den tiefen Schnee wankenden geschundenen Menschen wurde täglich kleiner. Erschreckend für mich war, dass diejenigen, die die Verbrechen verübten, kaum älter als zwanzig Jahre waren.
 
arek
gumis czy mozesz przedstawic zrodlo / publikacje ?
 
miasto-nowe.com
gumis64
Nie pamiętam źródła , szukałem nie mogę przedstawić źródła przekazu jeżeli naruszam prawa autorskie lub jakie kol wiek proszę o usunięcie wpisu
 
arek
nie o to chodzi, myslalem ze z tym zrodlem uda sie powiazac inne informacje lub dotrzec do nastepnych- po nitce do klebka
 
miasto-nowe.com
arek
http://audiovis.n...39001292e/

czy to przypadkiem nasz wiatrak?
 
miasto-nowe.com
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
Dziękuję i wzajemnie ż...
Wzajemnie Arku. Tym sz...
12 października ukaże ...
Dziesięć lat... Aż tru...
Tak jak pisze kapa - z...
Artykuły
Uzypełnienie, [url]htt...
ciekawy materiał dotyc...
[img]https://bi.im-g.p...
58Wiktoria prosze: [ur...
Arek, masz jakiś link ...
Informacja do 58Wiktor...
Dodatkowa informacja d...
Bies, masz może zdjęci...
Tak, została część bud...
Super, dziękuję. Coś n...
Fotogaleria
Poniżej link do wspomn...
Wystawa została zorgan...
Dzieki za kolejne info...
Na wystawie w zamku je...
Obecnie to juz history...
Dziękuję za informację.
Kapa daj namiar mniej ...
Nawet tyle nie zostało...
Piękne czasy, piękne m...
Portal ma się dobrze, ...
[i]Kurier Bydgoski 03-...
Kolejna publikacja z n...
[i]"Zakłada się park m...
Musi byc to gdzies udo...
Ciekawe ile osób otrzy...
Ile drzew rosło w tamt...
Ciekawy i rzetelny art...
R.I.P. (*) (*) (*)
Piękny motocykl : [url...
chyba tak ;)
Ostatnie artykuły
· Przyjaciel 1900 - 1901
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Artykul "Utracona pr...
· Co z tym Neuenburgie...
· Rodzina Stasiewskich
· Wszelkie info o lini...
· Młynarz z Nowego Fra...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Nadanie imienia sali...

...a swego nie znacie.

Stary cmentarz

Bar Sambor

Po schodach w górę i...

Blacharz i Mistrz de...

Katastrofa samochodo...

Nowe - ośrodek przem...

Targi Meblowe w Nowe...

Otwarcie Targów Mebl...

W królestwie stolarz...

Organizatorzy Targów...

Targi Meblowe w Nowem

Katastrofa samochodo...

Z uroczystości 3- ma...

W Persie 30 XI 2019

Bzowo Restauracja M....

Planty zimą

Piękna niedziela w N...

Piękna uroczystość n...

W przyszłym roku tar...

W pomorskiej stolicy...

Królewstwo meblarzy ...

Jubileusz zasłużoneg...

Cenny zabytek histor...

Grupa członków Stron...

Sambor I gdański

Z WĘDRÓWEK PO POMORZ...

Wycieczka parowcem C...

Niespodzianka
Wygenerowano w sekund: 0.12 - 28 zapytań MySQL 15,967,513 unikalnych wizyt