Październik 21 2018 08:32:49
Nawigacja
· Strona Główna
· Artykuły
· Download
· Forum
· Galeria
· Kontakt
· Szukaj
Przykop
Bardzo interesująco napisany artykuł przez Pana Henryka Gibasa wywołał sporo dyskusji na naszym portalu.Moim zdaniem wkradło się jednak do opowieści o Przykopie kilka nieścisłości.Przykop od samego zarania był częscią fosy otaczającej Nowe.Jeszcze w 1817 roku fosa była częściowo wypełniona wodą i dla dużej częsci miasta była rezerwuarem wody.
Zasilała dwie studnie przy bramie rybackiej ,jak i
dostarczała wody na Plac Zamkowy drewnianymi rurami.W części osuszonej fosy Nowianie uprawiali warzywa i sadzili drzewka owocowe,gdyż ziemia była bardzo dobrze nawilżana.
Trudno mi się więc pogodzić z opisem ,że przeszło dwieście lat wcześniej tamtędy przechodziły szwedzkie oddziały i była to droga miejska.
Swoje zdanie na temat Przykopu opieram o
pisaną gotykiem w XIX w.histrię Nowego.
Mapkę z planem Nowego z 1502 roku pokazującą rolę Przykopu ,a będącą równiez elementem wspomnianej historii możecie znależć na naszym portalu.
Nie mieszkam już w Nowem od wielu lat i nie do mnie należy sugerowanie co robić z Przykopem,ale popieram Kikę ,że zbyt śmiała modernizacja
zniszczy niesamowity urok tego zakątka.
Komentarze
#1 | szalupa dnia luty 16 2008 10:52:18
Mieszkałam tam tyle lat i nie miałam pojęcia, w jakim ważnym miejscu mieszkałam. Takie były czasy, że nie mówiło się o takich sprawach. Najważniejsze było, aby budować socjalistyczną Polskę.
Również uważam, że trzeba by zachować dawny klimat tego miejsca. Pmiętam " kocie łby " przy domu p. Szmyta, przy moim też takie były, ale bardzo dawno temu. Zimą, na schodach prowadzących do miasta, zawsze było lodu po same poręcze... to były czasy Frown
#2 | szalupa dnia luty 16 2008 12:10:58
Aż się prosi, aby w takich miejscach historycznych umie***** tablice z informacjami, krótkim zarysem historycznym. Wierzę, że w takich zadbanych zakątkach, gdzie chociaż od czasu do czasu w wiadomych godzinach spożywania tanich win, przechodzli by policjanci, albo zwykli przechodnie zwracali by uwagę- nie było by problemu. Przyznam, że spotkać u nas w Nowem na ulicy policjanta w mundurze, to tak samo jak spotkać ksiedza w sułtannie- ogromna rzadkość.ShockFrown
#3 | maciek_bis dnia luty 16 2008 14:09:40
Marzenie. Przykop to był dla mnie tajemniczy zakątek, miejsce z niepowtarzalną atmosferą. Nie rozpędzałbym się co prawda z kostką betonowa, jednakowoż jakiś starego typu bruk, odbudowa źródrłka, bezpieczne przejscie na dół. Jak zamykam oczy to słyszę szum wody w studzience i czuję zapach rozgrzanych słońcem roślin. Takie tam sentymentalne bzdety.
#4 | barbaros dnia luty 16 2008 18:27:26
Szalupa, o czym Ty marzysz? Tablice upamiętniające ?! Skoro nie warto ich stawiać nawet tam, gdzie kiedyś były cmentarze( co mnie zawsze oburzało i nadal oburza), to co tu mówić o innych miejscach, czysto sentymentalnych dla prawdziwych miłośników miasteczka..Sad
#5 | szalupa dnia luty 17 2008 02:02:26
Wiesz Barbaros... masz chyba rację, jak nieraz czytam siebie po czasie, to jakbym nawiedzona jakaś była i mam wizje jakieśGrin, ale nie będe się zmieniać Frown
#6 | Patryk dnia luty 18 2008 18:25:35
Nie mogło być fosy w miejscu Przykopu. To nachylone zbocze, więc nawet w wykopanym dole woda by się nie utrzymała. Z tej strony obronę miasta stanowiła skarpa i mury. Fosa była z innej strony, tam gdzie teren jest płaski.
#7 | mchris dnia luty 18 2008 18:47:49
Na czym Patryk opierasz to mniemanie ,że Przykop nie był kiedyś fosą.Na stanie dzisiejszym?Z mapy z 1502 r. i stanu faktycznego
z 1817 r. jednoznacznie wynika że była tam fosa.Dalej Ci powiem,ze szerokość fosy na Przykopie była większa niż w innych miejscach Nowego.Sama nazwa przykop wywodzi się od rowu,zagłębienia.
#8 | Patryk dnia luty 18 2008 20:59:56
Z tej mapy nie wynika jednoznacznie. Wasser graben jest napisane z dwóch stron. Z dwóch pozostałych stron nie napisano nic a tam jest skarpa. Niestety nie zaznaczono gdzie i jak kończyła się fosa. Tam gdzie parowa (ul. Wiślana) staje się szersza i głębsza trudno by było postawić tamę trzymającą wodę żeby nie spłynęła do Wisły. Podobna sytuacja jest w okolicach "Ogrodu". Gdzie tam kończyła sie fosa? W downloadzie są 3 mapki ze starymi planami miast i na żadnej nie zaznaczono miejsc gdzie kończyła się fosa. Jak dla mnie to zagadka jeszcze nie jest rozwiązana:]
#9 | Ika dnia luty 20 2008 18:47:26
W jednym numerze "Glosu Nowego", moze sprzed dwoch lat, byl krotki, ale ciekawy artkul o historii Przykopu i o pochodzeniu nazwy tej uliczki. Niestety, niewiele pamietam, mam go gdzies w domu, ale nie moge teraz tego sprawdzic. Moze ktos znajdzie w starych numerach ten artykul i wszystko bedzie wiadomoSmile
#10 | mchris dnia marzec 06 2008 18:55:54
Udało mi się odnaleść artykuł w "Głosie Nowego" z grudnia 1999 r. na temat Przykopu.Poniżej większa część tego artykułu:
"Ulica Przykop to jedna z mniej zadbanych ,ale zarazem jedna z najpiękniej położonych ulic Nowego.Stanowi jakby półkę na opadającej spod murów miejskich ku ulicy Rybackiej skarpie wiślanej.
W jej sąsiedztwie znajdują się zabytkowe baszty i umocnienia miejskie,kościół farny,a ona sama prowadzi na nowskie podzamcze.Jej historia nie wydaje się być nazbyt długą z racji swojego pochodzenia.Powstała ona pod koniec XIX wieku wskutek osuszania i niwelacji fos otaczających miasto,od których to prac wywodzi się niejako jej nazwa.
Fosa była zasilana zródłami bijącymi w północnej części miasta i jeszcze w końcu XIX wieku pełniła funkcję zbiornika wody pitnej dla Nowego,z którego zasilane były studzienki uliczne."
Dalej artykuł mówi o tym ze warto by zagospodarować ten zakątek.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować lub nie masz konta?
Skontaktuj się z administratorem portalu - admin@miasto-nowe.com
Losowa Fotka
Ostatnie komentarze
News
W miesiąc ponad 600 we...
Była tą jedną, jedyną,...
Od dziś do dyspozycji ...
Przeglądając Gazetę No...
Przed chwilą sprawdzał...
Artykuły
Odnośnie informacji z ...
[b]ks. Edmund Kamrowsk...
...moi rodzice również...
"Każda historia ma swó...
Janek nie żyje. Zmarł ...
Jakież to ma znaczenie...
Mój tata o tym miejscu...
W ogrodzie moich dziad...
A gdzie plata, trygiel...
Z ciekawością przeczyt...
Fotogaleria
chyba tak ;)
Dzięki, czyli wszystko...
Ika, w latach 60 tych,...
To już drugie zdjęcie ...
biografia Ks. Dr Jana ...
Fajnie, ze BN udostepn...
Jeszcze jedna "perełka...
dawnych fotografii cza...
Ważne znalezisko - fot...
Świetne. Mam zamiar zo...
fajna fotografia ludzi...
Społeczność Tryla świe...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
zmienione na wyzsza ro...
P. Ewa Kania, a nie No...
Smutna wiadomość. Prze...
Pan Ewaryst Bączek prz...
dzięki za potwierdzeni...
Pan J. Rzóska, ja jest...
Ostatnie artykuły
· Fragmenty książki El...
· Przyjaciel 1899
· Przyjaciel 1897 - 1898
· Przyjaciel 1896
· Przyjaciel 1892 - 1895
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Co z tym Neuenburgie...
· Biografia Ks. Dr Jan...
· "Urok papieroska."
· Jan Sikorski ps. Orl...
· Niemieckie meldunki ...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnio dodane zdjęcia

Fara remont dachu

Widok na klasztor po...

Kaffee Koeber

Pocztówka Warlubie

Kościół parafialny

Panorama na farę

Rynek

Kościół pofranciszka...

Kościół parafialny

Przystań Żeglugi Rze...

Cmentarz menonicko-e...

Wisła czerwiec 2017

Malowanie muralu

Mural

rok szkolny 1959/60

Koło pszczelarzy w N...

Auguste Lange Tryl

Gustav Jackel 1877 -...

Gerber geboren Berhe...

Tryl jesień 2016

Tryl jesień 2016

Tryl

Gajewo Zawada

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Nowe zimą

Wieża ciśnień

Wieża ciśnień
Wygenerowano w sekund: 0.16 - 28 zapytań MySQL 9,020,666 unikalnych wizyt